Proč jsem napsala knihu Z lásky k pohybu

Naše veliké finále, na které jsme se společně připravovali rok a půl, už se blíží. Za pár dní vyjede z tiskárny nová kniha, vymazlená a voňavá, a my můžeme spustit prodej. Je tedy načase povyprávět vám, jak a proč vlastně kniha vznikla a proč je okolo toho takový povyk. ;-)

Tímto článkem bych vám ráda odpověděla na některé vaše otázky:

 • Co je v knize Z lásky k pohybu?
 • Kdo už ji před vámi četl?
 • A čím je tak výjimečná?

Co je v pozadí knihy Z lásky k pohybu

Proč by měl další člověk napsat knihu o pohybu, když už jich byly napsány tisíce? To je jedna ze základních otázek, která by nás měla zajímat. Dovolte mi odpovědět krátkým příběhem.

To jsem takhle jednou našla web skvělého psychologa. Jeho náhled mě nadchl. Byl citlivý, logický, inovativní. Velmi mě obohacoval a přečetla jsem hned několik článků. A pak jsem klikala a klikala, ale nikde jsem TO nenašla.

Přála jsem si, aby mě zasvětil mnohem víc. Abych mohla jeho učení pochopit od A až do Z. Tenkrát jsem si řekla: „Škoda, že nemá knížku, ve které by nám předal to své jedinečné poselství. Uceleně, systematicky a krok za krokem.“

A přesně tohle je cílem mojí nové knihy.

Když jsem připravovala její obsah, sepsala jsem si na papíry vše, co je podle mě v dnešní době rozhodující. To, o čem si myslím, že by naši společnost opravdu posunulo ve vývoji.

Maličkosti, které si nezaslouží být přehlíženy, protože mají ve finále obrovský dopad. Ale i veliké myšlenky, které jsou složitější, a proto je potřeba předat je postupně a v souvislostech.

V poznámkách se objevilo například:

 • jak vzniká bolest pohybového aparátu
 • proč se bolesti řetězí a přenášejí z místa na místo
 • jak velký vliv má na bolesti psychika a stav vnitřních orgánů
 • proč to funguje i naopak, že pohyb umí psychiku a vnitřní orgány uzdravit
 • který sport je ten nejzdravější?
 • jak moc je důležité pro naše zdraví to, jak se oblékáme
 • jak souvisí krása a ladnost se zdravím pohybového aparátu

Tenkrát jsem to vzala velmi zodpovědně a oslovila jsem i vás, své čtenáře.

 • Co si přejete, aby v knize rozhodně nechybělo?
 • Jaké problémy vás trápí a na co byste si přáli odpovědět?

Odepsalo mi několik set nadšenců a já jsem všechny jejich podněty vzala v potaz, začlenila je do svých poznámek a následně do obsahu knihy Z lásky k pohybu.

Výsledkem je něco mimořádného.

Zaprvé jde o to, že na web nejde dostat celé učení takhle přehledněsystematicky.

Kniha má v tomhle daleko větší sílu a daleko větší schopnosti. Už nemusíte klikat, nemusíte hledat, nemusíte si domýšlet, co a jak mezi sebou souvisí.

Všechno vám to předám hezky pospolu, krok za krokem a s krásnými ilustracemi. Kapitolu za kapitolou budu vše rozvíjet, nabalovat a vy na konci knihy zjistíte, že se na své tělo a na pohyb díváte úplně novýma očima.

Při čtení se to stalo už několika čtenářům a jsou opravdu překvapení, jak moc je ta kniha proměnila.

A zadruhé, teď máme šanci změnit svět.

Přátelé, já vám totiž můžu bez přehánění říct, že VŠECHNY, kdo knihu četli, spojuje stejný pocit:

Tohle by si měl přečíst opravdu každý. Jestli se myšlenky té knihy dostanou do širokého povědomí, může to opravdu změnit svět k lepšímu.

Asi je vám jasné, jak velikou radost z toho mám a jak veliká to je věc.

Zároveň se tím dostáváme k další otázce, na kterou se mě občas ptáte. Někteří z vás jsou zvědaví na to, kdo už si knihu vlastně přečetl.

Pro mě osobně bylo velmi důležité, aby ta knížka byla „správně“. Otevírám se s ní světu. Jdu „s kůží na trh“. Primárně je psaná pro laiky, je ale jasné, že má šanci obohatit i lékaře a další zdravotníky, a tak vše musí opravdu „sedět na dírce“.

Proto jsme ji připravovali velmi zodpovědně. Součástí týmu byl anatom. Konzultovali jsme s lékaři, terapeuty anebo třeba s porodními asistentkami. Nad obrázky, které ve výsledku působí tak roztomile a lehce, seděli desítky hodin čtyři lidé, aby byly anatomicky opravdu správné a zároveň naprosto srozumitelné.

Následně jsme vše ještě pořádně prověřili. Knihu jsme dali přečíst nejen absolutním laikům, ale také lékařům, fyzioterapeutům a sehnali jsme i vrcholového sportovce a zkušenou spisovatelku.

Otestovali jsme tak hned několik kvalit knihy. Srozumitelnost textu. Správnost informací. A překvapivě i to, jak moc je poutavá a jak moc čtenáře BAVÍ.

Předmluvu nám napsal MUDr. David Pánek, jeden z hlavních vyučujících na katedře fyzioterapie na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Přikládám vám aspoň pár jeho slov:

Kniha je psaná lehkým perem, je čtivá a skutečně velmi zajímavá. S nadhledem i s citlivostí popisuje témata, která by zabrala celé životy.

Velikou radost nám udělala také zpětná vazba Michala Barbiera. Michal je několikanásobný mistr světa, Evropy a Slovenska ve fitness, který má kromě excelentních dovedností i skvělé teoretické znalosti o těle a pohybu.

Výborná vzdělávací knížka, která umí vysvětlit náročné strukturální a pohybové procesy v našem těle i naprostému laikovi. Ukáže vám, jak funguje lidské tělo a že zdravě se hýbat dokáže úplně každý, když bude chtít. 
Radím vám pozorně si přečíst každou kapitolu. Pochopíte důležitost naší základní fyziologické potřeby pohybu a naučíte se, jak své tělo používat jak při sportu, tak při každodenních aktivitách. 
Dávám knize 10 z 10!

Další reference je od člověka „přímo z oboru“. Od zkušené spisovatelky a nakladatelky Dany-Sofie Šlancarové, zakladatelky projektu Cyklická žena.

Hlasuju za zařazení této knihy do povinné četby pro všechny věkové kategorie. Na rozdíl od českých klasiků vám totiž tato kniha skutečně pomůže změnit život a zlepšit zdraví.
Uvědomíte si díky ní, že vaše zdraví je ve vašich rukou, ve vaší hlavě, ve vašem těle – zkrátka ve vaší moci! To, co v ní Markéta píše, by prostě měli vědět všichni.

Poslední reference mě baví nejvíce. Je od člověka, který se o sport nezajímá. Nečte ani naučnou literaturu. A když naši knihu dočetl, celý den nemluvil téměř o ničem jiném a pořád přemýšlel nad tím, jak ji dostat k co nejvíce lidem.

Já osobně odborné knihy nečtu. Knížka Z lásky k pohybu mě ale nadchla. Rozuměl jsem všemu, co Markéta psala. Byl jsem vtažený do děje. Ani jedna stránka mě nenudila. 
Na konci jsem si říkal, že by si tohle měl přečíst doopravdy každý. Že taková kniha vážně může změnit svět k lepšímu.

Zní to výborně, že?

Nakonec bych vám ráda předala ještě poslední důležitou informaci.

Já to s vámi myslím vážně. Moc mi na vás záleží.

Podle mě není důležité číst si o nových myšlenkách, ale pochopit je a ideálně je i prožít. Nechtěla jsem pro vás napsat jenom text plný teorie. Přála jsem si, aby ve vás kniha vyvolala opravdu hlubokou a trvalou změnu.

Proto jsem k ní přidala ještě dvě speciální součásti.

1. Kapitolky s názvem TESTUJEME NA SVÉM TĚLE

Když vám něco budu vysvětlovat, neskončím jenom u toho, že „takhle to je a vy tomu musíte věřit“.

Nechám vás, abyste si to vyzkoušeli. Abyste prověřili to, o čem vám vyprávím. A abyste si to rovnou i prožili. Všechno se vám to potom zapíše pod kůži daleko více, než kdybyste si o tom jenom četli.

2. Bonusovou online sekci na webu

Za těch 6 let, co tvořím web, už jsem připravila spoustu skvělého obsahu a chtěla jsem, abyste ho měli k dispozici. Na míru tomu, co právě v knize čtete. Přesně ve chvíli, kdy je to potřeba. V bonusové on-line sekci díky tomu máte připravenou hromadu podnětů „navíc“.

Videa, články i fotky. O psychosomatice nebo o tom, jak se vám v hlavě propojují neurony. Našla jsem pro vás i zajímavé vnější zdroje a přidám vám třeba kratičké dokumenty o tom, proč je pro seniory důležitý tanec, nebo videa krásných yogínek a yogínů, co vás namotivují ke cvičení.

Knížkou to tedy neskončí. Čeká vás opravdu veliká objevná cesta, o jejíž délce a rozsahu budete rozhodovat jenom vy sami. Ode mě dostanete podněty i na několik týdnů či měsíců.

Tak směle do toho. :-)

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře