Šedá zóna lékařská

Svět se hádá a tápe. Souboj mezi klasickou a alternativní medicínou přetrvává. Soudy jsou vytížené, porodním asistentkám hrozí statisícové pokuty a Česká republika je pod palbou skupin, zasazujících se o právo rodit v domácím prostředí, anebo svobodně očkovat.

Jak k tomu všemu přistoupit „správně“? Jak to vyřešit a kudy to projít tak, abychom se za pár let nemuseli stydět?

To jsem takhle seděla se dvěma kamarádkami, které měly těsně před porodem, a povídaly jsme si o tom, „jaká je zrovna situace“. Co všechno musí v rámci těhotenství podstoupit, co všechno už pro zachování svého klidu i zdraví odmítly, a jak moc musí stále bojovat „se systémem“, protože jejich mateřský = laický názor není přijímán jako směrodatný. Bylo mi z toho smutno.

Ještě víc jsem se ale lekla, když mi vyprávěly, co se děje na druhé straně barikády u „alternativců“. Že je například s prominutím o hu… přidat na facebook fotku dítěte v šátku a nemít ho ideálně uvázané. Nedejbože, že by mu hlavička přepadla ve spánku na stranu, z toho jsou matky z nosící skupiny naprosto šílené a schopné dotyčnou ukamenovat.

Nemohla jsem tomu uvěřit. To už jsou ty vyhrocené emoce a extremismus i na druhé straně? To už jsme se snad všichni zbláznili?

Povídaly jsme si do pozdního večera. A já jsem pak druhý den při výšlapu na Lysou horu dlouho a dlouho přemýšlela. Jak bychom k tomu rozporu mezi klasickou a alternativní medicínou mohli přistoupit? O co bychom se mohli jako lidé opřít a co nám při řešení problémů všeobecně schází?

Po pár hodinách se mi v hlavě utřídil velmi zajímavý pohled na věc. Dovolte mi ho, prosím, s vámi posdílet. Nemyslím si, že spustí revoluci. Mohl by ale pomoci k odrazovému můstku, ze kterého se společně můžeme dostat dál. Ať už jsme alternativci, anebo zarytí příznivci západní medicíny. Protože zdravotnictví rozhodně není ani bílé, ani černé, a do veliké míry se dnes pohybujeme spíše „v šedé zóně lékařské“. Více už vám povím v 4 minutovém videu.

(Video je pro sdílení citlivých informací mnohem lepší než text, protože zachytí i emoce, se kterými jsou slova předávána. Proto vám ho zejména u tohoto článku vřele doporučuji, má opravdu jenom 4 minuty. Pokud ale právě sedíte v tramvaji nebo v rušném nákupním centru, dole pod rámečkem máte jeho kompletní přepis. ;-) )

 

 

Těhotenský speciál

  1. Šedá zóna lékařská
  2. Těhotenství není příčinou bolestí

Další články těhotenského speciálu budeme přidávat během následujících týdnů. Pokud si přejete, aby vám žádný neunikl, stáhněte si ode mě jakýkoliv e-book nebo cvičení zdarma >>

Dáme vám pak vědět, jakmile se nový díl narodí. 

 

Vítám vás u dnešního videa, ve kterém si budeme povídat o stále aktuálním a poměrně žhavém tématu, a tím je souboj mezi klasickou a alternativní medicínou. Která z nich má pravdu? Které můžeme důvěřovat? A hlavně, jak k tomu máme přistoupit z hlediska zákona, komunikace a práv pacientů?

Hned na začátek je dobré uvědomit si, že je toto téma opravdu široké a týká se veliké spousty oborů. Pro srozumitelnost, a proto, abychom to mohli nějakým způsobem konstruktivně uchopit, se budeme v tomto videu zabývat pouze oblastí očkování a přirozených porodů. A podíváme se na ně z nového a možná trošku překvapivého úhlu pohledu.

Já jsem si v poslední době uvědomila dva takové velmi zajímavé vhledy. Alternativci, jestli vás teď naštvu, tak chviličku vydržte, než uvidíte, kam to vedu. ;-)

Takže, vhled číslo 1. Je téměř jisté, že můžeme říci, že lajkovi nelze v oblasti zdraví stoprocentně důvěřovat. Ať už se to týká vyšetření nebo zvoleného postupu léčby, lajk není schopen zaznamenat všechny souvislosti a do hloubky je vyhodnotit.

Co je ale ještě zajímavější, je to, že v dnešní době nemůžeme stoprocentně důvěřovat ani lékařům. Podívejte se na to logicky. Ten, kdo v Čechách vystudoval medicínu, musí být opravdu velmi schopný a velmi inteligentní jedinec. Ta škola je opravdu náročná a zvládne ji jen ten, kdo je výjimečně chytrý a výjimečně nadaný.

A přesto tady máme dvě názorově naprosto odlišné větve. Jedna část lékařů vám řekne, že je očkování nutné a že je naprosto v pořádku, že je celoplošně povinné. Druhá část lékařů vám ale řekne, že to tak rozhodně nevnímá. Že bychom mohli jednoznačně ubrat z očkovacího plánu a že v některých případech může očkování daného jedince dokonce poškodit.

V oblasti přirozeného porodu je to něco podobného. Jedna část lékařů tvrdí, že je porod v porodnici jedinou rozumnou volbou. A druhá část lékařů vám řekne, že v případě fyziologicky = zdravě probíhajícího těhotenství je domácí porod plnohodnotnou a správnou volbou.

Ještě zajímavější je potom fakt, že obě dvě tyto strany mají svá tvrzení vědecky i prakticky podložená. Všichni mají svá čísla, všichni mají své tabulky a tvrdě stojí za svojí pravdou. Když se třeba podíváme na Světovou zdravotnickou organizaci, která vyznává tzv. Evidence-Based Medicine, což je medicína založená na důkazech, tak ta k přirozenému porodu přistupuje s naprostým klidem, podporuje ho a nemá s ním žádný problém. Tak co si z toho můžeme vzít? 

Podle mě je naprosto v pořádku, přiznat si a přijmout fakt, že lajkovi nemůžeme stoprocentně důvěřovat. Chápu tento názor, a i když s ním plně nesouhlasím, tak rozumím tomu, proč ho někdo má.

Když se ale na druhou stranu podívám na lékaře, na jejich výjimečné schopnosti a dovednosti a současnou rozporuplnost jejich názorů, tak si myslím, že bychom se měli vážně zamyslet. A hlavně, že bychom si měli uvědomit, že žijeme v takzvané “demokratické zemi”.

V demokratické zemi se totiž rovnou a dopředu počítá s odlišností názorů. S tím, že jeden chce do prava, druhý chce do leva, lidé se svobodně vyjadřují, a je to tak správně. A to je podle mě místo, kde se právě teď nacházíme. Potřebujeme zanechat sporů a silných emocí, jak na straně alternativců, tak na straně klasiků. Potřebujeme se uvolnit, v klidu komunikovat a začít plně, až na úrovni právních postupů, respektovat jeden druhého. 

Protože v tuto chvíli to vypadá, že pravda je velmi subjektivní. A vzájemný respekt je jednou z mála cest, kudy z této “šedé zóny lékařské” můžeme s úctou a s demokracií, jako inteligentní lidé, vystoupit. Tak kéž se nám to podaří. ;-)

Markéta Strnadová
Markéta je expertkou na fyzioterapii, která je fascinována efektivností, zdravým selským rozumem a logikou. Ráda lidi učí, jak se jednoduše a s úsměvem navždy uzdravit ze svých bolestí. I proto vytvořila Vyprošťovák, díky kterému se nyní lidé po celé republice hromadně zbavují svých obtíží. :-)
Komentáře