Díky cvičení opravdu můžete otěhotnět

Je to pravda a není to žádný „žvást“. Díky cvičení opravdu můžete otěhotnět a může pro vás být daleko efektivnější cestou než IVF nebo-li umělé oplodnění ve zkumavce. V dnešním článku vám vysvětlím „proč a jak“ a jen tak mimochodem vám prozradím mnoho dalších souvislostí, které byste zde ani nečekali.

Fyzioterapeutický princip, který za tím stojí, totiž léčí taky bolesti rukou od krční páteře, syndrom karpálního tunelu, lidi, kteří zhloupli bez zjevného důvodu nebo třeba seniorské deprese.

Než se dostaneme k samotnému tématu otěhotnění, poprosím vás o trochu strpení. Potřebujeme nejdříve malou průpravu, abyste pochopili, jak silná a reálná tato informace je. Připraveni? Jdeme na to. Začneme velmi krátkým testem.

Sedněte si, prosím, na židli a vyhrbte se. Svěste ramena, povolte krční i hrudní páteř, vytvořte si uměle „chabé držení těla“. Svoji bradu při tom výrazněji vystrčte dopředu, a ještě u toho maličko zakloňte hlavu. Ne přes bolest, ne do tahu, který by vám byl nepříjemný, jen to prostě trochu přežeňte.

Výborně. A teď si u toho zkuste polknout a vnímejte, jaký pocit máte v hrdle. Je vám to příjemné či nepříjemné? Jde to jednoduše nebo cítíte, že jdete „přes tlak“?

A teď to zkusíme jinak. Narovnejte se, protáhněte jemně krční i hrudní páteř a ramena nechte klesnou dozadu dolů. Bude se jim chtít samotným, nemusíte je nutit. Bradu pak příjemně zasuňte a zkorigujte i ten jemný záklon hlavy. Poznáte to tak, že se vám brada zastrčí, a ještě k tomu maličko klesne směrem k zemi. Vaše oči by u toho měly směřovat rovně dopředu.

Výborně. A teď to zkuste znovu. Polkněte a vnímejte, jaký pocit máte v hrdle. Cítíte nějakou změnu? Jde to lépe nebo hůř?

Kdybyste rozdíl necítili, vezměte si k ruce sklenici s vodou, abyste měli reálně co polykat, a zkoušejte to dokola. Hrb, předsunutá ramena, vystrčená brada, jemný záklon hlavy. Jaký to má efekt na polykání vody? Potom napřímená páteř, srovnaná ramena, příjemně zasunutá brada a hlava v horizontále. Už to vnímáte?

Tak a teď si to jdeme vysvětlit.

Naše tělo je plné různých trubiček a velmi mu záleží na tom, aby ty trubičky probíhaly správnou cestou. V případě krku se jedná například o začátek trávicí trubice, konkrétně o postavení hltanu.

Když stojíte rovně, tak je hltan nastavený tak, jak to příroda původně zamýšlela. Všechno pak funguje správně, bez přílišné námahy a bez překážek.

Když se ale vyhrbíte včetně jemného záklonu hlavy, u kterého se dětem s velmi chabým držením těla jen tak mimochodem navíc i otevírá pusa, situace se změní. Nic už není tak, jak mělo být. Máte nové postavení vůči gravitaci a nové zakřivení hltanu. A obojí musíte při polykání překonat.

Logické, že? Jako první malý příklad prožitý na vlastní kůži je to zajímavá zkušenost. My ale půjdeme mnohem dál. Převyprávím vám jeden z mých oblíbených příběhů od MUDr. Smíška. Znám ho z jeho kurzů. (Vydržte, kvůli tomu otěhotnění ho potřebujeme.)

To si takhle jednou zavolali MUDr. Smíška do školní třídy plné superinteligentních dětí. Problém? Tyto děti by měly podávat nadprůměrné výkony. Z nějakého důvodu se to ale neděje. Mohl by pan doktor přijít a něco s tím udělat?

MUDr. Smíšek svolil. Došel do školy a rozhlédl se po třídě plné nadějných talentů. Uviděl v ní děti „válející se po lavicích“. Děti s výrazně chabým držením těla, s předsunutými bradami, s povolenými rameny, se záklonem hlavy, děti opírající se o lokty, aby vůbec udržely hlavy vzpřímené.Na první pohled bylo vidět, že mají veliký problém s funkcí svalů. A tak se pan doktor zeptal. „Co ty děti dělají celý den?“

„Většina z nich je nadaná, co se týká intelektu. Přes den tedy sedí ve škole a odpoledne mají podobně laděné kroužky. Někdo studuje jazyky, někdo chodí na výtvarný kroužek, někdo hraje na hudební nástroj. A pohyb? Sporty? Nic moc. Na to naše děti ani jejich rodiče moc neužije.“

To panu doktorovi stačilo. On má totiž opravdu výjimečné funkční znalosti anatomie. Co to znamená funkční znalosti? V anatomii nestačí jenom vědět „co kde je“ a „jak to vypadá“, ale hlavně „proč je to takové, jaké to je“, „kudy to vede“ a hlavně „k čemu to slouží“.

A tak panu doktorovi došlo, že se těmto dětem nedokrvuje mozek.

Proč? Protože jednou z hlavních cév, která vede krev do mozku, je tepna procházející skrz obratle. Namalovali jsme vám ji nejlépe, jak jsme to dovedli, její jméno je arteria vertebralis.

Tato krasavice prochází příčnými výběžky krčních obratlů. Je v nich doslova „prostrčená“ a prochází tunelem, který je vytvořený z dírek v těchto výběžcích.

A teď to zajímavé. Nahoře u vstupu do lebky se tato tepna výrazným způsobem ohýbá, aby vstoupila dovnitř do mozku a vyživila ho. Má tam hned několik zakřivení okolo horních obratlů, aby při pohybech hlavy nedocházelo k jejímu uskřinutí. Krátkodobě to tedy ta céva unese a spolu s mozkem to zvládnou.

Když ale dítě celý den sedí tak, jak jsem vám popsala výše, přichází problém. Zaprvé, už samotný průběh skrz krční páteř tepnu omezuje a zhoršuje v ní proudění krve. Napřímený krk je něco jiného než ten povolený.

A zadruhé, pokud jde o to místo, kde se tepna ohýbá před svým vytouženým cílem, to místo, kde se zanořuje do mozku, hádejte, co se tam děje? Umíte si to představit?

Tam je to celou dobu umáčknuté a tepna se musí setsakramentsky snažit, aby ten tlak spolu se svými ohyby utáhla a dopravila krev tam, kde je jí potřeba.

Wau, to jsou souvislosti, že? No není to zábavné, studovat tímto způsobem?

Mně z toho vždycky vystříknou endorfiny a usmívám se od ucha k uchu, když vidím, jak praktické a reálné to všechno je. I když upřímně řečeno, když nám tohle pan doktor vyprávěl, spíš jsem vypadala, jako by mi měla upadnout spodní čelist. Pusa dokořán otevřená a oči vykulené ve výrazu „to si snad dělá legraci, on je vážně geniální“. A teď zpátky k našemu příběhu.

Co s tím tedy ve finále udělat? Pana doktora si přeci nezavolali kvůli tomu, aby jim řekl, co s těmi dětmi je, ale proto, aby s tím něco udělal. No, začali tedy společně cvičit.

Naučil je Spirální stabilizaci, aby se jim záda i krční páteř srovnaly zpátky do latě. Cvičení zařadili i do běžné výuky, aby se děti opravdu rozhýbaly, když jim to nebylo dopřáno ani po škole. A výsledek? Ano, děti opět začaly podávat výkony, ke kterým měly předpoklady. Výborné, že?

Decentně ztížené polykání, to je slabý odvar následků špatného držení těla. Děti, kterým to kvůli tomu nemyslí, to už je jiná. A ani zde se nezastavíme. MUDr. Smíšek nám vyprávěl o seniorech, kteří během cvičebního kurzu zvolali: “Proboha, kde se tu najednou vzaly ty barvy?“ Ano. I takhle daleko následek prokrvení sahá.

Vy totiž impulzy pro vnímání barev zachycujete očima, ale vyhodnocujete = zpracováváte je v mozku. A jak by tato aktivita mohla správně probíhat, když mozek nemá živiny a kyslík?

Ze stejného důvodu vás jen tak mimochodem mohou přepadat i deprese nebo úzkosti. Mnoha lidem se zejména v pozdějším věku „nechce být“ jenom proto, že je jejich mozek neustále tyranizován nedostatkem prokrvení a po pár týdnech či měsících cvičení tato chronická negativní nálada sama spontánně bez jakýchkoliv medikamentů zmizí. Jenom díky tomu, že mozek dostane šanci, aby správně a přirozeně fungoval.

Teď vám dám poslední příklad a pak už můžeme přejít k tomu vytouženému těhotenství.

Potřebuju vám ještě vysvětlit, jak je ten „princip trubiček“ důležitý pro vaše nervy. Vaši dolní končetinu zásobuje jeden hlavní veliký nerv. Tento nerv u části populace prochází skrz sval, kterému se latinsky říká musculus piriformis (sval hruškovitý). Je na zadku.

No a když se tento sval stáhne, uskřípne ten veliký nerv pro nohu, který skrz něj vede, a vás pak může brnět dolní končetina od zadečku, přes stehno, klidně až dolů k chodidlu, podobně jako při výhřezu ploténky.

Pro uzdravení tohoto problému pak stačí jediné. Uvolnit ten sval a poté ihned nastimulovat spodní břišní svaly a zadeček, aby nový stav udržely.

Když jsem to udělala jedné starší paní v ordinaci, tak nejdříve zajásala a ihned poté začala hlasitě nadávat na svého doktora. Tvrdil jí, že už jí ta noha bude bolet napořád a že je to „od zad“. Volala: „To není možný, vždyť to povolilo za 10minutovou terapii! Já toho doktora asi zastřelím!!!“

No, to je taková vtipná historka z ordinace, abych vám dokreslila, jak reálná tahle záležitost je. V praxi ji využíváme v mnoha a mnoha případech.

Velká část nervového dráždění se například děje právě z tohoto důvodu. Ať už vás brní ruce, nohy nebo dlaně při syndromu karpálního tunelu, často je to kvůli tomu, že se vám skřípl nějaký nerv při průchodu svalem nebo anatomickou úžinou. My pak nemusíme čekat, až se například uzdraví meziobratlová ploténka. Stačí uvolnit konkrétní svaly a šup, problém je pryč. (Příklad s ploténkou je zde >> )

A teď to, na co trpělivě čekáte. Téma našeho článku.

„Princip trubiček“ se dá využít dokonce i při problémech s otěhotněním.

Pokud s tím máte potíže a jste v péči osvíceného lékaře, který respektuje zdravotnická doporučení, s velikou pravděpodobností vám předepíše metodu Ludmily Mojžíšové. Této úžasné ženě naplno došlo, že i nervy a cévy reprodukčních orgánů procházejí skrze svaly. A že když se tyhle svaly při vadném držení těla stáhnou, začnou nervy a cévy utlačovat.

A jak by pak mohly vaječníky, děloha nebo i varlata odvádět svoji práci, když k nim nejdou správné nervové vzruchy, nemůžou z nich odcházet zplodiny metabolismu a neproudí k nim výživa?

Tento princip se stal jedním ze základních, kterými její metoda funguje, a časem se narodilo tolik zdravých dětí a její metoda dosáhla takových výsledků, že ji české Ministerstvo zdravotnictví doporučilo už v roce 1991 jako metodu první volby při problémech s početím.

Tak a teď se na chvíli zastavte a zamyslete se.

Metoda první volby znamená, že by to mělo být TO PRVNÍ, CO VÁM LÉKAŘ PŘEDEPÍŠE A CO S VÁMI VYZKOUŠÍ. Zejména, pokud máte vadné držení těla. (Upřímně řečeno, kdo dnes vadné držení nemá?)

Je to přirozené. Jednoduché. Bez vnějších umělých zásahů do těla. Funguje to v obrovském procentu případů. V neposlední řadě je to pro zdravotnický systém velmi levné, nesrovnatelně levnější než IVF. A teď se vás zeptám. Řekl vám o tom váš lékař?

Že možná můžete počít miminko přirozeně, bez chemie, bez hormonů, hezky „za tepla“ a v soukromí své ložnice? A že k tomu možná bude stačit „jenom“ pravidelně cvičit?

My, fyzioterapeuté, se nad tím trochu rozpačitě usmíváme. Víme, že dnes máme v rukou ještě efektivnější cesty cvičení. Už se nemusí cvičit hodinu denně a rozhodně to může být i zábavnější než metoda Ludmily Mojžíšové. Problém ale spočívá v tom, že se k nám páry s tímto problémem nedostávají.

IVF vládne světem a cokoliv jiného je považováno za „pouze doplňkové“, „méně vědecké“, „méně spolehlivé“ nebo úplně zcestně „příliš náročné“. Přitom je to tak logické. Pokud chcete správnou funkci vaječníků, dělohy nebo i varlat, musíte jim nejdříve vůbec umožnit, aby správně fungovaly.

Teď se ještě pozastavíme nad druhým, velice zásadním efektem pravidelného cvičení. Ve videu o psychosomatice jsem vám vysvětlovala, jak obrovskou roli hraje v našem zdraví psychika.

Že když jste neustále ve stresu, aktivuje se vám přespříliš sympatická část nervového systému. Potom jste pořád ve vnitřním stavu boje, útěku nebo zamrznutí. A v tomto stavu vaše tělo velice moudře ODMÍTÁ OTĚHOTNĚT.

Jak by si totiž mohlo dovolit být těhotné, když vlastně „bojujete o přežití“? Jak by na to mohlo mít sílu a kapacitu, když je pořád v energetickém výdeji a má zamezený přístup k regeneraci?

Pokud chcete otěhotnět, potřebujete se uklidnit. Pryč od shonu, stresu, strachu a večerních zpráv. Najít v sobě zdroje míru a pohody. Přeladit se do vlny parasympatiku, který obnovuje regeneraci a všechny harmonické tělesné pochody, včetně těch hormonálních. Potom může přijít zázrak.

Markéto srdečně vás zdravím. Koupila jsem si Yogarestart a jsem nadmíru spokojená.
Roky mám problém s váhou, a teď, když jsem to přestala řešit a cvičím jen jeho, tak hubnu. Krásně se mi tvaruje postava a cítím se o mnoho lépe.
A nejkrásnější dáreček je těhotenství. O miminko jsme se pokoušeli už několik měsíců a přišlo to až s Yogarestartem, kdy jsem se hodně uklidnila.
Přestala jsem na sebe v mnoha oblastech tlačit a jen jsem se učila zažívat to uvolnění.
Děkuji vám za to všechno, Marie.

Joe Dispenza o otěhotnění díky zklidnění psychiky mluví ve svém kurzu. Používá k tomu meditaci. Já k tomu používám speciální cvičení, které je velmi pomalé a cílené na prožitek. (Ukázka je zde >>)

Je pravda, že nemůžu tvrdit, že to zabere pokaždé. Nemůžu dokonce „vědecky“ tvrdit ani to, že moje svěřenkyně otěhotněly právě díky cvičení, protože jich bylo moc málo na to, abych to měla dostatečně potvrzené, a faktorů je zde samozřejmě více.

Co vám ale můžu říct s absolutní jistotou je to, že cesta tu je. A že bych byla moc ráda, kdybychom ji s vámi my, terapeuté, mohli zase častěji procházet a pořádně ji otestovat.

Teď si to všechno ještě shrneme a doplníme si pár informací, abychom to měli kompletní.

 • Pokud nemůžete otěhotnět, postup je z hlediska práva na vašem ošetřujícím lékaři.
  Na stránkách https://www.procreaivf.cz/faq/dotaz-32 jsem našla skvělou formulaci, že metoda Ludmily Mojžíšové pomáhá v případech „funkční sterility“. Rovná se, když těhotenství nestojí v cestě konkrétní onemocnění (např. vrozené anomálie nebo zánět), genetické, hormonální či imunologické vlivy, nebo následky prodělaných chorob (např. neprůchodnost vejcovodů po proběhlých zánětech).
  Laicky by se to dalo vyjádřit tak, že k tomu z hlediska lékaře vlastně není důvod, nemáte porušenou tkáň = strukturu rozmnožovacích orgánů, z nějakého prazvláštního důvodu ale vázne jejich funkce.
 • Já osobně bych k tomu dodala, že se mnoho zdravotních problémů vyřeší ve chvíli, kdy tělu a psychice dáte šanci na to, aby se vrátily ke svému přirozenému fungování.
  Spousta z výše popsaných problémů může s dobrým přístupem spontánně odeznít. Práce Joa Dispenzy a některé mé blízké kamarádky jsou toho skvělým důkazem.
 • Pokud máte vadné držení těla, potřebujete pro podporu přirozeného otěhotnění vrátit své trubky (nervy a cévy) na správné místo a do správné polohy.
  S tím vám pomůže takzvané zdravotní cvičení. Může to být metoda Ludmily Mojžíšové, Spirální stabilizace nebo také můj Vyprošťovák >> Možnostem se vlastně meze nekladou, jde o to SROVNAT POHYBOVÝ APARÁT, a to jakýmkoliv dostupným a efektivním způsobem. Těch je doopravdy mnoho.
 • Pokud víte, že jste dlouhodobě ve stresu, a to i tím, že si přejete miminko a ono to pořád nejde, bylo by fajn postarat se o psychiku.
  V takovém případě si pusťte mé video o psychosomatice, ať tomu ještě lépe porozumíte.
  Potom si můžete vyzkoušet tohle mé cvičení, Yogu pro okamžité uvolnění nebo rovnou Yogarestart, abyste zjistili, jestli je vám příjemná cesta, kdy duši uklidňujeme přes práci s tělem.
  Samozřejmě můžete vyzkoušet také meditace. Například Joe Dispenza je opravdu výborný a v jeho on-line kurzu se dovíte mnoho zajímavých informací. Všechny podstatné odkazy jsou připravené na konci tohoto článku.
 • Pamatujte, že jsme stále v experimentální fázi.
  Zejména v poslední době se roztrhl pytel s výzkumy, které vyvracejí dlouho platné teze o tom, co lze a co nelze uzdravit. Proto vám velmi doporučuji, rozhlédněte se pořádně po alternativních směrech léčby.
  Mnohým párům pomohla k otěhotnění čínská medicína. Mnohým zdravá výživa. Mnohým dokonce očistná kúra. Šancí je doopravdy spousta a jde jenom o to, jestli vám je předloží lékař, nebo se po nich porozhlédnete vy sami.
  O tomhle by se dalo mluvit hodiny a potvrdila by vám to i spousta párů, co s těmito metodami otěhotněla až poté, co selhalo ono všudypřítomné a protlačované IVF, kvůli kterému jsou dnes jakékoliv jiné, přirozené a vůči tělu i duši citlivé metody upozaděné. Jen já sama znám takových párů hned několik. ;-)
 • Jestli budete chtít vstoupit do pohybové léčby se mnou, ozvěte se mi určitě na email marketa@marketastrnadova.cz . Nerada bych „střílela na slepo“ a bylo by fajn, abychom to spolu nejdříve probrali.

Tak a to je vše, přátelé.

Doufám, že jste našli odpovědi, které jste potřebovali, a že se vám tento článek líbil. Je to další ukázka z knihy, kterou právě připravujeme, a alespoň v náčrtu jsme vám chtěli ukázat i překrásné ilustrace, co ji budou doprovázet. ;-)

Markéta

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře