Záda jsme mu spravili, i když je měl operovaná

Dnešní článek je o poměrně vážném tématu operace zad. Nebudu tedy větvit, filozovat, ani vás uvádět básnickými obraty a půjdeme rovnou na věc.

Nejdříve si vysvětlíme, proč je tak důležité operaci předejít a proč se o to jako terapeut za každou cenu s klienty snažím. A potom přejdeme na příběh z ordinace, ve kterém si ukážeme, že i po operaci to jde naštěstí do veliké míry zachránit.

Takhle vypadá vaše páteř. Je to vlastně taková věž z kostek, ve které jsou nad sebou poskládané obratle.


A teď to důležité. Jakmile se otočíte, jakmile se předkloníte, zakloníte nebo se ukloníte do strany, každý z těch obratlů se na tomto pohybu bude podílet.

Každý z nich o maličko změní svoji pozici. Každý z nich se maličko posune. Ve výsledku se tyhle malé posuny sečtou a voilà, celá páteř je ohnutá. Tady máte pro představu moc pěkný obrázek úklonu.

https://doctorlib.info/anatomy/yogabody-anatomy-kinesiology-asana/7.html

Tak a teď si ukážeme, co se stane při operaci. Dejme tomu, že máte problémy s ploténkami nad a pod jedním obratlem a lékař se rozhodne, že vám je operačně zastabilizuje.


Nebo že máte skoliózu a lékař vám to zakřivení prostě a jednoduše sešroubuje, namísto toho, aby vás poslal na kvalitní cvičení. Vezme kovové pruty a hezky to tam „zpevní“.

Ano, na první pohled se to jeví jako řešení. Na nějakou dobu to uleví od bolestí. Co se ale zcela zákonitě v takovém těle rozvine?

Pamatujete na pohyb jednotlivých obratlů? Že se na plném a zdravém pohybu podílí každý z nich? Po takové operaci už to ale NEJDE. Určité obratle byly z pohybu vyřazeny. A tak jejich podíl převezmou segmenty nad a pod operací. A ty se časem přetíží a kvůli tomu poškodí.

A to rozhodně není všechno.

Skolióza = asymetrické držení páteře se vyvíjí kvůli asymetrické aktivitě svalů. To ony rozhodují o postavení částí těla, to ony tahají za jednotlivé kosti včetně obratlů a určují „co, kde a jak stojí“. Když tahají „křivě“, tak i ty kosti stojí křivě.

A výhřez meziobratlové ploténky? V oblasti bederní páteře vzniká nejčastěji kvůli tomu, že vám špatně fungují svaly na břiše. Když se oslabí, tlačí z přední strany těla mnohem méně, a tím se sníží přední podpora pro páteř.

Jak to my, fyzioterapeuté, víme? Protože když to s vámi vyřešíme a obnovíme správnou funkci svalů, tak ty skoliózy a výhřezy mizí. Uzdravují se. Odeznívá potom bolest i ostatní nepříjemné příznaky. A teď ta základní otázka.

UMÍ TOHLE UDĚLAT OPERACE?

Opraví vám FUNKCI SVALŮ? Přivede vaše tělo zpátky do toho „jak má správně pracovat“? Umí s ním tohle obnovit? NE. Tohle operace vážně neumí. Takže se teď na ten výsledek operativního zákroku podíváme novýma očima.

Zaprvé, máme tady zastabilizované určité segmenty. Nemohou se hýbat a zapojit svou částí do celkového pohybu. Obratle nad a pod nimi jsou proto přetížené, nadměrně a nevhodně opotřebovávané.

Zadruhé, pracujeme tady s tělem, které už před operací nefungovalo ideálně. Mělo narušené pohybové vzorce a neumělo správně zapojit své svaly. Operace tohle všechno ještě zhoršila a tělo se teď doslova a do písmene nemůže hýbat v přirozených vzorcích.

Zatřetí, to, co bylo pouze „narušením funkce“ a šlo by poměrně lehce opravit, je teď zafixované kovovými implantáty. A ani sebelepší cvičení to nikdy nemůže stoprocentně vyhojit.

To je realita po operaci.

A proto je často jen otázkou času, kdy znovu přijde bolest, nebo se objeví nový průšvih. Logické, že?

Když k tomu připočteme rizika spojená s operací, to, že každá celková anestezie prokazatelně poškozuje mozek, když vezmeme v potaz i jizvy, o které se dříve nebo později budeme muset postarat, není se čemu divit, že se většina fyzioterapeutů snaží u svých klientů operaci odvrátit, jak jen to jde. (O tom, jak krásně se to daří nám, si můžete přečíst tady >> )

A teď se spolu jdeme podívat na téměř provokativní příběh, co se dá udělat, i když už je „pozdě“.

To se mi takhle jednou ozval zajímavý klient.

Dobrý den Markéto, rád bych vás požádal o radu.

Je mi 43 let, vážím 118 kg a jsem svalnatý sportovní typ. V roce 2007 jsem absolvoval operaci obratlů L4-5, které mám sešroubované. Jsem amatérský sportovec. Běhám, hodně chodím, jezdím na kole, 2x týdně hraju hokej a cvičím na veslovacím trenažéru.

I přesto, že se pravidelně rozcvičuji, trápí mě bolesti na pravé straně zad v oblasti kříže, na zadku, v oblasti kostrče, v kyčlích a v zadní části stehen. Bolest mi vystřelovala i do pravé nohy, a proto aktuálně neběhám.

Po operaci páteře mám na levé straně břicha cca 7- 8cm jizvu, která není zcela vyhlazená a břicho stahuje.

V roce 2009 jsem se dostal k MUDr. Smíškovi, ale po pravdě, cvičení flákám. Myslíte, že bych měl obnovit cvičení dle MUDr. Smíška nebo mi poradíte něco jiného, popř. návštěvu ve vaší ordinaci? Prostudoval jsem vaše stránky, kde doporučujete Vyprošťovák, ale raději dávám přednost osobní návštěvě.

S pozdravem Štěpán Pelc

Všeobecně mám nastavené pravidlo, že ke mně do ordinace může až ten, kdo se naučí základ cvičení, ale tohle mě zaujalo. Hokejista, skoro 120 kg aktivní hmoty, různorodé bolesti, po operaci páteře… Řekla jsem si: „Toho chci vidět a natestovat.“ A tak jsme si sjednali terapii.

Štěpán dorazil a oznámil mi, že ho aktuálně píchá v zadní části stehen. Při anamnéze jsem se hlavně ujistila, že jeho obtíže nepramení z vnitřních orgánů, v základu jsem si ho vyšetřila a šli jsme cvičit. Nedělali jsme žádné „měkké techniky“, žádné uvolňování, žádnou speciální přípravu.

Naučila jsem ho jenom 3. a 4. cvik z mého Vyprošťováku. Ve velmi jemné, citlivé a hluboce terapeutické verzi.

Potom se Štěpán zvedl, vykulil oči a řekl mi přesně toto:

To snad není možný, vy jste normálně čarodějka!

Ono to přestalo bolet!

Cha! Dobré, že? A teď vám řeknu to nejlepší. Já jsem byla vykulená úplně stejně!!!

Pořád vám vysvětluju, že to jediné, co s lidmi dělám, je to, že pomáháme tělu vrátit se ke svým přirozeným funkcím. Tělo je dokonalé. Přesně ví, co a jak má dělat. My jsme mu to jenom z nějakého důvodu překazili a teď mu to chceme vrátit. To je vše.

Nedělám to tedy „já“. Nedělají to mí klienti. My jenom uděláme pár cviků, které obnovují to správné, původní a přirozené, a potom sledujeme, co se bude dít. A občas neskutečně zíráme.

Upřímně řečeno, já zírám každým rokem čím dál víc. Hojivá kapacita těla je neskutečná a tohle jsem tenkrát fakt nečekala. Hlavou se mi honilo.

To teda koukám. Takhle rychlé to tělo umí být? Takhle rychle může bolest odeznít? I u aktivního sportovce se 120 kg aktivní váhy a po operaci zad? A zase mi k tomu stačí jen těch pár základních cviků?

Matko přírodo, smekám před tebou.

No, Štěpána jsem tedy propustila domů bez bolesti, s úsměvem na rtech a s tím, že se naučí i těch pár zbylých cviků, abychom to podchytili globálně.

Po pár měsících se mi pak ozval a já se samozřejmě vyptala, jak to vypadá dál. První návštěva proběhla v lednu, tento e-mail je z dubna:

Zdravím vás, Markéto, z deštivých Loun.

Abyste měla přehled. Takže po návštěvě u vás, kde jste mi těmi vašimi „kouzly“ odstranila píchání v zadní části stehen, je toto píchání úplně pryč.

Pravidelně jsem cvičil a cvičit stále budu. Cítím, že záda v oblasti bederní páteře jsou pevnější a méně bolestivá. Doufám, že ten dobrý pocit, který mám, není jenom nějaký psychický placebo efekt, ale opravdu se cítím lépe. Ještě je brzo, ale zatím jsem velice spokojený.

Dalším sledováním vlastního těla jsem vypozoroval, že po větší zátěži (těžká břemena, práce v předklonu, dlouhá túra do kopce apod.) mě bolí v horní části půlek zadku, bolest vychází od kostrče do levé a pravé půlky, ale po cvičení se to uklidní. Takže směr mám a teď už jenom vytrvat.

Velice děkuji za váš zájem, po čase se zase ozvu, jak se vše vyvíjí.

Štěpán

Uf. Takže to nebyla jenom náhoda či přelud, ale opravdu to zabralo a pořád se to vyvíjí. Super. Slíbili jsme si, že se zase ozveme. A v lednu dalšího roku, na naše „roční výročí“, se tak stalo:

Dobrý den Markéto.

Již delší dobu si říkám, že vám napíši, jak jsem dopadl s bolestmi zad, se kterými jsem u vás byl, ale nějak jsem se k tomu nemohl dokopat. Že podám raport ohledně změn po cvičení, které jste mi u vás doporučila, a následně po cvičení Vyprošťováku.

Chci vám zcela upřímně popsat mé pocity, které jsem prožíval od prvního kontaktu s vašimi webovými stránkami. Musím se přiznat, že v prvním momentu, kdy jsem se dostal na vaše stránky, nebylo ve mně mnoho důvěry. Stránky mi svojí strukturou velice připomínaly web lecjakých „podvodných“ prodejců zázračných pilulek na vše. Od rychlého zhubnutí, přes detoxikaci organismu až po zvětšení všeho, co si jenom našinec může přát.

Má dušička zaplesala, když jsem zjistil, že provozujete ordinaci a je možnost se k vám objednat a osobně vás poznat.

Návštěva byla u vás velice příjemná a hlavně, co je nejdůležitější, i já jako laik jsem poznal, že víte, o čem mluvíte, a že jste odborník na svém místě. Po této návštěvě začala důvěra ve vás prudce stoupat a začal jsem cvičit celý Vyprošťovák.

Tak a teď se dostanu k jádru pudla. Okamžitě jsem začal cvičit dle návodu, vše je zřejmé, pochopitelné, fyzicky a časově nenáročné a dle mého i snadno naučitelné a hlavně, hlavně to FUNGUJE.

Mé bolesti bederní páteře jsou z 87,4 % pryč a já jsem jiný člověk. Těch zbylých x % bych přisoudil mé nedůslednosti, kdy dnes prakticky skoro necvičím, ale zádům i přesto dávám zabrat, ať již sportem nebo prací. Každopádně dnes už vím, že kdyby něco, tak mám kam „sáhnout“.

Tak tedy Markéto, velice děkuji za vaši pomoc, učinila jste mne šťastnějším a spokojenějším, což má v konečném důsledku mnohem širší dopad než pouze na zdraví mé osoby. Předně na mé nejbližší, kteří často bývávali hromosvodem mých „blbých nálad“ z důvodu bolavých zad.

Samozřejmě jsem nezůstal jenom u Vyprošťováku a sleduji vaše další příspěvky, některé se snažím zapracovat do svého života. Věřte, že jako spokojený klient, který vám dnes již důvěřuje ze 100 %, k vám směřuji své kamarády a známé.

Toť mé vyznání, o kterém jsem byl přesvědčen, že vám dlužím.

Zdravý a spokojený Štěpán z Loun

To je lahoda, co?

Já nad tím pořád žasnu. Tady vidíte Štěpánovy rentgeny z Fakultní nemocnice v Motole.

A zase stačilo jenom pár cviků, abychom to dali v základu „do pucu“.

Jojo, já vím, že vám prodávám Vyprošťovák. Vím, že mám dobře postavený marketing a věřte tomu, že to je jedině dobře, protože bez příjmu bych tuhle práci dělat nemohla. Teď už ale víte, že mi můžete taky důvěřovat. A že vám to může zachránit záda. ;-) (Hromada dalších referencí je zde >> )

Teď si to ještě shrneme.

1) Vyhněte se operaci, jakkoliv je to možné. Platí to nejen pro zmíněné příklady, ale také pro vkládání sítěk při kýlách, vyjímání vnitřních orgánů jako je žlučník nebo děloha, a jakékoliv zákroky, které mění složení, tvar nebo funkci vašeho těla.

Vaše tělo je dokonalé. Je to neskutečná mašina schopná až neuvěřitelných hojivých procesů. Jestli mu ale něco vezmete, přidáte nebo výrazně a nevratně změníte nějakou jeho funkci, k ideálu už se dostanete pouze nadpřirozenými technikami. (O tom jindy.)

2) Fyzické cvičení je ve většině případů schopné uzdravit PŘÍČINU poruch pohybového aparátu. Slouží jako léčba i prevence, zachrání vás před operací, ušetří vám desetitisíce na nemocenské a terapeutech a je jednou z nejlepších investic, kterou můžete v životě udělat.

Vyprošťovák je moje nejefektivnější cvičení a určitě mi můžete napsat, pokud budete chtít jakkoliv poradit a nasměrovat. A nebojte se. Díky své efektivitě je Vyprošťovák poměrně krátký, a navíc dost příjemný. Vydrží ho cvičit i takoví, kteří se dřív museli hodně těžce nutit. ;-)

3) I když už k operaci došlo, neházejte flintu do žita. Cesty jsou tu pořád a léčba je stále možná. Budete si muset dát pozor na zátěž. Budete se o sebe muset trochu víc starat. I s operovanými zády vás ale s velikou pravděpodobností čeká plodný a radostný život, když je dobře opečujete. ;-)

Tak a to je vše, přátelé. Toť poslední článek roku 2020.

Doufám, že se vám líbily jeho obrázky a přiložené rentgeny. Že jste na operaci zad objevili nový, dosud netušený komplexní pohled. A hlavně, že teď víte, co s tím vším udělat. ;-)

Mějte se krásně, Markéta.

PS: Jestli jste po operaci a chcete se mnou cvičit Vyprošťovák, určitě mi napište. Potřebuji s vámi dělat jeho nejjemnější a nejhlubší verzi, takže to spolu trochu opečujeme. ;-)

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.