Šedá zóna lékařská

Svět se hádá a tápe. Souboj mezi klasickou a alternativní medicínou přetrvává. Soudy jsou vytížené, porodním asistentkám hrozí statisícové pokuty a Česká republika je pod palbou skupin, zasazujících se o právo rodit v domácím prostředí, anebo svobodně očkovat.

Jak k tomu všemu přistoupit „správně“? Jak to vyřešit a kudy to projít tak, abychom se za pár let nemuseli stydět?

To jsem takhle seděla se dvěma kamarádkami, které měly těsně před porodem, a povídaly jsme si o tom, „jaká je zrovna situace“. Co všechno musí v rámci těhotenství podstoupit, co všechno už pro zachování svého klidu i zdraví odmítly, a jak moc musí stále bojovat „se systémem“, protože jejich mateřský = laický názor není přijímán jako směrodatný. Bylo mi z toho smutno.

Ještě víc jsem se ale lekla, když mi vyprávěly, co se děje na druhé straně barikády u „alternativců“. Že je například s prominutím o hu… přidat na facebook fotku dítěte v šátku a nemít ho ideálně uvázané. Nedejbože, že by mu hlavička přepadla ve spánku na stranu, z toho jsou matky z nosící skupiny naprosto šílené a schopné dotyčnou ukamenovat.

Nemohla jsem tomu uvěřit. To už jsou ty vyhrocené emoce a extremismus i na druhé straně? To už jsme se snad všichni zbláznili?

Povídaly jsme si do pozdního večera. A já jsem pak druhý den při výšlapu na Lysou horu dlouho a dlouho přemýšlela. Jak bychom k tomu rozporu mezi klasickou a alternativní medicínou mohli přistoupit? O co bychom se mohli jako lidé opřít a co nám při řešení problémů všeobecně schází?

Po pár hodinách se mi v hlavě utřídil velmi zajímavý pohled na věc. Dovolte mi ho, prosím, s vámi posdílet. Nemyslím si, že spustí revoluci. Mohl by ale pomoci k odrazovému můstku, ze kterého se společně můžeme dostat dál. Ať už jsme alternativci, anebo zarytí příznivci západní medicíny. Protože zdravotnictví rozhodně není ani bílé, ani černé, a do veliké míry se dnes pohybujeme spíše „v šedé zóně lékařské“. Více už vám povím v 4 minutovém videu.

(Video je pro sdílení citlivých informací mnohem lepší než text, protože zachytí i emoce, se kterými jsou slova předávána. Proto vám ho zejména u tohoto článku vřele doporučuji, má opravdu jenom 4 minuty. Pokud ale právě sedíte v tramvaji nebo v rušném nákupním centru, dole pod rámečkem máte jeho kompletní přepis. ;-) )

 

 

 

Vítám vás u dnešního videa, ve kterém si budeme povídat o stále aktuálním a poměrně žhavém tématu, a tím je souboj mezi klasickou a alternativní medicínou. Která z nich má pravdu? Které můžeme důvěřovat? A hlavně, jak k tomu máme přistoupit z hlediska zákona, komunikace a práv pacientů?

Hned na začátek je dobré uvědomit si, že je toto téma opravdu široké a týká se veliké spousty oborů. Pro srozumitelnost, a proto, abychom to mohli nějakým způsobem konstruktivně uchopit, se budeme v tomto videu zabývat pouze oblastí očkování a přirozených porodů. A podíváme se na ně z nového a možná trošku překvapivého úhlu pohledu.

Já jsem si v poslední době uvědomila dva takové velmi zajímavé vhledy. Alternativci, jestli vás teď naštvu, tak chviličku vydržte, než uvidíte, kam to vedu. ;-)

Takže, vhled číslo 1. Je téměř jisté, že můžeme říci, že lajkovi nelze v oblasti zdraví stoprocentně důvěřovat. Ať už se to týká vyšetření nebo zvoleného postupu léčby, lajk není schopen zaznamenat všechny souvislosti a do hloubky je vyhodnotit.

Co je ale ještě zajímavější, je to, že v dnešní době nemůžeme stoprocentně důvěřovat ani lékařům. Podívejte se na to logicky. Ten, kdo v Čechách vystudoval medicínu, musí být opravdu velmi schopný a velmi inteligentní jedinec. Ta škola je opravdu náročná a zvládne ji jen ten, kdo je výjimečně chytrý a výjimečně nadaný.

A přesto tady máme dvě názorově naprosto odlišné větve. Jedna část lékařů vám řekne, že je očkování nutné a že je naprosto v pořádku, že je celoplošně povinné. Druhá část lékařů vám ale řekne, že to tak rozhodně nevnímá. Že bychom mohli jednoznačně ubrat z očkovacího plánu a že v některých případech může očkování daného jedince dokonce poškodit.

V oblasti přirozeného porodu je to něco podobného. Jedna část lékařů tvrdí, že je porod v porodnici jedinou rozumnou volbou. A druhá část lékařů vám řekne, že v případě fyziologicky = zdravě probíhajícího těhotenství je domácí porod plnohodnotnou a správnou volbou.

Ještě zajímavější je potom fakt, že obě dvě tyto strany mají svá tvrzení vědecky i prakticky podložená. Všichni mají svá čísla, všichni mají své tabulky a tvrdě stojí za svojí pravdou. Když se třeba podíváme na Světovou zdravotnickou organizaci, která vyznává tzv. Evidence-Based Medicine, což je medicína založená na důkazech, tak ta k přirozenému porodu přistupuje s naprostým klidem, podporuje ho a nemá s ním žádný problém. Tak co si z toho můžeme vzít? 

Podle mě je naprosto v pořádku, přiznat si a přijmout fakt, že lajkovi nemůžeme stoprocentně důvěřovat. Chápu tento názor, a i když s ním plně nesouhlasím, tak rozumím tomu, proč ho někdo má.

Když se ale na druhou stranu podívám na lékaře, na jejich výjimečné schopnosti a dovednosti a současnou rozporuplnost jejich názorů, tak si myslím, že bychom se měli vážně zamyslet. A hlavně, že bychom si měli uvědomit, že žijeme v takzvané „demokratické zemi“.

V demokratické zemi se totiž rovnou a dopředu počítá s odlišností názorů. S tím, že jeden chce do prava, druhý chce do leva, lidé se svobodně vyjadřují, a je to tak správně. A to je podle mě místo, kde se právě teď nacházíme. Potřebujeme zanechat sporů a silných emocí, jak na straně alternativců, tak na straně klasiků. Potřebujeme se uvolnit, v klidu komunikovat a začít plně, až na úrovni právních postupů, respektovat jeden druhého. 

Protože v tuto chvíli to vypadá, že pravda je velmi subjektivní. A vzájemný respekt je jednou z mála cest, kudy z této „šedé zóny lékařské“ můžeme s úctou a s demokracií, jako inteligentní lidé, vystoupit. Tak kéž se nám to podaří. ;-)

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře