Fyzioterapeutická yoga, která tu ještě nebyla

Před několika měsíci jsme vypustili Yogarestart. Kombinuji v něm yogu s fyzioterapií a učím začátečníky i pokročilé zcela nový, jedinečný přístup. 

Někteří mí známí se mě ale ptají: „To jsou tam vážně věci, co se ještě nikde jinde neučí? Jak je to možné, když je yoga tak starý a mnoha učiteli prověřený systém?“

Tak jsem si řekla, že vám na to odpovím všem a povyprávím vám, jak se Yogarestart narodil. Ať víte, co za mazlíka jsme pro vás vytvořili a jak je možné, že mají Češi právě teď šanci stát se průkopníky yogy na světové úrovni. :-)

Ti z vás, kteří mě znají, vědí, že nejsem „yogínka“, ale fyzioterapeutka.

Mým hlavním oborem je dokonale rozumět pohybovému aparátu.

Na vysoké škole nás učili perfektně znát anatomii a biomechaniku. Vedět, který nerv kudy vede a který sval inervuje. Chápat svalové řetězce, které spojují svaly napříč tělem ve veliké funkční celky. Rozumět vlivu sportu, oblečení, úrazů, léků nebo třeba menstruace na to, jak pohybový aparát funguje.

A všechno tohle, co nám 5 let předávali, jsme se my, studenti fyzioterapie, učili použít v praxi PRO UZDRAVENÍ POHYBOVÉHO APARÁTU.

U mě se to povedlo poměrně dobře. 🙂

V současnosti jsem schopná klienty díky svému programu Vyprošťovák léčit i „na dálku“, aniž bych je viděla. Učím je cvičit tak kvalitně, že se sami dostanou třeba z výhřezu meziobratlové ploténky.

Využívám u toho také základy tradiční čínské medicíny a psychosomatiky, které nás na Karlově univerzitě učili v rámci volitelných předmětů a které jsem studovala i postgraduálně.

S yogou to u mě ale šlo jinudy.

Probírali jsem ji už na škole. Naučili nás tam základy, ukázali nám, jak je důležitá symetrie při cvičení a jaké různé polohy můžeme využívat. Docela mě to bavilo. Žádný zázrak to ale nebyl.

Asi tak v 27 letech jsem se však potřebovala prohojit. To nejhorší ze syndromu vyčerpání už jsem si uzdravila, přešla jsem od cvičení Stromu života přes Osm kousků brokátu až do fáze, kdy už jsem nabírala sílu, a chtěla jsem jít ještě dál.

Do něčeho, co by stále bylo „duchovní“, v meditativním rázu, ale už by to více posílilo mé tělo.

V tu chvíli byla yoga jasná volba, protože splňovala všechny mé základní požadavky. Jedinou překážkou bylo to, že jsem nemohla najít vhodného učitele.

Hledala jsem na youtubu. Zkoušela spoustu z toho, co tam bylo. Ptala jsem se svých kamarádek, které se cvičením yogy živí. Chodila jsem na živé lekce po všech fittkách v Karlových Varech. Nic z toho mě ale neoslovilo „na srdci“.

No a pak jsem jednoho dne na internetu objevila Adriene.

Její přístup si mě doslova a do písmene získal. Taková pohoda, takový klid. Zároveň všechno dobře vysvětlovala a ještě se u toho příjemně usmívala.

Věděla jsem, že jsem ji našla – tu pravou učitelku pro mě. A začala jsem zkoušet všechno, co od ní bylo dostupné.

Časem jsem si pak zamilovala zvláště jednu její sestavu. Yogu pro začátečníky na 40 minut.

A tady se začal rodit Yogarestart. Já si tu sestavu totiž oblíbila natolik, že jsem jí začala cvičit denně.

Každý den jsem ráno zasedla na podložku a dala si úplně tu samou sestavu, od začátku až do konce.

Ti z vás, kteří cvičí asijská cvičení, vědí, jaká je v tom síla. Když totiž cvičíte to samé každý den, váš mozek i vaše tělo si to dobře osvojí. A MOHOU TO DOBŘE PROPRACOVAT. U mě se v tomto ohledu stal „malý zázrak“.

V průběhu týdnů se mi úplně sama od sebe začala na tu yogu nabalovat fyzioterapie, kterou mé tělo za léta praxe dobře natrénovalo.

Stalo se mi třeba to, že jsem si lépe aktivovala nohu v běžeckém postoji a všimla si, že mi u toho zalezla lopatka. Nebo že jsem se opřela v kočičce do podložky bérci a objevila díky tomu svaly na zadku, o kterých jsem do té doby nevěděla. Nebo že jsem si v úklonu opřela ruku tak, jak se učíme ve fyzioterapii, a prohloubil se mi díky tomu dech.

Fyzioterapie začala sama od sebe obohacovat yogu a yoga zase fyzioterapii. Dělo se toho tolik a já jsem z toho byla úplně nadšená, každý den jsem objevila malý poklad.

Po pár týdnech jsem to pak začala testovat s pacienty a výsledky byly naprosto úžasné.

Vybrali jsme si třeba jen jednu yogovou pozici, doladili jsme ji o fyzioterapeutické prvky a jejich bolesti mizely jako mávnutím kouzelného proutku. Také je to hodně bavilo a bylo jim to moc příjemné.

Už v té chvíli jsme se začali ptát.

Jaktože se tohle v yoze neučí? Jaktože i když je to tisíce let prověřený a mnoha stovkami učitelů vybudovaný systém, tak tam tohle není?

Zkoumali jsme tedy fotografie. Jak vypadají mistři yogy v kobře? Mají lokty lehce pokrčené nebo napnuté? Taky jsme se koukali na videa. Jak používají dnešní učitelé akrum ruky a chodidla?

K našemu překvapení jsme to ale nikde nenašli.

A tak jsme Yogarestart podrobovali dalším zkouškám.

Uspořádali jsme 3 desetitýdenní běhy veřejného kurzu, na které jsme už přizvali širokou veřejnost.

Také tři víkendové kurzy, na které se sjely i středně pokročilé a učitelky z různých koutů republiky.

Pokaždé jsme pak my, „organizátoři“, byli zvědaví. Ozve se někdo, pro koho by to byla jasňačka? Bude nám to naopak někdo rozporovat?

Nikdy se však nestalo ani jedno ani druhé.

Pro všechny zúčastněné byly principy Yogarestartu novinkou a všem se moc zamlouvaly. Včetně návštěv z ciziny.

Když se mě tedy po pár měsících zkušeností někdo zeptal: „Jaktože to nikdo nevymyslel dříve?“, odpověla jsem:

„Já nevím.
Možná dřív prostě lidem stačila k léčbě stimulující pozice, protože byli o tolik zdravější než my, že už jenom ona vyvolala dobrou reakci. Prostě se nastavili, tělo dobře zareagovalo a léčba naskočila sama.
Možná to nemuseli řešit do takových detailů jako my, co už máme těla fakt nefunkční.“

A když mi někdo řekl: „A jak můžeš vědět, že to je zdravé, když máš v yoze jenom pár let praxe? Je to podle tebe bezpečné?“, odpověděla jsem:

„Já si myslím, že je to v pohodě.
Ono totiž tělo je jenom jedno. A jako takové má jasně dané zdravé reakce a jasně definované zdravé procesy, které zůstávají u všech aktivit stále stejné.
Vzhledem k tomu, jakých léčebných účinků dosahujeme, si tedy myslím, že jdeme správně. Že se nám pouze podařilo rozkrýt novou hladinu, kterou doteď možná nikdo neviděl.“

Víte, já si uvědomuju, že pro některé z vás to může být až trochu rouhačské, propracovávat systém tak dokonalý a vyspělý jako je yoga. Přišlo by mi ale škoda nepustit něco tak báječného ven jenom kvůli tomu, že se budu bát, co na to řeknou klasické yogové školy.

Koneckonců, vývoj tu byl vždycky.

A když se nad tím tak zamyslím, dalo by se očekávat, že když se v jednom člověku spojí veliká láska k pohybu, znalosti pražské školy fyzioterapie, která má celosvětově velmi dobrou pověst, a vedení tak výborné yogové učitelky jako je Adriene, vznikne něco nového a smysluplného. To je přeci krásné.

No a abychom nezůstali jenom u slov, kousek z toho nového objevu si můžete rovnou vyzkoušet. Posílám vám na ochutnání Aktivní ruku, jeden ze základních principů Yogarestartu. Když kliknete na fialové tlačítko, zcela zdarma vás ji naučím. ;-)

 

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře