Jak jsem k tomu všemu přišla

Cítím se dobře. Má práce mne doopravdy naplňuje a baví.

Klienti se mi hojí doslova před očima a já denně žasnu nad tím, jak úžasné lidské tělo je, a jak málo mu stačí na to, aby se zhojilo. Smekám před procesem uzdravení a jsem vděčná, že mu mohu být přítomna a dokonce i nápomocna. Už jako malá holka jsem si to totiž přála.

Abych však byla upřímná, musím přiznat, že k tomu, kde jsem dnes, vedla poměrně dlouhá cesta. :-)

Na počátku mé kariéry pro mne byla práce fyzioterapeutky velmi náročná.

Mí báječní učitelé mne toho na magisterském studiu (Karlova univerzita, FTVS) naučili velmi mnoho. Dodnes jsem jim za to obrovsky vděčná a naší školu bych všem budoucím fyzioterapeutům jedině doporučila. Jenže znáte to. Čím více toho člověk ví, tím více otázek má :-).

A tak jsem nad každým klientem dumala.

 

Odkud jeho bolesti doopravdy pramení?

A kterou z technik bych měla právě u něj použít?

 

Hlazení? Postizometrickou relaxaci? Mobilizaci? PNF?

O každého svého klienta jsem se snažila co nejlépe postarat a den co den jsem chodila domů stahaná jako pes. Lidé v mé péči se sice postupně zlepšovali a začali si mne vzájemně doporučovat, ale ta dřina, kterou mě stálo, pacienta dobře zdiagnostikovat a vyhojit, ta mě doopravdy ničila.

 

Do toho mě uvnitř doslova sžíralo to,

jak je celý systém rehabilitace v Čechách nastaven.

 

Klient přijde s nějakou bolestí, my ho horko těžko zhojíme a hádejte, co? Za půl roku je u nás znova. V naprosté většině ho trápí stejné obtíže jako při posledních terapiích a často jsou jeho bolesti dokonce výraznější!

Cítila jsem se jako Sisyfos. Tohle nemá smysl.

Tolik dřiny pro mě, tolik času pro mé klienty, tolik peněz ze státní kasy. A řešení nikde.

Byla jsem z toho opravdu frustrovaná. Upřímně řečeno mě přepadaly i deprese a po roce praxe jsem byla opravdu vyšťavená.

Jak jinak by to mohlo vypadat, když jsem se snažila POŘÁDNĚ postarat o 16 lidí denně?

No, málem jsem tu svou milovanou práci pověsila na hřebík.

Naštěstí se to ale změnilo.

Do života mi vstoupil milovaný a úžasný doktor Smíšek. Tak se opravdu jmenuje. A taky se tak doopravdy jeví :-).

Skvělý a úžasný pak doktor Smíšek se neustále směje na celé kolo a během dvoudenního semináře spirální stabilizace vám předá kompletní know-how k tomu, jak si trvale uzdravit záda a zbavit se téměř veškerých bolestí pohybového aparátu.

V Německu ho milují. Zejména tamější zdravotní pojišťovny, které díky němu ušetří miliony eur ročně, ho doslova zbožňují.

 

Jeho přístup pro mě byl revolucí.

 

Ihned jsem s jeho systémem začala v ordinaci experimentovat a rozhodla se, že ho použiji všude, kde budu moci.

A jak to dopadlo?

Cvičila jsem s klienty, cvičila jsem se sebou.

Za 14 dní se moje skolióza zlepšila o 40%.

40% za 14 dní. No není to báječné?

A ještě mě to cvičení bavilo a usmívala jsem se u něj. Naprosto skvělé.

Po měsíci jsem zjistila, že nový systém praktikuji se všemi svými klienty, protože byl natolik účinný, že bych neodpustitelně znevýhodnila ty, kterým bych ho nedopřála :-).

A tohle byl jenom začátek.

Nebyla bych to totiž já, kdybych se tady zastavila :-D. Systém spirální stabilizace se v mé hlavě propojil se vším, co tam bylo vloženo dosud a já na "to" přišla.

 

Všechno do sebe zapadlo a já pochopila, jak jednoduchá ta na první pohled složitá problematika pohybového aparátu vlastně je.

 

Objevila jsem principy, jak pohybový aparát funguje. A opakovaně se přesvědčila o tom, že je lze aplikovat u všech zdravotních cvičení. Ať už je to pilates, yoga, gymnastika, workouty či posilování ve fitku.

Tělo je totiž pořád jenom jedno. A řídí se stále stejnými zákonitostmi.

A to je teď má práce. To je to, co mě baví a hřeje mě u srdce.

Učím lidi, jak se uzdravit cvičením podle naprosto jednoduchých, základních a všeobecně platných principů, které mají obrovský terapeutický účinek.

V první chvíli klientům pomůžu, pohladím je, uvolním bolestivá místa a napravím to, co je nejvíce trápí. A pak už je rychle vedu k tomu, aby se z té bryndy co nejdříve vytáhli cvičením sami.

Protože jedině tak mohou být konečně svobodní a nezávislí a efekt terapie může být trvalý.