A bolesti hlavy byly pryč

Bolesti hlavy jsou dnes jedním ze zdravotních problémů číslo jedna. Já na ně jako fyzioterapeutka s přesahem do čínské medicíny netrpím, občas mám ale chuť mlátit hlavou o zeď, když vidím, jak se s nimi trápíte. 

Nejeden z vás se stává každodenním uživatelem analgetik a je chycen v nekonečném kolečku vyšetření, magnetických rezonancí, „cétéček“ a opakovaných rehabilitací. I přesto, že je to v 90% naprosto zbytečné a mohli byste se uzdravit stejně rychle jako mávnutím kouzelného proutku…  

Potkala jsem ji v našem březovském obchůdku s potravinami. Maminku svého kamaráda, Janu, kterou vždycky ráda vidím. Na tváři se mi rozehrál úsměv a zvolala jsem: „Dobrej, Jani, jak se máte?“ A ona na to spustila jako kulomet:

„Stojí to za prd, Markét. Tobě to povim rovnou a bez okolků. Bolí mě už několik týdnů hlava a mám toho plný zuby. Byla jsem u svého doktora, na neurologii, na cétéčku, na rehabilitaci a pořád nic. Nic mi nezabralo a nic mi nenašli. Musim brát každej den léky a bez nich jsem úplně v háji. “ 

Znovu jsem se zasmála, tentokrát nad její rázností, která mě tak baví, a zeptala jsem se jí na pár maličkostí. Jako zkušená terapeutka vím, že mi stačí pár jasných otázek a hned tuším, odkud vítr vane. Z toho, co mi řekla, bylo jasno. 

Vypadalo to čistě na napětí v krční páteři a z něj pramenící obtíže, takže můžeme zůstat v klidu.

Máme na to řešení jedna radost, po pár minutách cvičení denně bývá bolest pryč. Všechno jsem jí vysvětlila a nabídla jí, že se na ni mrknu. Je to přeci maminka kamaráda a báječná ženská k tomu, tak se o ni postarám. :-)


Ona se na chvíli zastavila, popřemýšlela, povyprávěla mi znovu o tom, co všechno už podstoupila, ale rozhodla se, že to se mnou teda zkusí. :-)

Každá šance na to, že se bolesti hlavy zbaví, jí stojí za zkoušku. I přesto, že si teď rychlé řešení vážně nedokáže představit.

Sešly jsme se za pár dní při oslavě narozenin jejího syna a šly jsme na věc. Odvedla jsem si ji na chvíli do pokoje, abychom měly klid. Jako přípravu před cvičením jsem si ji zvojtila = udělala jsem jí 10 minut Vojtovy terapie, která obnovuje přirozené pohybové programy. A potom jsem ji naučila jeden jediný cvik, který na krční páteř používám nejraději. 

Stačilo nám 20 minut čistého času, vrátily jsme se na narozeninovou párty a já jsem se moc těšila, až ji příště potkám. 

„Tak co, Jani? Jak je?“ zeptala jsem se asi po týdnu, když jsme na sebe znovu narazily při nákupech. (My na vesnicích se nejčastěji potkáváme právě při nákupech, ty sobotní bývají vyloženě kulturní záležitostí.:-D)

„Markéto, je to paráda. Ta hlava mě už od tý doby nebolí, bolest je pryč! Cvičím jenom ten jeden cvik, udělám ho každej den a prášky na hlavu už nepotřebuju.“

Já na to zvolala „Jupí!“ a uvnitř jsem se zatetelila radostí.

Přesně takhle vypadá precizní fyzioterapeutický přístup v praxi a přesně takhle nás to všechny nejvíc těší.

  • 20 minut čisté terapie 
  • jeden jediný cvik
  • 2 minuty cvičení denně 

A bolest, se kterou si týdny předtím nikdo nevěděl rady, je fuč. :-)

No a protože je mi jasné, že byste se taky chtěli takhle potěšit, když jste dočetli až sem, předám vám teď kompletní návod, jak na to. I se všemi doplňky, které jsou k tomu nutné. ;-)

1. Dokonalý cvik v první řadě

Já vím, že hodně z vás cvičí. Vím, že se tím zabýváte možná i desítky minut denně. Problém však nespočívá v tom, KOLIK toho cvičíte, ale hlavně JAK. 

Potřebujete cvik, který vám uvolní svaly, co jsou napjaté, a zároveň posílí svaly, které takzvaně vypadly z funkce = přestaly být aktivní. 

Ve většině případů je také nutné, aby ten cvik napojil svaly vaší šíje na svaly vašeho trupu. Pokud totiž tyto dvě svalové skupiny nespolupracují, můžete cvičit „do aleluja“, ale k ničemu vám to nebude, protože se krční páteř nemá do čeho ukotvit, nemá se čeho takzvaně „chytit“. 

Teprve krční páteř a ramena dobře ukotvené na hrudníku mohou fungovat správně a plynule, ať už sedíte za počítačem nebo šplháte po horách. 

Cvik, který všechno tohle zvládne, máte zadarmo k dispozici tady. Vidělo ho už přes 25 000 lidí a stále mi na něj chodí skvělé reakce. Podle mě je to cvik k nezaplacení, protože je tak efektivní a zároveň tak jednoduchý, že lidé v první chvíli nevěří, jakou maličkost je to učím, a že od toho čekám takové výsledky. 

Po pár dnech mi ale říkají: „Markéto, to snad ani není možný, já jsem se fakt jenom po tom jednom cviku uzdravila.“ Slyšela jsem to už od kosmetiček, servírek, ajťáků, recepčních i horolezkyň. ;-)

 

2. Někdy je potřeba zapojit celé tělo

Jak už jsem vám napsala, vaše krční páteř se upíná a kotví do spodních částí těla. Jakmile pak máte rozhozenou dynamiku třeba v bederní páteři, v kyčlích nebo chodidlech, je jasné, že i všechny úseky nad nimi nebudou fungovat ideálně

Lépe a více vám to vysvětlím ve svém e-booku Zázračně tělo, který si zdarma můžete stáhnout zde, a vyplývá z toho jedna zásadní informace. 

Pokud máte problémy i v dolních částech těla, je nanejvýš vhodné, abyste se postarali i o ně.

I s Janou nás čeká druhá terapie, protože jí zůstalo „brnění“ v oblasti šíje. Z mého pohledu ukazuje na dráždění nervů pod napjatými svaly a vím, že v jejím konkrétním případě se bez péče o spodní partie nehneme dál. (V 65 letech se ani není čemu divit. ;-) )

Můžete tedy vyzkoušet základní cvik na krční páteř, a kdyby vám náhodou nezabral, nebo vám ulevil jenom částečně, otestujte si v tomto e-booku zdarma zbytek svého těla. Pak budete mít jasno, jestli je docela v pořádku, nebo ho potřebujete prohojit celé, třeba i přes další cviky z mého Vyprošťováku.

3. Není to jenom o svalech

Veledůležitý bod, nad kterým se s vámi chci pozastavit, je také vliv vašich vnitřních orgánů a psychiky.

Prosím vás, velmi vás prosím, uvědomte si, že bolesti hlavy velmi často pramení z psychického napětí, z únavy a vyčerpání. Všimněte si, jestli se vám čistě náhodou neobjevují v souvislosti s pracovní zátěží nebo psychickým stresem, a pokud ano, zařiďte se podle toho. 

Analgetika nejsou chytrým řešením těchto problémů, nevyřeší příčinu a jediné, co pro vás dělají, je to, že vám „vypínají“ nervový systém, který hlásí přetížení. Postupně vám také ničí játra a spouštějí i mnoho dalších vedlejších účinků, které v dlouhodobém měřítku mívají i vážnější dopady na váš organismus. 

Z hlediska čínské medicíny vás může bolet hlava také kvůli žlučníku, z prostydnutí nebo z takzvaného nedostatku krve a v tomto mém e-booku zdarma si můžete zjistit, jestli se to týká právě vás.

Naučím vás, jak to rozpoznat, jaké bylinky můžete použít i jak si je dobře nadávkovat, a hezky vás tím provedu.

Pro mě jako fyzioterapeuta je tohle nanejvýš důležitá informace a sepsala jsem vám k tomu celý e-book, protože vím, jak zásadní toto odlišení v dnešní době je. Mnoho lidí „lítá“ roky po doktorech a rehabilitacích a přitom by jim stačilo takzvaně „doplnit krev“ a vyhnout se velikému stresu. ;-)

Zrovna před třemi dny jsem byla u kamarádky, která trpívá migrénou s oční aurou. Víme, že se u ní nejedná o problém v pohybovém aparátu, a tak jsem jí při prvních náznacích světýlek před očima lupla silnější dávku svých bylin na játra. Po 10 minutách byla obrovsky překvapená, že se migréna nejenom nerozjela, ale úplně zastavila a bylo jí dobře. 

Tak na to, prosím, myslete a hezky se o sebe postarejte. Zasloužíte si to a moje e-booky vám s tím velmi pomůžou. 

4. Spolupracujte i s lékařem

Musím zde zmínit, že existuje mnoho chronických i akutních onemocnění, které mohou způsobit bolest hlavy, a že já osobně předpokládám, že je s vámi vyloučí váš lékař

Jedná se například o akutní zánět mozkových blan, zánět ledvin, nádory, boreliózu… Všechny tyto obtíže a mnohé další se mohou projevit bolestí hlavy a je skvělé, že máme zdravotní systém, který by je měl zachytit. 

Jenom přitom pamatujte, že i lékař je „jenom člověk“ a že aktivní postoj pacienta může mnohému napomoct.

Nejen při nalezení kvalifikovaných lékařů mimo váš okres, ale také při hledání přírodních a dobrých cest, kterými můžete léčbu posílit. Opravdu znám více a více případů, kdy se klienti uzdravili z veliké části díky aktivnímu přístupu ke svému zdraví.


Hledají pečlivé lékaře, šikovné terapeuty a přírodní rozumné cesty, jak o sebe pečovat. Ke mně také jezdí z veliké dálky, protože jim „doma“ moc nepomohli… ;-) 

No a to je vše, přátelé. 

Myslím, že jsem vám předala hodně zásadních informací, a že vám tento článek doopravdy pomůže. Jenom si říkám, že jsem se ve finále docela rozepsala, a tak vám to ještě shrnu. Hezky prakticky a krok za krokem.

Zaprvé. 

Pokud trpíte běžnými bolestmi hlavy a lékař vyloučil akutní závažné příčiny, vyzkoušejte v první linii můj cvik na krční páteř. Je velmi jednoduchý, zadarmo a pomůže vám dosti rychle rozlousknout, jestli je cvičení tou pravou cestou k vašemu uzdravení. 

Úleva by po něm měla přijít do 3 dnů, maximálně do 1 týdne.

Zadruhé.

Pokud vám můj cvik zabere pouze částečně nebo vůbec, omrkněte zbytek těla a také své vnitřní orgány. Nejednu ženu uzdravily z letitých bolestí hlavy bylinky na doplnění krve a nejednoho muže bylinky na srovnání žlučníku. ;-)

Zatřetí. 

Pokud vám nepomůže cvičení a ani v mých dvou e-boocích nenajdete odpověď na svůj zdravotní stav, začněte být aktivní. Najděte si DOBRÉHO lékaře, googlete, vyhledejte si na facebooku skupiny řešící váš problém, ptejte se svých přátel po šikovných terapeutech. 

Je to vaše zdraví, nejcennější poklad, který máte, tak se o něj dobře postarejte. :-)

Přeji vám při tom hodně štěstí a ať se vám dostane veškeré podpory, kterou k tomu potřebujete.

Markéta

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře