Psychosomatika pro začátečníky – jasně a srozumitelně

Na jednu stranu je to tak složité a na druhou TAK JEDNODUCHÉ…

 • Jak stres způsobuje diabetes 2. typu, impotenci nebo syndrom polycystických vaječníků?
 • Jak může na podkladě psychiky dojít k takovým „vychytávkám“, jako jsou zlomeniny nebo vymknuté kotníky?

Věřím, že vám bude stačit toto jediné video a v základu to pochopíte. ;-)

Osobně ho zařazuji do yogového speciálu, protože vám hned v příštím článku vysvětlím, jak moc nám yoga se vším tímhle může pomoci.

Tady máte shrnutí celé přednášky. Když na obrázek kliknete, ukáže se vám v plné velikosti.

A teď už ke slíbeným odkazům. Pamatujte u nich, prosím, na to, že mým cílem rozhodně není zahltit vás. Projděte si je a vyberte si to, co je vám blízké. ;-)

Nejdříve vám předám odkazy z mého webu:

 • O tom, jak moje pacientka potřebovala přátele, aby ji přestala bolet záda, se dočtete zde >>
 • Část procesů, kterými fyzické cvičení hojí duši, docela pěkně rozebírám v tomto článku >>
 • O bolestech z psychosomatického hlediska jsem si do hloubky popovídala i s psycholožkou Lucií Kolaříkovou. Video máte připravené zde >>
 • O tom, jak stav naší nervové soustavy ovlivňuje milování, vám povyprávím zde >>
 • O tom, že depresi i nedostatek životní inspirace může způsobit zranění našich pánevních nervů, se dočtete zde >>
 • Pokud chcete zjistit, zda vaše bolesti pocházejí z psychiky, z vnitřních orgánů, nebo z pohybového aparátu, stáhněte si zdarma tento můj e-book >>

A teď odkazy z dalších zdrojů:

 • Oficiální stránky Dr. Joa Dispenzy jsou zde >> V češtině vyšlo několik jeho knih a právě teď se pracuje na překladu knihy Becoming Supernatural. Osobně ji čtu v angličtině, protože jsem na ni nechtěla čekat, a vážně u ní výskám radostí.
  V tuto chvíli ji vnímám jako komplexní bibli psychosomatiky. Je výborně vědecky propracovaná a zároveň vás mnohokrát překvapí, co se týká starých mystických nauk.
 • Od Louis Hay vám VŘELE doporučuji její knihu a stejnojmenný film Miluj svůj život >>. Slovy ani nechci rozebírat, kolik pro mě tenhle film v životě udělal. Z mnoha pohledů mistrovské dílo, které má sílu člověka vytáhnout, i když je zrovna hluboce na dně.
 • Pokud chcete prozkoumat vědeckou podstatu věci a od psychosomatiky přejít rovnou ke kvantové fyzice, testněte film What the bleep do we know >>  i jeho druhý díl What the bleep!?: Down the rabbit hole >>  Ten druhý si určitě pusťte, s velikou pravděpodobností se díky němu budete opravdu cítit jako Alenka v říši divů, na kterou název poukazuje. :-)
 • Dál už stačí googlit, v češtině jsou mraky knih, článků i videí. Třeba Duškova „Duše K“, která je zdarma na youtube, je téměř nevyčerpatelnou studnicí informací.

Tak to už je vše. A pamatujte, že příště to všechno nabalíme na yogu. ;-)

Markéta

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře