Jak užívat léky na bolest citlivě a s rozumem

Jako fyzioterapeutka se vždycky snažím bolesti předcházet. Když už se nějaká objeví, hledám a léčím její příčinu. I tak ale chápu, že občas dojde k situaci, kdy se hodí nějaký ten „ibáč“ použít.

 • Když se vám šprajcnou záda natolik, že cvičení nepřichází v úvahu.
 • Když vám dlouhodobá bolest brání ve spánku a tím vlastně znemožňuje proces léčby a regenerace.
 • Když se neuhlídáte a necháte rozjet migrénu, která by vás týrala několik dní.

Proto jsem se rozhodla, že s vámi budu sdílet extrakrátký a velmi efektivní návod na to, jak prášky proti bolesti používat. Rozumně, střídmě a zároveň s respektem a citlivostí vůči svému tělu.

Ono totiž nejde jen o to, jestli si tu pilulku vezmete. Z pohledu celostního přístupu jde do veliké míry také o to, co uděláte hned potom. ;-)

Na začátku si musíme o bolesti uvědomit jednu velmi, doopravdy velmi důležitou věc.

BOLEST MÁ SVŮJ ÚČEL.

V medicíně existuje syndrom, při kterém lidé bolest necítí, a jedná se o velmi nebezpečnou nemoc. Proč?

 • Jak zjistíte, že vás bodla vosa, když vás to nezabolí?
 • Jak si bez bolesti všimnete, že se vám zanítila rána po hřebíku, který jste si zarazili do nohy?
 • A jak na sluníčku poznáte, že už jste doopravdy připálení a musíte z něj zmizet, pokud vás kůže nezačne pálit?

Bolest je vaší kontrolkou, úplně stejnou, jako jsou ty na palubní desce vašeho auta.

„Rozsvítí se“, když v těle něco není v pořádku. A tím, k čemu vás nutí, vás ochraňuje.

Když máte například bolesti hlavy z nedostatku krve (podle tradiční čínské medicíny), hlava vás bolí právě tak, že se vám uleví, když si ji něčím omotáte a lehnete si do absolutního ticha.

Taková nedokrvená hlava totiž nechce a nemůže pracovat.

Není schopná vyhodnocovat žádné podněty, natož přemýšlet. To ji ničí. Mozek na to prostě nemá. Potřebuje všechnu energii z dostupné krve věnovat tomu, aby přežil. Jinak jde přes své hranice a začne si ubližovat.

No a teď si představte, že si do toho vezmete ibáč.

Pěkně silnou čtyřstovku. Šup, hlava vás bolet přestane a vy jdete dodělat na počítači to, co jste potřebovali. Nebo se věnovat dětem.

Ale co v takovou chvíli děláte svému mozku?

Ničíte ho. Jdete přes jeho vyčerpání.

Jeho podvyživené a utrápené buňky neposloucháte, ucpali jste jim pusu a nutíte je pracovat dál.

A pak se budete divit, že se za pár let stane bolest chronickou, že se objevuje častěji. Nebo že vás postihnou choroby, jako je demence nebo deprese.

No ještě aby ne, když jste si normálně odrovnali mozkové buňky.

Jak by tedy zněla moje rada?

Pokud už jste se dostali do takové situace, že vás hlava bolí natolik, že to nemůžete vydržet, tak se na chvíli zastavte a uvědomte si (nebo si to raději napište s vykřičníky!), co vám ta bolest v tu chvíli brání dělat.

Pak si klidně vemte ibáč, počkejte, až bolest přejde, ale DÁL SE CHOVEJTE TAK, JAKO KDYŽ VÁS HLAVA BOLELA.

Rovná se: pokud se vám při bolesti chtělo ležet a odpočívat, tak si i bez ní jděte lehnout.

Přestřihli jste si totiž veledůležitý kabel svojí kontrolky. A když už jste to udělali, je dobré jednat dál, jako kdyby byl připojený.

To je podle mě takový schůdný postup pro širší veřejnost západní civilizace. A dá se aplikovat téměř u všeho. I u bolestí kloubů či zad.

 • Nemohli jste se ohnout nebo zvedat těžké věci? Tak se tomu vyhněte.
 • Omezovalo to váš sportovní trénink? Šetřete se. Rozhodně netrénujte přes bolest, a to ani když jste ji práškem „vypnuli“.
 • Šprajcla se vám záda tak, že nemůžete doslova a do písmene nic? Tak zůstaňte ležet i po vysoké dávce analgetik, kterou vám nejspíše aplikují na pohotovosti.

Když pochopíte tenhle princip a zachováte se podle něj, dáte svému tělu obrovský dar. Umožníte mu, aby regenerovalo. Místo toho, abyste ho dál ničili a zatěžovali, poskytnete mu dovolenou. A prostor pro jeho samoléčebné procesy.

Jestli ve vás teď zaznělo: „To by bylo hezký, Markéto, ale já si to nemůžu dovolit,“ zastavte se a zamyslete se. Možná máte málo času a honíte peníze. Možná máte pocit, že byste se měli věnovat svým dětem. Každý má své vlastní důvody, proč své tělo občas neposlouchá. Tudy ale vede cesta do pekel.

Protože kolik peněz vyděláte, až se odděláte úplně? Kolika lidem se budete moci věnovat a pomáhat jim? Kolik toho nasportujete s vážnějším zraněním?

Právě díky takovému poctivému zamyšlení se s největší pravděpodobností dostanete do další, zcela logicky navazující fáze procesu.

 • Něco mě bolí a já si lupnu prášek.
 • Pak se zachovám rozumně a odpočívám.
 • A potom najdu příčinu svých obtíží a tu vyřeším.

Protože prášky nejde jíst pořád. Protože samoopravné procesy občas nestačí. Protože pilulka je jenom berlička, která vám pomůže dojít okamžité úlevy.

A vy se doopravdy potřebujete LÉČIT, místo abyste svému tělu zalepili pusu „pilulkou proti bolesti“.

Je nutné cvičit. Užívat dobré byliny. Meditovat. Udělat cokoliv, co vám OPRAVDU POMŮŽE, protože to vyřeší PŘÍČINU VAŠICH OBTÍŽÍ.

To se s „lékem proti bolesti“ vůbec nedá porovnat. A vy teď dokonale rozumíte proč. ;-)

Tak vám přeju, ať se vám daří hojit kořeny vašich obtíží. A kdybyste s tím potřebovali pomoct, mrkněte na můj e-book Odkud pramení moje bolesti >>. Je úplně zadarmo. ;-)

Markéta

PS: Tento text je součástí Vyprošťováku, ve kterém učím lidi, jak se jednoduše, s úsměvem a navždy uzdravit z bolestí. Vyprošťovák je nabitý nejenom cvičením, ale i všemi zásadními informacemi, které jsou k léčbě bolestí potřeba.

Speciál o celostní léčbě

Články

Kurzy

Vyprošťovák – špičkový kurz pro léčbu bolestí pohybového aparátu

Yogarestart  fyzioterapeutická yoga, která léčí tělo i duši zároveň

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře