Do 11. prosince si můžete koupit knihu Z lásky k pohybu se slevou 100 Kč.

Geniální fígl, díky kterému výrazně zlepšíte svůj běžecký styl, plus test, jestli ho zvládáte

Víte, co mám na běhání nejraději?

TU EUFORII, KTEROU DÍKY NĚMU PROŽÍVÁM.

To, když se mi plíce začnou naplno roztahovat a pumpovat do sebe kyslík. To, když cítím, jak nohy i ruce makají v dokonalé symbióze a ženou mě vpřed. A nejvíc miluju ten pocit, kdy se celé mé tělo rozdýchá, spojí se v jeden dokonalý celek a ukáže mi, nakolik je živé.

V takových chvílích zářím radostí.

Běžím jako mašina, dýchám z plných plic a jsem ŠŤASTNÁ.

Jen tak, bez důvodu, prostě proto, že cítím, že JSEM.

Jenže ne vždy se mi takového pocitu v minulosti dařilo dosáhnout.

A tak jsem to samozřejmě prozkoumala. Abych přišla na to, jak si tenhle krásnej pocit spustit, kdykoliv si umanu. Protože alespoň u mě je právě tohle důvod, proč chodím běhat.

Jasně, že jsem ten spouštěcí mechanismus našla.

A jasně, že se o něj s vámi podělím. 

Tak jdeme na to. :-)

 běh

 

Fígl, kterej všechno tohle umí spustit, je velice vtipný.

Nejde totiž o nějakou duchovní techniku orientovanou na „šťastné tady a teď“. Naopak, jde tu o čiré fyzično. Speciálně o to, jestli vaše fyzické tělo maká tak, jak od přírody má.

Pocity, které jsem výše popsala, totiž vyplývají z jeho dokonalé funkce.

Z protažené páteře, lopatek správně napojených na hrudník, břicha zapojeného do svalových řetězců a z napřímeného postavení pánve. Také z plné dechové vlny, která s tím vším souvisí a co spouští obrovské množství endorfinů, které ihned začnou kolovat v krvi.

TO je klíčem k oněm blaženým pocitům.

Plný dech, správné zapojení klíčových oblastí a systém, který musí podat výkon.

A vy tuhle triádu můžete spustit jedním jediným fíglem, který ji nahodí.

Stačí, když při běhání zastrčíte bradu.

Cože?

To jako myslí vážně?

Myslím.

A hned vám vysvětlím proč.

Vaše hlava je totiž vyústěním nastavení celého vašeho těla.

„Držení těla“ začíná na chodidlech, postupuje přes nohy na pánev, k břichu, hrudníku, pletencům ramenním a přes krční páteř až k hlavě. Všechny spodní části přitom tvoří opěrnou bázi pro ty nad nimi a určují tak jejich postavení. A to, jak držíte hlavu, ve finále ukazuje na kvalitu postavení celého těla.

Když si pak přejete něco z toho změnit, můžete si vybrat, kudy na to půjdete. 

a) Začnete poctivě srovnávat celé tělo od hlavy až k patě. (Těm, co to s jakýmkoliv sportem myslí doopravdy vážně, bych to vřele doporučila.)

nebo

b) Zkusíte celý svůj tělesný systém nastartovat právě přes zátylek a nastimulovat ho k celkové opravné reakci.

Dobré, že?

Je to taková zkratka a může vám vyjít, pokud je váš pohybový systém ještě dost reaktibilní a schopný vlastní nápravy.

Tak si povíme, jak to prubnout, což? Když to ve finále může být takhle jednoduchý. :-)

Až tedy půjdete příště běhat, vyzkoušejte tohle:

 1. Protáhněte krční páteř tak, aby se vám schovala brada. Jemně prodlužte zátylek a nechte bradu jakoby zalézt dozadu.
 2. Celý krk potom nechte, ať se uvolní. To je velmi důležité. Když schováte bradu, ucítíte, že se krk a trapézy chtějí povolit. Dovolte jim to.
 3. Pokud se mechanismus nastartuje, ucítíte, že se taky přenastavují ramena. S největší pravděpodobností začnou klesat a budou se chtít „chytit hrudníku“, „ukotvit se do něj“. Poznáte to tak, že začnou makat svaly, o kterých jste doteď nevěděli a spustí se taky aktivita břišních svalů, které ramena podrží. Ona se pak budou chtít při běhu daleko více hýbat dopředu a dozadu, přestože budou silně ukotvená. To je tím, jak začnou šlapat společně s celými svalovými řetězci.
  Vím, že to zní složite, vy to ale nemusíte řešit hlavou. Prostě ta ramena nechte, ať si udělají to, co chtějí.
 4. Reakce bude postupovat i na prsa. Půjde cítit, jakoby se vystrčila dopředu.
 5. Pak se přidá pánev. Přitáhne se k trupu. Začnete ji více vnímat a budete „o ní vědět“. Můžou vás z toho začít bolet břišní svaly, které ji přitahují, protože to pro ně bude pěkná makačka.
 6. Ucítíte, jak začínají makat nohy. Zadek bude daleko více zabírat a chodidla se začnou daleko silněji odrážet.
 7. Reakci těla ucítíte napříč všemi systémy. Nechte ji proběhnout, neovlivňujte ji, důvěřujte svému tělu. Ono moc dobře ví, co dělá. Vaším úkolem je pouze spustit léčebný impuls. To je vše. Pak už jen nechte tělo, ať si dělá, co uzná za vhodné. Pusťte ho.

No a to je všechno. Dobré, ne?

Mám pro vás jenom dvě varování.

Zaprvé, nelekejte se toho, že to takhle udržíte jenom chvíli.

Pro tělo je tohle zapojení opravdu makačka, pokud se mu teprve učí, a bude mu trvat několik tréninků, než ho bude zvládat delší dobu.

Já to takhle na začátku zvládala třeba jen na deset dvacet sekund. Vážně. Na těch pár sekund jsem tělo nažhavila, pořádně se rozběhla a cítila se jako orel fičící napříč rozlehlou plání. Někdy jsem až výskala z té radosti, co mi začala proudit v žilách. No a když už jsem to nemohla udržet, tak jsem zase zvolnila a tu bradu holt zase na chvíli vystrčila.

Takže se toho nebojte, trénujte a věřte, že se to časem „chytí“ i na delší dobu.

A zadruhé, pokud jste na tom už teď velmi dobře, nemusíte ten rozdíl vůbec vnímat.

Tak to prostě je. Pokud už jste zdravě vyběhaní borci a vaše tělo je v pořádku, všechno tohle už je pro vás automatické. :-)

A teď ještě ten slibovaný test.

Poslouží těm, co se teprve učí, i těm, kteří si jen potřebují ověřit, jak na tom vlastně jsou. :-)

Jestli si chcete být jisti, zda běžíte správně, zkuste tohle:

 1. Otočte při běhu hlavu alespoň o 100°, jako byste se chtěli třeba otočit za projíždějícím autem. Co nejdál to půjde.
 2. Vnímejte u toho reakci zbytku těla. 
  Jestli se vám otočí „jenom hlava“, je jasné, že nemáte řetězení svalů a jejich spolupráci nahozené. Celý pohyb by se v takovém případě odehrál jen v horních částech krční páteře a zbytek těla by se nazapojil.
  Jestli se vám ale otočí i hrudník, ucítíte zapojení břišních svalů a i jemnou rotaci pánve, máte vyhráno. Svalové řetězce by v takovém případě fungovaly bravurně a tělo by makalo jako celek.
 3. Pokud si nejste svou situací jisti, zkuste si to v kontrastu. Běžte chvíli s vystrčenou bradou a zkuste se otočit a potom to samé udělejte s bradou zastrčenou. Pak už byste měli mít jasno, jaký je v těch dvou aktivacích rozdíl, a mohli byste to mnohem lépe poznat i ve své přirozené reakci.

Tak vám přeju spoustu šťastně a zdravě naběhaných kilometrů a těším se na vaší zpětnou vazbu.

Tvořím přeci pro lidi, a tak mě baví dovídat se o tom, co jim to do života přináší. :-)

Jo a ještě jedna vychytávka.

Kdybyste si chtěli tu zastrčenou bradu natrénovat a celé své tělo dopředu připravit, mrkněte ještě na Čápovou. Nastimuluje svalové řetězce od hlavy až po pánev a pomůže vám s tím, aby reakce těla naskočila ve svém plném potenciálu.

Markéta

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře