Správná yoga je o detailu. A umí smést i pořádného chlapa. :-)

Západní civilizace často popisuje yogu jako „relaxační cvičení pro holky“. Jako něco, skrz co se můžeme dobře protáhnout a odpočinout si u toho. 

Moje zkušenost s ní je však NAPROSTO ODLIŠNÁ. Pro mě a většinou i pro mé studentky je tím nejintenzivnějším tréninkem, jaký jsme do této doby zažily.

Dokáže zaktivovat každý náš sval. Spustit nám v těle tak hlubokou a příjemnou dechovou vlnu, že slastí přivíráme oči. Naplnit všechny části našeho těla natolik laskajícím prožitkem, až míváme pocit, že vnímáme každou buňku svého těla.

Je neskutečně naplňující a účinná. A dokonce i silní chlapi s prominutím padají na pusu, když si ji se mnou „dají“ POŘÁDNĚ. Tak, jak se má… :-)

Nedávno jsem trénovala svého muže. Chtěl si po ránu zacvičit se mnou, tak jsem nadšeně souhlasila.

Konečně mu ukážu, o čem ta kvalitní yoga je! :-)

V každé pozici jsem ho pořádně nasměrovala. Včetně všech fyzioterapeutických vychytávek, které jsou potřeba, aby se pohyb spustil v plných možnostech.

V běžeckém postoji jsem ho učila vytočit koleno a protáhnout zadní achillovku. Pro oporu použít palec, malík i patu přední nohy. Tlačit vpředu patou do země, zároveň se vzpřimovat, protahovat páteř a symfýzou u toho současně klesat k podložce.

Ve střeše jsem ho zase učila tlačit dlaně dopředu dolů, srdce při každém výdechu přibližovat k podložce, otevírat u toho hrudník a ramena vytáčet do zevní rotace. Spolu s tím vytahovat zadek do dálky, „vyšpulit ho“ a protahovat obě achillovky patami směrem k zemi.

Bylo vidět, že je toho na něj dost. :-)

V polohách se klepal jako ratlík a namožený byl ještě tři dny potom!

Já jsem z toho ale měla radost. I když funěl, i když dostal takhle zabrat, naše společná mise byla ten den splněná.

Zaprvé jsem na něj byla vážně hrdá. Každý se totiž na začátku klepe jako ratlík. Na druhou stranu však rozhodně ne každý odcvičí fyzioterapeutickou yogu napoprvé kompletně, natož ještě kvalitně. Mou zkouškou „mužnosti“ tedy prošel. :-)

A zadruhé, nikdy, ale už vážně nikdy se od té chvíle o yoze nevyjadřoval jako o „relaxačním cvičení pro holky“. Stejně jako nikdo, kdo si ji vyzkoušel pořádně a se vším všudy.

Yoga si získala jeho respekt a přijal ji jako reálnou a náročnou formu fyzického cvičení, které umí porazit i pořádného chlapa.

Vyzkoušel si, jak mocně umí zapojit svaly, kolik pozornosti si žádá, a taky kolik darů obratem nabídne. Jak ženám, tak mužům.

Koneckonců, ne nadarmo se náš přední fotomodel Tomáš Školoudík na svou kampaň pro Armaniho připravoval „nespočetnými hodinami yogy a posilovny“.

Krásné a vypracované tělo si s ní můžeme doopravdy vytvarovat všichni. Ženy, muži, mladší, starší, kompletně zdraví i takoví, kteří mají na začátku omezení.

  • Málokterý jiný systém je tak propracovaný, bezpečný a dá se tolik přizpůsobit všem našim potřebám.
  • Málokterý jiný systém je pro naše tělo tak tvořivý a umí zapojit doopravdy každý sval.
  • A snad žádný jiný systém nezvládá tělo najednou posilovat, protahovat i krásně tvarovat jeho křivky.

Ze všech těchto důvodů jsem si yogu jako terapeutka a cvičitelka tolik oblíbila. A proto ji tak ráda předávám i s jejími speciálními fyzioterapeutickými vychytávkami dál.

Naživo, on-line, za peníze, ale taky v tomto kurzu alespoň kousek zadarmo. ;-)

Markéta je expertkou na fyzioterapii, která je fascinována efektivností, zdravým selským rozumem a logikou. Ráda lidi učí, jak se jednoduše a s úsměvem navždy uzdravit ze svých bolestí. I proto vytvořila Vyprošťovák, díky kterému se nyní lidé po celé republice hromadně zbavují svých obtíží. :-)
Komentáře