Do 11. prosince si můžete koupit knihu Z lásky k pohybu se slevou 100 Kč.

Jak na pozitivní životní změny – chytře a udržitelně

Ano, ano, všichni se s tím potýkáme. Rádi bychom začali zdravěji jíst. Možná taky pravidelně cvičit. Někdo by rád chodil dřív spát, nebo by se rád začal věnovat meditaci. Jenže co ty výzvy, které život a naše vlastní hlavy přinášejí?

Otázky a strachy, jako:

  • Proboha, pravidelné cvičení přece nemůžu časově zvládnout.
  • Nemůžu zdravě jíst, rodina i já se z toho zblázníme.
  • Cokoliv, s čím začnu, po pár dnech vzdám, protože to prostě nevydržím a spadnu do zajetých kolejí. Je to se mnou ztráta času i energie.

Já to taky moc dobře znám. Taky mě honí spousta takových myšlenek. Dneska vám ale ukážu, jak to i s nimi zvládám projít. Kudy je umím obejít a jak na ně umím vyzrát, abych svá předsevzetí dodržela. A hlavně, abych je pak uměla dlouhodobě a udržitelně přenést i do svého všedního života. ;-)

1. Kouzlo krátkodobého projektu

Nejdříve vám představím největší vychytávku, kterou často svoji změnu odstartuju. Právě teď jsem ji použila při své 21denní výživo-očistné dietě.

Natočila jsem vám krátké video, protože to bývá nejvýmluvnější. Je z minisérie na mém facebooku Zdravě hravě, a proto vám další části napíšu hned pod něj. ;-)

Než přejdeme dál, ještě vám napíšu veledůležitou poznámku. Stanovte si cíl pro svůj projekt REÁLNĚ.

  • Pokud se chcete naučit žít bez cukru a zrovna teď na něm svištíte o sto šest, zakažte si třeba cukr a sladkosti, ale dovolte si med a ovoce.
  • Jestli jste se doteď vůbec nehýbali a chcete začít se sportem, nevolte si na začátek hodinu běhu denně! Pokud zvládnete 3krát týdně 30 minut klusu nebo rychlé chůze, budete absolutní hvězdy a jako cíl to pro začátek úplně vystačí.
  • Pokud chcete začít chodit brzy spát a tady a teď jste zvyklí odvalit se od televize v půl jedné, dejte si za cíl třeba jedenáctou.

Na každou změnu je chytré jít postupně, včetně těch „odpočinkových“, abychom minimalizovali tlak ze strany psychiky a šok z rychlých změn. Ten platí jak pro tělo, tak pro duši. ;–)

A teď už můžeme jít dál, na bod číslo 2.

2. Kouzlo „cvičební mapy“

Jojo, to se jí to lehce říká, krátkodobý projekt…
Ale jak to mám vydržet?
Jak mám udržet pozornost?
Jak mám zařídit, abych se na to zase za týden nevykašlal či nevykašlala?

Já vím. Udržet pozornost v záměru může být dřina. A proto pro vás mám další skvělou vychytávku, která nám s tím báječně pomůže. Používám ji ve všech svých systémech. Ve Vyprošťováku, v Yogarestartuve Vyprošťováku pro nožky. Říkáme jí „cvičební mapa“.

Na první pohled to není nic zázračného. Jednoduchý papír, na který si zaznamenám dny svého projektu, vyznačím si do něj smajlíky nebo srdíčky ty, kdy se dané věci chci věnovat, a pověsím si ho na lednici. Za každý splněný úkol si pak svůj symbol vybarvím. Takhle třeba vypadala mapa pro moji dietu.

Možná se vám to zdá jako blbina, ale můžu vám s naprosto čistým štítem říct, že bych svou výživovou kúru bez projektové mapy NIKDY nezvládla.

Každý den jsem si za odměnu vybarvila svůj modrý obláček. Každý den jsem se nad tím potěšila a sebe i svůj mozek ujistila, že jdu správně. Mapa mě celých 21 dní kotvila, uzemňovala mě a připomínala mi můj záměr. Ukazovala mi, kolik už jsem toho zvládla a kolik mi ještě chybí. Bez ní bych jen tak „vlála ve větru“ a fakt si nemyslím, že bych vytrvala.

A ještě něco. Když už jsem poslední dny vážně nemohla, nechtěla jsem zeleninu ani vidět a zdálo se mi o chlebu s máslem, pokaždé jsem si řekla:

JÁ TO DÁM!
Dotáhnu ty poslední dny, vybarvím ty poslední obláčky, splním svůj projekt a dostojím svému záměru!

Ta mapa mě obrovsky posílila. Doopravdy. Jediná maličkost pověšená na lednici umí s našimi hlavami absolutní zázraky. Vyzkoušejte a dejte mi vědět. ;-)

Ještě vám pro inspiraci ukážu mapu Yogarestartu. Malá srdíčka označují vždycky ve středu kratší, půlhodinové cvičení. Veliká srdíčka hodinové cvičení v neděli. Do pravé části si taky každý zapíše, pro co si do Yogarestartu chodí, aby mu to přípomínalo, proč se do cvičení vůbec pustil.

Pěkné, že? Krása a systematičnost tomu procesu umějí přidat grády. ;-)

3. A co dál?

Tak a je to. Udělali jste svůj projekt. Všechno jste splnili, vaše „mapa“ je plná vybarvených symbolů. Zvládli jste to. A co dál?

Teď už to bude o moc jednodušší. Díky intenzivnímu projektu jste udělali obrovský pokrok.

  • Naučili jste se zařadit cvičení, změnu denního režimu nebo novou stravu do běžného života.
  • Zjistili jste, co to po vás vyžaduje. Vybudovali jste si strategie, jak to zvládnout, třeba i s celou rodinou.
  • Vaše tělo i duše se dostaly na nový, mnohem zdravější level.

A nyní to stačí překlopit do dalších všedních dní.

Můžete si pro to vytvořit novou cvičební mapu, jenom s maličkou změnou. Udělejte si ji mnohem jednodušší = méně zatěžující, než byla ta původní. Uberte z perfekcionismu a nasaďte si cíl, který bude DLOUHODOBĚ udržitelný.

Já jsem si třeba zvolila, že během každého následujícího týdne zvládnu 4 zdravé snídaně, 2 zdravé obědy, 2 zdravé svačiny a 2 zdravé večeře. Jednou v týdnu jsem si taky dovolila „zprznit se“ a dát si něco fakt neideálního, jako třeba vínko a chipsy.

Pro běh na dlouhou trať je harmonie veledůležitá a je potřeba uspokojit obě dvě naše půlky. Jak tu snaživou, tak tu, která nám dovoluje spočinout a dopřávat si. Takže na to všechno při tvorbě dlouhodobého projektu pamatujte.

Vytyčte si cíl, který vás posune dál, zároveň je však reálný a příliš vás nezavalí.

Kdybyste to přehnali, mohli byste se pod tlakem sesypat jako domeček z karet, a to nechceme. Pro krátkodobý projekt to jde. Ano. Je to dobré kvůli všem věcem, které jsem říkala ve videu. Pro dlouhodobou praxi je to ale naopak. Potřebujeme tak jemný cíl, aby ho naše psychika unesla, včetně malých občasných prohřešků. ;-)

Pak s ním zase šup na papír a zase na tu lednici. A do budoucna už si s ním můžete hezky hrát.

  • Zvládáte ho na pohodu a dělá vám radost? Zůstaňte u něj.
  • Je to na vás moc? Jednoduše uberte.
  • Baví vás to obrovsky a chcete si přidat? Tak směle do toho!

Pamatujte, že nejtěžší bývá začátek. Ten s mými radami zvládnete hravě. A to ostatní, jak si s tím pohrajete do budoucna, už je jenom na vás.

Kéž si to užijete. :-)

Markéta

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře