Šestá, nejdůležitější podmínka úspěšné terapie

Někteří lidé si myslí, že dělám v ordinaci čarodějné kousky nebo že jsem nějakým výjimečným způsobem nadaná, když mi to při terapiích tak šlape. 

Ano, je pravda, že věci dělám trochu jinak a po svém. Tím nejzásadnějším, co mou práci dělá tak efektivní, je ale maličkost, nad kterou by se mnozí ani nepozastavili.

Já učím své klienty cvičení MILOVAT. A v tomto článku vám povím, proč je to tak důležité.

Aktivní terapie je pro většinu lidí něčím novým.

Nebyli na ni zvyklí a nemuseli ji zařazovat do svého denního režimu.

Z tohoto důvodu je pro ně velikou výzvou v oblasti převzetí zodpovědnosti za svůj život.

To je často to nejtěžší, co musí naši klienti řešit.

Sebrat se a jít opravdu cvičit. Nevymlouvat se a dostát svým závazkům. Zařadit terapii do denního plánu.

To vše jsou pro dnešního člověka veliké výzvy, které bychom mu my, terapeuté, měli pomoci zvládnout.

Cvičit se totiž musí denně. Zejména na začátku. Časem můžeme ubrat, ale v počátku žádné výmluvy neobstojí.

Jak tedy dosáhnout toho, aby se i ti „nejlínější“ rozhýbali?

A jak zajistit, aby se i ti „nejupracovanější“ na chvíli zastavili a našli si čas pro sebe?

Je to úplně jednoduché.

Stačí, když zajístíme, aby je cvičení BAVILO.

Aby je naplňovalo a dělalo jim radost.

1 of 2 Two delightful girls give thumbs up - Runners at 1st Annu

Tahle maličkost často úplně postačí…

Potom už nemusí bojovat. Už se nemusí ukecávat, ani se nutit.

Když se na cvičení těší, pustí se do něj bez problémů a ještě jsou za to rádi. Dodrží terapeutický plán i všechny naše rady.

Jenže jak toho docílit v praxi? A je to vůbec v dnešní hektické době možné?

Já vám jen mohu řici, jak to v ordinaci a na kurzech dělávám já. A uklidnit vás, že to funguje docela dobře. :-)

1) Každý můj klient ví PROČ

Nebudete denně baštit jáhly jen tak. To se vám asi na začátku nebude chtít. 

Když vám ale někdo řekne, že jsou neskutečně bohaté na fosfor, železo, hořčík, mangan a vitaminy skupiny B a současně bezlepkové, možná si je rozhodnete občas ze zodpovědnosti dát.

Když vám ale povím, že podporují pozitivní myšlení, pomáhají předcházet depresivním stavům, udržují mladistvý vzhled, léčí vyčerpanost a dodávají sílu a chuť do života, při nejbližší příležitosti si ten zázrak asi koupíte, že?

Se cvičením je to stejné.

Dávat ramena dolů, to nás moc nenavnadí. Ale uvolnit bolavý zátylek, rozhýbat všechny bolestivé blokády, rozpohybovat „šprajclá“ žebra, otevřít se volnému dechu, vytvarovat vnadný hrudník jak pro ženu, tak pro muže, přivézt do mozku dostatek krve, aby nám to lépe myslelo a pozitivně ovlivnilo náladu, to už jsou zajímavé benefity z jediného cviku, co říkáte?

Všem svým klientům proto důkladně vysvětluji PROČ mají cvičit. Je to základ, který je naladí k tomu, že i jediným cvikem jdou pro sebe vlastně zhmotnit zázrak.

A jen tak mimochodem, umění tohle nadšení klientovi předat, je podle mě jedna z těch nejcennějších dovedností, kterými my, terapeuté, můžeme disponovat.

2) Učím své klienty terapii si užívat

Udělejte si z terapie chvíli pro sebe. Zalezte si do pokoje nebo klidně do koupelny, je-li to jediné místo, kde máte klid. Zapalte svíčky a pusťte si relaxační hudbu. Nebo si naopak pusťte nějakej nářez, nemáte-li na to celý den šanci a do cvičení se opřete. Udělejte si ze cvičení chvíli, která je tu jenom pro vás.“ Takhle většinou své klienty instruuji.

Přeji si, aby si terapii zamilovali. Aby to byl čas, který je tu jenom pro ně. Moment, kdy sobě samým mohou předat péči a lásku. Klidně i chlapskou formou, nemusí u toho hrát Bocelli a vonět svíčky. Jde o to, postarat se o sebe a dát si to, co tělo i duše potřebují.

Když se tohle klient naučí, nestane se mu terapie jen radostí, ale často pozitivní závislostí. I kdyby měl ve finále po odeznění akutních bolestí cvičit jenom jednou týdně, tak si tenhle rituál zamiluje. A bude se chtít sám od sebe cvičení věnovat.

love

3) Používám chytré cviky, které příjemný zážitek zařídí samy :-)

Věnujeme se zásadně cvičením, která jsou pro tělo „vyživující“.

Obnovujeme prokrvení, a tím i očistu organismu, otevíráme se nádechu, trénujeme prodýchávání až do pánevního dna, objevujeme sílu našich rukou i nohou, a to, jak nás umí podporovat v našem životě. Napojujeme se na plné možnosti, které nám naše tělo nabízí…

Všechno tohle je pro klienta velmi příjemné a „život podporující“.

A když denně cvičí v prožitku, velmi dobře to zaznamená. Klidně i na podvědomé úrovni. Cviky si prostě zamiluje.

A jakmile se mu přitíží nebo přestane trvat efekt předchozí terapie, vybaví se mu v těle vzpomínka na stav při cvičení a jde do toho znovu. I kdyby měl rok pauzu. Ta slast někde v hloubi těla prostě nejde zapomenout a nažene ho k pohybu.

Dobré, že?

Tak takhle jednoduché to může být. A věřte mi, že to funguje.

Všichni mí klienti totiž cvičí.

Právníci, podnikatelé, sportovci, maminy na mateřské, chroničtí stěžovatelé, i ti, které trénuji on-line na dálku.

A já si myslím, že právě díky tomu společně dosahujeme takových výsledků.

No, i když abych byla superupřímná, možná je to taky tím, že si za svou terapii moji klienti musí platit, a to je motivuje ještě více než předchozí 3 body. :-)

O tom už si ale napíšeme v nějakém jiném článku, který se bude s největší pravděpodobností jmenovat „Jak donutit pacienta cvičit aneb proč nechci pracovat na pojišťovnu“. :-)

Do té doby vám přeji krásné dny plné radosti,

Markéta.

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.