Hubnutí? Známe chytřejší přístup než pocení a dietu.

Vítám vás u třetího dílu celostního speciálu. Dneska si posvítíme na hubnutí a já doufám, že jednou provždy nebo aspoň z veliké části vymýtíme dvě velmi rozšířená a hluboce zakořeněná přesvědčení, která se ho týkají.

Poselstvím tohoto článku je vlastně jediná základní myšlenka. Hubnutí není o náročném cvičení ani o hladovění. Je o uzdravení těla.

Tak jdeme na to. Krásně si rozšíříme pohled na celostní přístup ke zdraví a zároveň obrovsky ulevíme neskutečnému množství „věčných dietářů“. Jak na těle, tak na duši. Tenhle článek vnímám jako jeden z nejdůležitějších z naší série.

Ještě než se pustíme do zkoumání, ujasníme si jednu maličkost. Každý ať váží tolik, kolik chce. Následující řádky rozhodně nejsou „buzerací“ o tom, jak má které tělo vypadat, nebo o tom, že bych si přála nastavovat nějaký model toho, co je normální.

Já mám taky své špíčky, dlouho jsem s nimi byla v pohodě a mnohdy se mi mnohem více líbí ženy jemně zakulacené, než ty velmi štíhlé.

Takže v klidu a na pohodu. Tento článek je pro ty, kteří se sami rozhodli, že se svojí váhou chtějí pohnout. Pro ty, kteří se roky trápí dietami, cvičením a pravidelně propadají zoufalství z toho, že se to zase nepovedlo, nebo že se po pár měsících jejich váha vrátila tam, kde začali. Pro ně tyto řádky píšu a právě jim chci posvítit na cestu. ;-)

Tak a teď už můžeme jít na věc. Začneme reálným příkladem z mojí praxe. Nebojte se, článek nebude reklamou na moje kurzy. Dostanete spoustu odkazů a rad ze skvělých zdrojů.

Tímto příběhem ale „musíme“ začít, protože je dokonalou a do očí bijící ukázkou toho, že hubnout jde i bez dřiny a bez hladovění. Je to přesně rok, co mi ho Martina poslala.

Celý život jsem vážila cca 58 kg až do podzimu 2016, kdy jsem si začala všímat přírůstku na váze. Byla jsem ve věku, kdy je žena vystavena hormonálním změnám a ke všemu jsem pracovala pátým rokem jako pečovatelka. Byla jsem hodně unavená a nevyspalá, protože jsem ke klientovi vstávala také v noci.

Rozhodla jsem se za každou cenu zhubnout, a proto jsem z jídelníčku vyřadila sladkosti a sladké nápoje a zařadila intenzivní běh cca 10 km týdně. Nejenom, že jsem si namohla svaly na nohou, ale nezhubla jsem ani gram. Naopak, stále jsem přibírala na váze.

Proto jsem se odhodlala ukončit pracovní poměr a na jaře 2017 jsem se vrátila do ČR. Byla jsem z práce pečovatelky vyčerpaná fyzicky a také psychicky, i kvůli chování mého klienta. A protože jsem už nemohla běhat, začala jsem v ČR chodit pěšky do práce a někdy i z práce, takže jsem za týden ušla až 30 km. Ale váha stále stoupala.

Začala jsem dbát na to, aby každé jídlo bylo v kombinaci sacharidů a bílkovin, začlenila jsem mezi snídani a oběd a večeři malé svačinky, nahradila pšeničné pečivo žitným, vyřadila cukr. Bohužel, ani tato změna nepřinesla úbytek na váze. Stále jsem tloustla.

Začala jsem doma cvičit dynamickou yogu z Youtube kanálu, u které jsem se hodně zapotila, a to hodinu 5x týdně. Váha stále stoupala…

A když jsem yogu cvičila už osmý měsíc, narazila jsem na internetu na článek s provokativním titulkem Proč vás yoga nebaví a pořád vám nepomáhá? A protože mne to cvičení vážně nebavilo a už vůbec mi nepomáhalo, článek jsem si přečetla. A musím říct, že mne pořádně nadzvedl ze židle. Vztekem, jak špatně jsem do té doby cvičila.

Yogarestart od Markéty jsem si nakonec koupila, instrukce přečetla, videa nastudovala a naučila se cviky. Začala jsem cvičit začátkem března 2019 s váhou 73,5 kg. Za měsíc byla váha na 74 kg!! A vůbec jsem se u cvičení nepotila!!!! Opět zklamání. :-(

Ale protože jsem zaplatila, rozhodla jsem se ve cvičení pokračovat. K dnešnímu dni už cvičím 20 měsíců a nebudu vás déle napínat. Dneska ráno jsem vážila 61 kg. :-)

Co mne těší, je, že jsem zhubla. A co mne udivuje, že se dá zhubnout, i když nevypotíte ani kapku potu. A že existuje někdo, kdo rozumí lidskému tělu jako celku natolik, že může úspěšně pomáhat lidem, když je něco trápí.

Přeji hodně štěstí a děkuji.

Martina Jeřábková

Nemám slov. Tahle zpětná vazba je v rámci našeho tématu DOKONALÁ. Pokud to tam nevidíte, vypíchnu vám znovu to podstatné.

Martina začala přibírat v době hormonálních změn. V té době byla hodně unavená. Vyřadila sladkosti a přidala na pohybu. Nezhubla, naopak přibírala ještě dál. Pak přidala chůzi. 30 km týdně, což je už velmi solidní výkon. Kila stejně přibývala.

Později si dávala ještě větší pozor na to, co jí, a přidala dynamickou yogu, kdy se vyloženě zpotila. 5krát týdně 1 hodinu. Mein Gott, stále nic! A to celých 8 měsíců!!! Chápete to? A vidíte tam ty paralely, o kterých spousta žen vypráví?

Cvičím. Běhám. Nejím sladké. Já snad tloustnu z vody nebo co?!

To jsou naprosto typické a pozor, reálné, výpovědi spousty žen, které se roky marně snaží zhubnout.

A teď přijde ten zlom. Martina nasadila Yogarestart. A za 20 měsíců postupně zhubla 13 kg. I když předtím s dynamickou yogou neshodila za 8 měsíců „ani ťuk“. Jak je tohle možné? Martina se totiž při cvičení nepotila, ale UZDRAVOVALA. ;-)

Hned si řekneme jak.

Zaprvé, stres vede k přibývání na váze.

Děje se to například díky působení hormonu kortizol, který způsobuje ukládání tuků okolo bříška a může způsobit i sníženou funkci štítné žlázy. Taky díky tomu, že se při stresu kompletně sníží naše schopnost regenerace. Metabolismus se časem snižuje, všechny tělesné pochody jsou narušeny, tukové zásoby se množí a svaly ubývají.

Dobře provedená yoga cílená na prožitek pak umí přesně tohle léčit. Pokaždé, když zasednete na podložku a budete se místo do výkonu cílit do prožitku, odlétnete někam jinam.

Stres a vnější tlaky zmizí. Nahradí je prožitky klidu a bezpečí. Při každém cvičení budete svoji psychiku hýčkat, utišovat a ladit do harmonie mezi sympatikem a parasympatikem. A možná pak kila začnou mizet „jen tak“, aniž byste museli podstoupit cokoliv jiného.

Zadruhé, vaše tělo přímo zrcadlí stav vnitřních orgánů.

Všichni víme, že existují diagnózy, při kterých se přibývá na váze. Málokdo ale tuší, jak moc je tohle pravdivé, rozšířené a že ta kila navíc bývají jedním z prvních příznaků nemoci, daleko předtím, než se ukáže klasickému lékaři například na krevních testech.

Hodně hezky si s tím hraje čínská medicína a občas dokonce varuje před vyšším množstvím pohybu, který by člověka vyčerpával.

Jedná se například o ženy, které mají nedostatečný yang ledvin. Je to jedno ze základních „paliv“ pro náš život a když už ho ubyde vážně více, poznáte to podle postavy typu hruška (tuk v oblasti bříška, zadečku a boků, tzv. silnější podvozek), výraznější únavy, studených nohou, nočního čůrání a nočních či ranních bolestí beder. To jsou některé typické příznaky.

A co je u takových lidí při hubnutí důležité? ABY SE VÍCE NEUNAVOVALI.

Ten yang ledvin totiž výrazně ovlivňuje i yang sleziny a společně nastavují úroveň metabolismu. Jakmile se vyčerpají, metabolismus se vám sníží a vy netloustnete kvůli tomu, že jste „líní“, málo toho děláte nebo se hodně „cpete“, ale prostě a jednoduše proto, že vám NEFUNGUJÍ SPRÁVNĚ VNITŘNÍ ORGÁNY.

Ať už se to stalo kvůli stresu, špatné stravě, dlouhodobému ponocování, nadměrné fyzické nebo psychické zátěži, VYČERPALI JSTE SI JE a teď potřebujete opak výkonu – VYŽIVIT SVÉ ORGÁNY a dobít si baterky.

Výraznější cvičení se tedy v takové chvíli nedoporučuje, protože by to vyčerpání a všechny následné příznaky včetně tloustnutí mohlo ještě zhoršit. Oproti současnému západnímu přístupu je to poměrně převratná myšlenka, že?

Čínská medicína má spoustu takových příkladů a my si teď povíme, jak to souvisí s příběhem Martiny.

Yoga umí léčit vnitřní orgány. Když s ní lépe nastavíte své tělo, upravíte průběh cév a nervů. Díky tomu k orgánům budou lépe proudit výživa a nervové vzruchy. Metabolity se budou naopak lépe odplavovat. (blíže vysvětleno zde >> )

Když budete cvičit opravdu dobře a obnovíte v těle přirozenou dechovou vlnu, dostanete další zajímavý benefit. Nastartujete přirozenou masáž orgánů. S každým nádechem se všechny břišní orgány jemně stlačí a klesnou až o několik centimetrů. S výdechem se zase hezky rozprostřou a vrátí zpět nahoru.

Tohle se stane zhruba 16krát za minutu, po celou dobu, kdy budete cvičit. Dokážete si představit, o jak silný léčebný podnět se v rámci zvýšení prokrvení jedná?

A to se ještě nebavíme o jednotlivých yogových pozicích. Každá z nich má specifické účinky na určité orgány a občas se dají využít se zcela konkrétním cílem. Například všechny twisty, pozice, kde rotujeme páteří, velmi příznivě působí na oblast trávení. Pomáhají jak s hubnutím, tak při diagnózách jako třeba cukrovka.

Když si navíc vezmete, nakolik v těle rozproudíme krev a dech, je jasné, že rozpustíme spoustu fyzických i energetických blokád, které často stojí za vznikem nemoci.

Ta krev je také díky hlubokému dechu velmi dobře okysličená a kyslík je ZÁKLADNÍM PŘEDPOKLADEM PRO FUNGOVÁNÍ JAKÝCHKOLIV BUNĚK V TĚLE. Od těch svalových, přes ty orgánové až po ty nervové.

To je krásný celostní pohled, že? A já si myslím, že právě díky těmto souvislostem Martina s velikou pravděpodobností konečně zhubla.

Postupně se uklidňovala. Ladila svou nervovou soustavu. Začala lépe regenerovat. Dobře se postarala o své orgány… Namísto pocení a vyčerpávání energie se UZDRAVILA. Sedí do toho i ten delší časový úsek, který je k této konkrétní cestě potřeba.

Tady máte ještě fotky, abyste si to pořádně nasosali. ;-)

Jdeme na druhý reálný příklad. Jak jsem vám psala, cílem tohoto článku je vyvrátit dva základní mýty. Pro zhubnutí se musí člověk zpotit nebo aspoň trochu hladovět. To, co vám teď předám, je z absolutně jiného světa.

11 let pracuji s klienty a společně s kolegyní je doprovázíme na cestě k celistvosti a především k samostatnosti, aby si uměli pomoci sami. Terapie EFT, stará havajská technika Ho‘oponopono a práce s vnitřním dítětem jsou hlavní stavební kameny, díky kterým nalézáme s klientem příčinu jeho problému.

Poslední roky jsem většinu času hodně seděla, málo se hýbala a vůbec jsem si nevšimla, že jsem značně přibrala. Minulý rok, když jsme nemohly kvůli covidu přijímat klienty, jsem vzala jako skvělou příležitost věnovat čas sama sobě.

Podívala jsem se pořádně do všech hlubin své bytosti a vytahala na povrch a na světlo mnoho, co bylo potřeba si prohlédnout, zpracovat a vyčistit.

Emočně jsem si pomáhala skrz EFT a věci, které mi překážely a nedohlédla jsem odkud pochází, jsem si zpracovávala metodou Ho’oponopono. Největší péči a lásku jsem věnovala svému vnitřnímu dítěti.

Pracovala jsem se sebou velmi láskyplně a pomalu, tak jak to děláme s klienty, a během čtyř měsíců jsem zhubla 19 kg. Takže žádná strava ani málo pohybu nebyly příčinou mého nárůstu váhy. Potřebovala jsem se zase posunout dál a zbavit se toho, co už mi nesloužilo.

Neřešila jsem vůbec svoje kila navíc, ani se nepozorovala. Nebylo to téma, které bych chtěla řešit jakýmkoliv způsobem. Kila zmizela během mé práce na sobě jako bonus. Bez snahy, bez diet, bez změn ve stravování, bez cvičení.

Vlastně jsem si na sobě jen potvrdila, že vše máme v hlavě a jak myslíme, tak se cítíme a tělo reaguje.

Míša Formanová

Tomu já říkám libůstka. Míša mi volala asi před 14 dny a jen tak mezi řečí, zatímco jsme rozebíraly jiné závažnější téma, mi řekla, že skrz vnitřní práci zhubla skoro o 20 kg. Dovedete si představit, jak jsem se zaradovala a jak mě potěšilo, nakolik to sedí do záměru článku o hubnutí?

ŽÁDNÉ cvičení. ŽÁDNÁ změna stravy. Jenom vnitřní práce. Jak je možné zase tohle?

V jednom z dalších dílů celostního speciálu budeme prozkoumávat, jak obrovskou moc máme nad svým tělem. My jsme vlastně takoví majitelé továrny o mnoha a mnoha zaměstnancích. Různé zdroje se liší, můžete si ale představit okolo 50 bilionů zaměstnanců.

50 bilionů buněk, které vás svým prazvláštním a často skrytým způsobem v konečném důsledku „poslouchají na slovo“.

Máte v sobě nastaveno „nejsem dost pěkný/á“, „musím se chránit před vnějším světem“ nebo „jsem nemožný/á a nestojím za nic“? Pak vás vaše buňky budou s největší pravděpodobností následovat a sladí se s tímto programem.

Doslova a do písmene ho ztělesní. I když jim to ubližuje, poslechnou svého pána a budou konat tak, jak on poroučí.

Někdo ztloustne, aby působil dětsky a nemusel dospět. Někdo proto, aby měl ochranu před tím, co je venku. Někdo si dokonce nedovolí být krásný a přitažlivý, protože se bojí, že by ho ostatní ze závisti pomluvili a třeba by se s ním přestali bavit.

Možností je mnoho a já jsem z nich procítila nebo viděla u svých přátel jen pár. Měli byste o tom ale vědět. Jedna z kapitol knihy Na frekvenci čínské medicíny od MUDr. Hoffmanna se jmenuje Neobviňuj zrcadlo, když v něm vidíš ošklivou tvář. Nejde ani říct, na kolika úrovních tuhle pravdu vnímám.

Abych vám to zase potvrdila i vizuálně, přidávám dvě fotky. Tady máte Míšinu původní a současnou tvář. Hezká proměna, že?

Druhý příběh máme za sebou a jdeme na třetí. Budu vám vyprávět o sobě a ukážu vám naprosto skvělý příklad toho, že není důležité KOLIK toho jíte, ale hlavně CO jíte.

Už od dětství jsem bývala spíše hubené dítě. Na gymnáziu jsem při 180 cm (jo, já jsem celkem dlouhán) mívala i 58 kg. Po porodu dítěte jsem pak trochu přibrala a byla na krásných 64 kg. Tenkrát už jsem pravidelně cvičila, nabrala jsem svalovou hmotu a narostly mi i jemnější ženské křivky.

V téhle váze jsem byla velmi spokojená. Prsa mám celý život spíše menší a jsem sportovnější postavy, s tím jsem ale vesměs OK.

Na špíčkách jsem začala přibírat asi tak před 5 lety. Důvodů bylo mnoho. Dlouhé období stresu. Sedavé zaměstnání u počítače. Měla jsem také nedostatek pohybu, protože jsem pracovala opravdu hodně a pak jsem z toho byla tak unavená, že už jsem na nic jiného neměla sílu.

Ke kilíčkům navíc mi pomohl i můj milovaný manžel, protože vaří výborně, často, velké porce a navíc „jako správný chlap“. Asi to taky od některých mužů znáte. Když to v sobě nemá aspoň kousek špeku nebo slaniny, tak to přeci není pořádné jídlo. :-)

Na váze jsem se postupně vyšplhala na 74 kg a začala jsem to řešit, shodou okolností to bylo přesně před dvěma lety. Jako první jsem nasadila čínské byliny s MUDr. Hoffmannem, abychom „doplnili orgány“, odstranili blokády vyvolané stresem a celkově mě zklidnili. Psychicky a fyzicky jsem se začala jemně zlepšovat, ale váha se neměnila.

Tak jsem si na měsíc nasadila dietu z jeho knihy Na frekvenci čínské medicíny. Často se používá, aby lépe zabrala bylinná směs a aby se tělo mohlo pročistit. Měsíc jsem nejedla žádný cukr, žádné pečivo. Maso jsem měla pouze rybí a jenom jednou za týden, vařené na vodě. Nepila jsem samozřejmě žádnou kávu, černý čaj, ani alkohol. Už si to nepamatuju úplně přesně, ale vím, že to pro mě byl „pěkný mazec“.

S mojí kamarádkou, která mě v minulosti zaučovala v makrobiotice a veganské kuchyni, jsme si musely jedno odpoledne sednout a dát dohromady recepty, abych vůbec měla co jíst a byla si to schopná uvařit. :-)

Výsledek? Za měsíc asi 1 kg dole, a navíc bylo ihned zpátky. No to by se z toho jeden poprděl.

V následujících měsících jsem se tedy zdravé stravě příliš nevěnovala, protože jsem po tomto pokusu vyhodnotila, že to jídlem rozhodně není. Mýlila jsem se, ale nevěděla jsem o tom.

Pokračovala jsem navýšením pohybu. Minimálně 3krát týdně jsem si „dala do těla“. Byliny naštěstí fungovaly skvěle, nabírala jsem sílu a mohla jsem si to už díky nim dovolit. Střídala jsem různé aktivity.

Hodinu domácího cvičení plnou posilování a aerobní činnosti. Hodinu yogy, kdy jsem si dala záležet, abych při ní šla pořádně do hloubky a do silnějšího svalového výkonu. Nebo hodinu a půl vycházky, kdy jsem s hudbou v uších vydupala ten největší kopec, který v okolí máme.

Tentokrát byl výsledek lepší. Za půl roku 2 kg! :-D :-D

Asi si dovedete představit moje rozpoložení a strachy, které se ve mně objevovaly.

Já už asi nikdy nezhubnu.

Abych zhubla, musela bych makat ještě víc.

Ježišmarjá, já snad budu muset začít hladovět, to přece nikdy nedám.

Proboha, co když mám něco se štítnou žlázou?

Co když to jsou ty hormony, který už prý po třicítce nepracujou tak, jak mají, a my jsme odsouzeny k drastickému životnímu stylu nebo ke tloušťce?

Fakt jsem se bála. A vůbec mi v tom nepřidávaly moje kamarádky.

Jedna z nich je vegetariánka. Z mého tehdejšího pohledu „jedla jako bohyně“. Samé zdravé věci, minimum tuku a bílého pečiva, žádný cukr, žádná éčka, žádné průmyslově zpracované potraviny. A přeci měla hodně kilo navíc. Byla pro mě ztělesněním věty: „Ta holka snad přibírá i z vody.“

Druhá na tom byla ještě hůř. Nejenže naprosto skvěle jedla, ale ještě do toho opravdu HODNĚ sportovala. 5krát týdně. Vstala třeba v 6 ráno, šla si hodinu zaběhat a teprve potom se nasnídala a jela do práce. Pro mě byla tahle vidina rovnítkem pro nepředstavitelná muka. :-)

Vůbec jsem to nebyla ochotná podstupovat, navíc s vědomím, ŽE JIM TO STEJNĚ NEPOMOHLO. Taková marnost.

U té druhé ale díky bohu došlo ke změně. Šla za výživovou poradkyní. Ta jí zkontrolovala složení stravy. Poměry tuků, cukrů a bílkovin, počet kalorií. Pak to porovnala s jejím pohybovým plánem. A vyhodnotila, že není žádný logický důvod, aby měla nadváhu.

Jako poslední možnost tedy navrhla detoxikační kúru podle Mačingové, aby se tělo ozdravilo a začalo zase správně fungovat. (Vidíte tu paralelu s naším prvním příběhem?)

No nebudu vás napínat. Kamarádka zhubla za jediný měsíc 6 kg. Skvělé, že?

A jak to bylo výborné pro mě! Já jsem to po těch svých pokusech na nějakou dobu totiž vzdala. Když jsem viděla holky, jak se zbytečně trápí, a když jsem viděla, že mi nezabral ani pohyb, ani byliny, ani jáhlová kaše, kterou jsem na doporučení mnoha lidí snídala téměř každý den více než rok, došly mi prostě baterky.

Zkušenost mé kamarádky to ale proměnila a já jsem cítila, že jsem na stopě něčemu většímu.

A ono to pomalu přicházelo…

Minulý prosinec jsem se rozhodla, že se o sebe dobře postarám. Víte o tom z předchozích dvou článků. V první linii jsem nasadila pravidelnou meditaci a yogu. Věděla jsem, že nejsem schopná změnit stravu, ale tohle dokážu. A v lednu přišel velký zlom.

Jak jsem tak pravidelně vizualizovala šťastnou, štíhlou a v mnoha ohledech spokojenou Markétu, jednoho dne se to překlaplo. Na facebooku na mě vykoukla reklama na Jarní detox s Jíme jinak a já jsem nadšeně vstoupila.

Najednou jsem se nebála. Najednou jsem věděla, že to zvládnu. Díky meditacím odpadly všechny strachy a překážky a už jsem vlastně „byla tou Markétou z budoucnosti“ (Dispenzovci vědí). V tuhle chvíli stačilo už jen nasednout a svézt se na té vlně.

Výsledek? SKVĚLÝ!

Ani jednou jsem se nemusela v jídle omezovat. Nikdy jsem nepočítala kalorie a občas jsem se dokonce „pořádně přežrala“. Díky SLOŽENÍ STRAVY, díky JEJÍ KVALITĚ a díky tomu JAK MÉ TĚLO UZDRAVILA, jsem i s pořádnými porcemi nádherně zhubla. A co je lepší, hubnu ještě teď!!!

Já jsem se tam totiž znovu naučila a znovu si vštípila, jak se SPRÁVNĚ STRAVOVAT. A hodně z toho si s sebou nesu i teď.

  • Každý den snídám miso polévku.
  • Ke každému většímu jídlu mám kvašenou zeleninu.
  • Jím do 19 hodin.
  • Minimálně dvě jídla za den chci mít zdravá. Třeba jenom snídani a svačinu, přes to ale nejede vlak.
  • Peču dál domácí kváskový chleba.
  • Každé jídlo se taky snažím sníst v klidu a pořádně rozkousat.

Změnila jsem svůj životní styl. A teď vás potěším ještě víc. Má to pro mě obrovskou sílu a je to VELMI EFEKTIVNÍ. Já už jsem totiž od té chvíle ledacos „sežrala“. :-)

  • Minimálně dvakrát jsem od března spořádala k večeři celou pizzu.
  • Jednou za 14 dní opékám s rodinou buřty.
  • Před pár dny jsem večer zpucovala 7 krajíců chleba. (Taky nevím, kam to padá.)
  • V klidu si dám k obědu křupavé kuře na kari od našeho oblíbeného Vietnamce.

Nebráním se vlastně ničemu, co jsem jedla předtím. Jen to prostě prokládám tím zdravým jídlem, „nežeru“ to pořád a mám těch pár výše popsaných pravidel.

Na rozdíl od mé kamarádky, která se po Mačingové vrátila k původnímu životnímu stylu a přibrala všechno zpátky, mám teď díky tomu další kila dole a zrovna dneska ráno jsem byla poprvé po mnoha letech pod 69 kg!

Bez přísného režimu, bez půstování, bez trápení, bez omezování.

Naopak! Zdravé jídlo mi chutná víc a víc, a dokonce i ten můj manžel je občas rád, když uvařím i pro něj. Ježiš, to je radost. Taková radost. A víte, co je na tom nejlepší?

S jednou z nejbližších kamarádek jsme se shodly, že nejlepší je ten pocit KLIDU. Už se nemusím bát. Nemám v hlavě ty strašáky, co dřív. Vím, že kdybych náhodou ulítla a přibrala něco zpátky, tak mi bude stačit 14 dní a jsem zase OK.

Když už jsem to tělo nastartovala a vyčistila, tak reaguje velmi rychle a já jsem se naučila spoustu fint, jak ho vrátit do rovnováhy. To je vám taková úleva.

Pro potěšení a finální potvrzení všem složkám vašeho vědomí přidávám ještě moje fotky. První je před detoxem v půlce února. Druhá je po jeho finiši, na konci března. A ta třetí je aktuální z konce června. Jak vidíte, jojo efekt se nekoná!

Je to taková radost. A všechno se to krásně spojilo.

Čínské byliny, které mi vyloženě hojí orgány. Zdravější strava, která to vede o několik úrovní výš a stabilizuje. Meditace, co mi zvedají náladu a „drží mě v lajně“. Procházky v přírodě, které mě hladí na duši a kompenzují nedostatek pohybu. Klidná, na prožitek cílená yoga, co mě rozhýbává, uklidňuje i posiluje.

Oh, já jsem vlastně v mnoha ohledech velmi blažený člověk. :-)

Tak co, už to s vámi taky hýblo? Už se chcete taky vydat na cestu? Doufám, že jo. Posílám vám k tomu mapu a všechny chytré pomůcky. ;-)

Strava

Opravdu zodpovědně, vědomě a celou svou současnou bytostí vám doporučuji začít stravou podle Jíme jinak. Eva je výbornou průvodkyní, já s ní jdu i další kurzy, protože chci zůstat v jejím blahodárném vlivu, a můžu vám říct, že když se jí svěříte do péče, budete z mého pohledu opravdu v dobrých rukách.

Strava podle Jíme jinak je vyvážená a velmi dobře sestavená. (Vzhledem k mému prvnímu dietetickému pokusu si myslím, že je to naprosto rozhodující.) V žádném ohledu není extrémní a tak nepřetíží žádný váš orgán. (To o některých moderních dietách z dlouhodobého hlediska říct nemůžu.) Je také laděná podle ročních období.

Tělo se s ní očistí a buňky dostanou výživu, kterou mnohdy i roky postrádaly. Všechny vaše tkáně a orgány díky tomu začnou pracovat tak, jak mají.

Můžete u ní zůstat dlouhodobě, zvolit si ji nárazově, nebo ji kombinovat s běžnou stravou, jako to dělám já.

Velmi vám přitom doporučuji začít nějakým z větších kurzů. (jarní a podzimní detox, 14denní výzva Hubneme do plavek, program Vánoce jinak). Když vstoupíte do jednoho z těchto programů, svezete se na vlně „tlupy“. Dostanete velikou podporu jak od Evy, tak od dalších účastníků. Budete moct klást otázky, sdílet svoje bolístky a vzájemně se těšit ze svých pokroků. Díky tomu to dáte!

Taky díky tomu prožijete výrazné zlepšení zdravotního stavu, a to vám dá do budoucna obrovskou motivaci ve zdravé stravě pokračovat. Kdybyste ji totiž jen tak „šolíchali“, efekty by mohly být velmi jemné na to, abyste si jich všimli.

Když do toho ale půjdete naplno a za 6 týdnů se na vás v zrcadle bude usmívat nový člověk s úplně novým životním prožitkem, tak se to do vás kurňa hluboko zapíše (pardon) a budete si to kurňa dobře pamatovat (pardon).

Evu jsem ještě poprosila o pár slov, abyste to neměli jen ode mě.

Můžu jen potvrdit, že být štíhlá a zdravá není nic nepřirozeného. Příroda to tak chtěla a když jí v tom nebudeme bránit, tak štíhlí a zdraví budeme.

Trvalo mi dvacet let, než jsem na to přišla, a už 12 let si tenhle stav užívám, 10 let to učím a několik tisíc lidí mi potvrdilo, že to pro ně funguje stejně jako pro mě. Bez hladovění, bez dřiny v posilovně, v klidu a s chutí. Výživa je naprostý základ, pohyb stačí jen pro radost a důležité je i naše vnitřní naladění.

Díky dobře poskládanému jídelníčku s námi hubnou muži i ženy všeho věku, ženy po přechodu i se sníženou funkcí štítné žlázy. Jejich tělo se změnou stravy uzdraví a přebytky rádo odloží. Jsou to přírodní zákony, žádné kouzlo.

Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme jinak

Pro další dávku motivace se můžete podívat sem >>

Bylinné směsi

I v jarním detoxu se objevily ženy, které prý moc nezhubly. Nevím, nakolik dodržovaly pravidla a vychytávky, které nejvíce slouží k hubnutí. Podle mě to jsou zejména snídaňové miso polévky, kysaná zelenina ke každému většímu jídlu, pořádné kousání a časná večeře.

Kdyby mi ale nějaká žena řekla, že jedla přesně podle Jíme jinak a stejně nezhubla, zeptala bych se jí na tři věci.

Spíš pořádně? Ve spánku před půlnocí se odehrává spousta procesů, které jsou pro hubnutí nezbytné. Choďte tedy brzy spát, ideálně v 10 hodin. Co nenaspíte před půlnocí, to už potom nedoženete. A jasně, že rozhoduje i délka spánku. Dejme tomu, že je 8 hodin průměrné ideální minimum, takže pod 7 nechoďte.

Nemáš moc stresu? Stres opravdu zabraňuje hubnutí. Takže se uvolněte. Neberte to tak vážně. Klidně občas porušte pravidla, protože ona nemusejí být 100%. Hlavně se povolte, uklidněte se a začněte si ten proces UŽÍVAT.

Máš v pořádku vnitřní orgány? Je možné, že máte poruchu štítné žlázy. Je možné, že máte vyčerpané ledviny. Na vaší váze se odráží funkce spousty vnitřních orgánů a zjistit si to můžete v TCM Testu BezObezity od MUDr. Hoffmanna.

Když se vám pak něco nebude líbit, navštivte šikovného praktika čínské medicíny nebo přímo MUDr. Hoffmanna a výrazně se cilte na UZDRAVENÍ.

Pohyb

Na pohyb jděte chytře. Mně se moc líbí například přístup Meredith Shirk. Ona učí přesně to samé, o čem jsem vám vyprávěla.

Běhání a kardio trénink neslouží k hubnutí, často mu naopak přímo překáží. Příčinou přibývání na váze jsou podle ní zejména 4 faktory. Snížený metabolismus. Rozhozená hormonální rovnováha. (Určité hormony vedou k ukládání tuků na břiše, určité zase k ochablým svalům a kůži v oblasti tricepsů na pažích atd.) Potom jsou tu ještě zánět v těle a snížení celkové energie.

Proto nedoporučuje klasický „potící“ trénink, ale krátkodobé cvičení, které člověka nevyčerpá, zapojí mu veliké svalové skupiny a díky tomu v něm nastartuje metabolismus. Ukázku máte zde >> a v jejím programu One and done je spousta sestav jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.

Já to používám, když se chci třeba rozcvičit během sezení u počítače. To je také dobré opečovat, protože podle čínské medicíny „dlouhodobé sezení zraňuje slezinu“. A jak už jsme si řekli, vyčerpaná slezina snižuje metabolismus.

Takže jakmile začnu cítit vnitřní psychické napětí, bolavý zadek a takovou tu typickou frustraci: „Já už nechci sedět u počítače!!!“, zvednu se a pár minut si zacvičím. Někdy to nepotřebuju, někdy to udělám dvakrát za den. Občas s tím také ráda startuju svůj den, abych se rozhýbala a rozproudila si metabolismus ještě předtím, než k počítači usednu. Dobrá finta. ;-)

Pak je tu samozřejmě moje milovaná yoga, se kterou jsme náš článek začali a u ní zvedám oba palce nahoru. Udělá pro vás spoustu věcí najednou. Posílí vás, protáhne, fyzicky i psychicky zastabilizuje a oblaží vás na duši. No neberte to, když je to všechno zabalené v jediném balíčku, a ještě k tomu je to megapříjemné. :-)

Kdybyste se mě zeptali, jestli pohyb je nebo není nutný, řekla bych, že to prostě můžete vyzkoušet. Podle mě se na stravě z Jíme jinak krásně zhubne i bez něj. Je to ale skvělý doplněk a vaše snažení výrazně podpoří, ne-li znásobí.

Ještě vám přidám jeden odkaz. Pokud celý život sportujete a přesto se cítíte jako Metráček, mrkněte sem >> Možná se vám obrovsky uleví.

Vážení

Teď ještě dvě praktické rady ohledně vážení.

Važte se buď až po několika týdnech nebo naopak častěji. Já jsem třeba zjistila, že se moje váha mění v rozmezí pár dnů třeba i o 2 kg. Když si dám alkohol, když se unavím nebo mám týden před menstruací, ihned začnu zadržovat vodu.

Někdy v půlce detoxu jsem to o svém těle ještě nevěděla a šla jsem fakt „do kolen“. Zvážila jsem se se skvělým pocitem „kolik bude zase dole“ a místo toho jsem zjistila, že mám o 2 kg víc než před 3 dny!!! Byl to „skvělý den“, doma byla atmosféra hodna Mordoru z Pána prstenů. :-)

Takže v klídku, na pohodu, važte se vždycky třeba po ránu, poté co se vyprázdníte, a moc to neřešte. Spíš to sledujte a vnímejte, jak se to mění a s čím ve vašem životě to může souviset. ;-)

Druhá rada souvisí s vašimi svaly. Pokud přidáte pohyb, a dokonce se to díky uzdravení tkání často děje i bez něj, počítejte s úbytkem tukové hmoty a přírustkem té svalové.

To znamená, že podle váhy zhubnete třeba o 3 kg, bez podrobnější analýzy ale nebudete vědět, že jste na špeku ubrali 5 kg a na svalech o 2 kg přibrali. Proto je občas lepší focení, měření obvodů nebo kombinace všech tří.

Jo a přibírání svalů vždycky oslavte! Svaly totiž spotřebovávají energii i ve chvíli, kdy nic neděláte. Rovná se, díky většímu poměru svalové tkáně budete hubnout i při leháru na gauči. ;-)

Meditace

Teď jeden velmi zajímavý úhel pohledu. Během posledních měsíců jsem si mnohokrát potvrdila, že Markéta, která má nadváhu a Markéta, která je se sebou spokojená, jsou úplně odlišné bytosti.

Nejen, že se jinak stravují. Ony mají jiné priority. Nakládají odlišně s časem. Volí jiné strategie ohledně práce. Se svým okolím mají jemně odlišné vztahy.

A já si myslím, že jsem díky meditacím s Dispenzou do té nové Markéty vstoupila, osvojila si ji a všechno díky tomu pak šlapalo úplně jinak. Nevím, jestli bych to bez toho vnitřního přerodu a niterné přípravy zvládla. Předtím se mi do toho přeci ani nechtělo a myslela jsem, že to nikdy nezvládnu.

Proto vám meditaci vřele doporučuju. Zbaví vás strachů. Rozpustí bloky, které vám brání ve zhmotnění vašeho přání. Pomůže prohojit všechno to „jsem takový makový / taková maková, nikdy se nezměním, nezasloužím si, nezvládnu, bojím se“ atd.

Díky vizualizaci vstoupíte do své nové reality ještě předtím, než se stane. A nasosáte si to, co k ní patří. Najednou se pak budete jinak cítit. Budete i jinak přemýšlet a hlavně, začnete se jinak chovat. A ty nové myšlenky, pocity a chování vám přinesou nové cesty a nové výsledky.

Vřele vřele vřele vám to doporučuji. Pro mě je tohle kouzlo nepopsatelné a používám ho v mnoha životních oblastech. ;-)

Udržte si to

Předposlední rada je ta nejdůležitější. Vy nepotřebujete zhubnout. Potřebujete se vlastně stát novým člověkem.

Takovým, který se má rád a stojí si za to, aby si dobře uvařil. Takovým, který o sebe dobře pečuje. Člověkem s pozitivním přístupem k životu, který zažil a ví, že stojí za to vynaložit trochu péče navíc, protože se mu mnohanásobně vrátí.

Tak si tu proměnu dovolte a potom u ní zůstaňte. Klidně si po několika týdnech detoxu nechte jenom 50 % pravidel. To je úplně v pořádku. Jenom to tam nechte. A každý rok si zase maličko přidejte.

Za 10 let pak můžete být mnohem šťastnější a mnohem spokojenější, než jste si vůbec kdy dovedli představit. Namísto stárnutí můžete kvést a zrát. To je krásná vidina do budoucnosti.

Sdílejte to

Pokud máte někoho, komu tyto řádky mohou ulevit, pošlete mu je. Já se občas vyloženě trápím, když vidím ženy okolo 50 let, jak se dřou a potí při běhání. Z mého pohledu si zbytečně ničí klouby. Plýtvají svou drahocennou energií. Vynakládají obrovskou snahu a spoustě z nich se to stejně nezdaří.

Taky mě trápí všechny ty krásné ženy, které „najednou“ a „z ničeho nic“ po 40 přibraly. Začaly mít zdravotní problémy, kila šla nahoru a ony se nepoznávají při pohledu do zrcadla.

Jednu takovou mám ve své blízkosti. Pamatuju si, jak byla nádherná a vyloženě se modlím, aby se k ní tenhle článek dostal. Dovedu si představit, jakou radost a naději by jí to mohlo přinést. Kdo nezažil, ten nepochopí. Kdo zažil, ten moc dobře ví a umí si představit…

Tak jim to pošlete. Já za nimi přeci jenom nemůžu běhat a cpát jim to. Nedovedu si představit věty, které by zařídily, abych u toho nevypadala jako necitlivý blbeček. :-)

Tohle může udělat jenom dobrá kamarádka, o které ta druhá dobře ví, že ji má ráda a že jí na ní záleží.

A co bych chtěla říct závěrem?

Teď už žádné slzy, nebo aspoň mnohem méně slz. Žádná beznaděj, žádný tunel bez světla na konci. Taky žádné marné snažení a žádné jojo efekty.

Teď už víte, že s přibývajícími léty a ubývající energií je potřeba uzdravit se. A to hubnutí pak přijde samo, vlastně jako takový ultrapříjemný vedlejší efekt našeho ozdravného snažení.

Tak vám přeju, ať se vám to daří. A já jdu s manželem k vodě a spát pod širák. Život umí být vážně nádherný. :-)

Markéta

Speciál o celostní léčbě

Články

Kurzy

Vyprošťovák – špičkový kurz pro léčbu bolestí pohybového aparátu

Yogarestart  fyzioterapeutická yoga, která léčí tělo i duši zároveň

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře