Návod na instantní yogové uvolnění

Může yoga vážně rychle uzdravovat? Může. Může velmi rychle změnit psychický stav? Může. Může rozhodnout o tom, jak prožijeme následující hodiny života? Může. Jsou na to speciální fígle nebo triky? Jsou. 

A já vás dneska dva z nich, slastnou dechovou vlnu a využití opěrných zón těla, v základu naučím. 

V budoucnu se díky tomu budete moct uvolnit doslova a do písmene kdykoliv, kdy si to budete přát. Nácvik vám zabere pouhých 17 minut. A pak už to vždycky bude trvat třeba jenom 5 minut. 5 minut, které vás okamžitě vrátí zpátky k sobě, do hlubokého klidu a míru.

(Poznámka pro ty, kteří mají moji Yogu pro okamžité uvolnění . Berte toto video jako doplněk a rozšíření, v textu pod ním vám k tomu řeknu více.)

A teď už můžeme jít na návod. Připravte se na velmi lehké tempo, potřebujeme se dostat do hloubky prožitku. V půlce videa začneme nabírat na obrátkách. ;-)

Po tréninku si povíme, jak toto cvičení chytře používat. 

1. Pouštějte si ho opakovaně

Video jsem pro vás natočila tak, abyste se k němu mohli opakovaně vracet. Základní návod někomu stačí jednou, někdo ho potřebuje dvakrát, ale jakmile se ho naučíte, stačí si vždycky video pustit v čase 10:38. Můžete se tak ode mě nechat dlouhodobě vést a užívat si ho v naprosté pohodě, s vedeným lehce meditativním stavem.

A ještě k té siréně. Vím, že tam je. Vím, že to někoho z vás může rušit. Přemýšlela jsem, jestli to přetočíme. Pak mě ale napadlo, že to je vlastně velmi chytré a může nám to pomoct v netušených souvislostech. 

Při cvičení se totiž pohroužíte do velikého klidu. (Vysvětlení níže.) Budete v úplně jiném stavu mysli. A bude jedině dobře, když se naučíte, že můžete zůstat v pohodě, i když někde venku houká sanitka. Absolventi Wim Hofovy metody chápou, studenti Heal summitu také. Potřebujeme se naučit vybudovat vnitřní klid nehledě na vnější situaci. Je to jedině dobře, a proto tu houkačku použijeme, namísto abychom před ní utíkali. ;-)

2. Používejte ho při nervozitě, smutku, neklidu, vzteku nebo stresu

Slastná dechová vlna a opěrná zóna pánevního dna spouštějí přirozené a plné dechové pohyby. Tyto pohyby se nikdy nevyskytují při nervozitě, smutku nebo například vzteku. Naopak. Vyskytují se ve chvílích klidu, pohody a vnitřního míru. 

Když se tedy chcete překlopit z negativních emocí do těch pozitivních, můžete k tomu použít mocného spouštěče – vaše vlastní tělo. Jakmile ho uvedete do stavu, který odpovídá klidu a pohodě, psychika ho bude automaticky následovat. Emoce se srovnají, duše dosedne a udělá se vám mnohem lépe.

Jestli to potřebujete, můžete to klidně udělat i několikrát za den a pokaždé si zkontrolovat, o kolik jste se posunuli směrem k hezčím prožitkům. Někdy to jde ihned a úplně. Při silných emocích to ale může být pro psychiku proces, kterým potřebuje postupně procházet. Proto si pamatujte, že se počítá JAKÉKOLIV ZLEPŠENÍ. 

  • ze smutku a pocitu “nechce se mi být, natož něco dělat” do “jdu si uvařit čaj, ten mi udělá dobře”
  • ze vzteku a “já bych je nejraději uškrtila” do “uf, už můžu reagovat klidněji”
  • ze zoufalství nebo třeba stresu před zkouškou k naději a “já to zvládnu, vždycky jsem to nakonec zvládla”

Každý takový postup směrem k lepšímu se počítá a věřte mi, že bude odrazovým můstkem pro další a ještě výraznější proměnu. Chce to jen čas a péči, kterou díky tomuto cvičení svému nervovému systému dopřáváte.

Jen se, prosím, nelekněte, kdybyste se někdy během toho procesu rozplakali. Pokud se to stane, tak se prostě a jednoduše vybrečte. Později vám řeknu, proč a jak se to děje, ale tady a teď už si přeji, abyste věděli, že to je v pořádku. Není se čeho bát, naopak bych vás s úsměvem poplácala po zádech a měla bych z vás velikou radost. Byla by to známka terapeutického úspěchu a toho, že jste odplavili něco, co bylo potřeba. ;-)

(Poznámka pro ty, kteří umějí v duchovním rozvoji dobře pracovat s mentálními technikami: zkuste to někdy i “přes tělo” a pozorujte rozdíl v rychlosti a účinku. Pro někoho může být po letech mentální práce vyloženě úleva jít na to jinudy. Je fajn tyto dvě cesty vnitřní práce, fyzickou a mentální, propojovat. ;-) )

3. Uzdravte s ním roztříštěnost

Já osobně tohle cvičení nejraději používám při pocitech roztříštěnosti a “vykořenění”. Jakmile mám pocit, že mám v plánu tisíc věcí a nevím, jak je stihnu. Jakmile mám pocit, že mi hlava lítá od jedné priority k druhé a nevím, odkud začít. Jakmile si všimnu, že jsem “vykořeněná”, JDU SI ZACVIČIT. Doopravdy to bývá to první, co v takovou chvíli udělám. 

Víte, já jsem zvyklá cítit to, čemu říkáme “uzemnění”. Takový ten klid, kdy vím a bytostně vnímám, co, kdy a jak mám udělat. Že mám rozdělané třeba 3 věci v domácnosti nebo 3 projekty v práci, ale cítím, že to zvládám a že můžu zůstat v klidu. Vidím sled událostí, to, jak do sebe zapadají, že je to všechno “vedené” a “v pořádku”. 

V takových chvílích jsem napojená na intuici a mám dobré vnitřní vedení. A proto je mi nepříjemné žít v opaku. V té “roztříštěnosti”, kdy nezvládám svoje běžné povinnosti, ztratím se v nich a chybí mi nit, která by mě vším bezpečně a dobře provedla. 

A právě tohle cvičení je na to výborným lékem. Dřív jsme mu říkali “vaječníkové dýchání”. Vede k pozornosti do malé pánve, k první a druhé čakře a k našim genitáliím. Prodýchává je, energizuje je a skrz jemnou pozornost nám vrací spojení s těmito částmi naší existence. Je velmi silným “uzemňovačem” a i “rozhojňovačem” naší základní kořenové a sexuální energie. 

Proto “vaječníkové dýchání”. Teď už mu tak občas neříkáme, protože s námi cvičí čím dál více mužů a já je nechci vylekat, ale myslím si, že ten název mluví z hlediska energie i hormonů za všechno. Jen netuším, jak to nazvat “unisex”, aby to sedlo i pro mužské. Kdybyste na něco přišli, napište mi. ;-)

4. Můžete se s ním rozhýbat

Osobně tohle cvičení používám ráda také ve chvílích, kdy se potřebuji rozhýbat. Znáte to. Tak dlouho ležíte u televize nebo s knížkou, že se vám tělo úplně vypne, zatuhne a vám se nechce jít cokoliv dělat. Musíte se k tomu nutit.

Nebo když tak dlouho a tak hodně pracujete hlavou, že už vám nezbyde žádná energie pro tělo. Nechcete se hýbat nebo na to nemáte sílu. (Z pohledu čínské medicíny je to reálná a častá diagnóza. Jak si člověk nadmíru vyčerpá krev skrz mentální aktivitu, “vypálí” tím nejenom hlavu, ale také tělo.)

A právě v takovou chvíli je dobré sáhnout po tomto dýchání. Plynule, měkce a postupně vás rozhýbá. Převede energii i pozornost zpátky do těla. Zajistí, abyste se k pohybu vrátili přirozeně a příjemně = co nejrychleji. Když se totiž jednomu nechce, je schopen odkládat to i překvapivě dlouhou dobu. Když ale ten jeden ví, že si jde “jenom zadýchat” a že to bude mega příjemné, jde do toho ihned. A nemusí se ani nutit. ;-)

Ještě vám dám příklad z praxe. Před pár dny jsem byla vážně vyšťavená z psaní knihy. Seděla jsem, hlava přeburcovaná, plná myšlenek a tělo odpojené. Nic se mi nechtělo a neměla jsem dobré nálady na rozdávání. Představa vycházky mě spíš děsila než potěšila. Vůbec jsem na to nebyla naladěná. 

Tak jsem se prostě začala vrtět a kývat. Nechala jsem proudit dech. Oddala jsem se tomu cvičení… A za chvíli vidím sebe sama, jak se zavřenýma očima slastně kroutím zády a krkem. Jak se postupně rozhýbávám. Jak pak bez jakéhokoliv tlaku, ale z radosti a z pocitu “já to vážně chci”, sahám po lanech a cvičím SMsystém. A pak jdu spokojeně na tu vycházku. 

Tělo se vrátilo k vědomí a dobilo si baterky. Hlava se uklidnila. A všechno se to stalo samo. Já jsem to jenom “umožnila” a “nastartovala”, a to ještě velmi příjemným způsobem.

Takže si to shrneme.

“Vaječníkové”, “prostatické” nebo třeba “extatické” dýchání můžete použít kdykoliv, kdy si potřebujete udělat dobře. Ať už kvůli negativním emocím, kvůli roztříštěnosti nebo kvůli nedostatku ukotvení a energie v těle. 

Můžete ho cvičit vsedě na židli nebo v tureckém sedu. Doma, v práci i v tramvaji. Funguje s výraznými pohyby, ale také s těmi jemnými, které nejdou na první pohled téměř vidět, a tak se jim můžete oddat na překvapivě různorodých místech. ;-)

Můžete ho cvičit také “preventivně”, prostě jenom proto, že vás to neskutečně baví a dělá vám to tak dobře na těle i na duši. Pusťte si k tomu hudbu, nechte se jí unášet a úplně se v tom rozplyňte. Já se ráda houpu třeba na At Last od Etty James nebo na Ipmiliin háleasteapmi od Mari Boine. U obou odlétám do jiných sfér, prožívám to opravdu téměř jako milování. 

Houpu se, odrážím se, jsem u toho měkká, nechávám záda i hlavu, ať se kroutí, jak se jim chce, naprosto si užívám dech, jeho nasávání i uvolňování s pohybem, a taky svoje pánevní dno. Vnímám, jak reaguje, pracuje a že to dělá úplně samo, aniž bych ho jakkoliv nutila. Někdy jsem v tom prožitku i 20 minut… 

Abych byla upřímná, děvčata mi na kurzech Yogy slasti opakovaně říkala, že je to vlastně tantra v pohybu. Že to je velmi podobné a už jim nikdy nemám vyprávět o tom, že tantru “neumím”, protože v yoze ji už dávno dělám. To jen takové doplnění, abyste si uměli představit, jak opojný ten cvik může být, když si ho vážně UŽÍVÁTE. :-)

V dalších dílech yogového speciálu vám povím, proč je to tak důležité. A proč zde platí, že čím větší slast v těle cítíte, tím lepší účinky to pro vás bude mít. Teď si jenom pamatujte, že základ je v tom, abyste nenechali ulítnout svoji hlavu.

Potřebujete pozornost ve svém těle. A to díky slastné dechové vlně, opěrné zóně pánevního dna a nádherným pocitům, které to ve vás spustí, zvládnete. Tak si to užívejte, dejte mi vědět, jak se vám to líbí, a těším se s vámi na viděnou v dalšímu dílu yogového speciálu. 

Markéta

PS: Na konec to slíbené doplnění pro ty, kteří už mají Yogu pro okamžité uvolnění. Berte tento článek jako rozšíření. Zaprvé, teď zase o něco lépe chápete, jak to celé funguje. To se hodí. A zadruhé, užijte si občas vaječníkové dýchání jen tak, samo o sobě. Nemusíte vždycky cvičit celou sestavu.

Pamatujte, že v opravdu dobré yoze často stačí i jediná precizně odvedená a příjemně prožitá pozice a účinek se dostaví. Méně zde může znamenat více. To jako fakt a bez příkras. ;-)

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře