Jak uzdravit blokádu krční páteře z klimatizace

Tak si představte, že jsem poprvé v životě plakala bolestí kvůli pohybovému aparátu. Já, zkušená fyzioterapeutka, která tvrdí, že jde „pohybák“ úplně lehce uzdravit . :-)

Ležela jsem na posteli, kroutila se v křeči a děsila se toho, co se sebou udělám, když proboha ani to cvičení nezabírá.

No, nejdůležitější je zachovat klid a nepropadat panice, že? Tak jsem zvedla telefon. A spustila jsem léčebnou jízdu, která ve finále trvala celý jeden měsíc.

A pak jsem si řekla, že O TOMHLE PROSTĚ MUSÍM NAPSAT ČLÁNEK.

Protože představa, že vás je ročně několik stovek se stejným průšvihem a nemáte na drátě kamarádku jako já, mě vážně vyděsila…

Byl pátek večer a my jsme s rodinou jeli opékat buřty. Taťka, který nás vezl, zapnul v autě klimatizaci, a já po pár minutách začala kýchat. Poprosila jsem ho tedy, ať ji vypne.

Nu, už bylo pozdě.

Rýma se i tak spustila a já během následujících 2 hodin posmrkala bez nadsázky asi tak 12 kapesníků. :-) Pak to ale přešlo a večer jsem šla v klidu spát.

Druhý den jsem však vstala s tím, že nejsem úplně v pohodě. Škrábalo mě v krku, nemohla jsem volně dýchat a bylo mi jasné, že přišla „chřipka“.

A proč chřipka v uvozovkách?

Protože v čínské medicíně existuje několik tipů toho, co my, zápaďáci, nazýváme chřipka.

A tohle nebyla ta, za kterou může bacil. Tohle byla ta, která „chřipkou“ vlastně ani není. Tohle bylo takzvané „napadení chladným větrem“. Neboli – ofoukla jsem.

První dva dny jsem jásala. Já mám totiž všeobecně velmi malou schopnost odpočívat a tak jsem si tu „chřipku“ hezky užila. Ležela jsem, přítel se o mě staral a já koukala na oblíbené filmy. Prostě pohoda.

Jenže v pondělí, po dvou dnech odpočinku se situace poněkud změnila.

Už ráno jsem cítila, že mám trochu napjatý krk. „Není se čemu divit, když jsem se dva dny válela“, řekla jsem si a zacvičila si svou oblíbenou sestavu s tím, že jsem cílila na odblokování krku.

Jenže bolest neustupovala. Naopak.

Jak jsem přes den udělala pár věcí, stupňovala se. A navečer už jsem měla krk ztuhlý tak, že jsem se nemohla ani hnout. Křeče přicházely s jakýmkoliv pohybem trupu i hlavy a vystřelovaly až ke hrudní páteři. No to byla mňamka.

Začala jsem se trochu děsit, ale zachovala jsem klid.

Znám přeci základy čínské medicíny. Vím, že když kvalitní cvičení nezabírá, tak je problém někde jinde. A věděla jsem přeci, že jsem ofoukla z té klimatizace.

Tak jsem zavolala Zdeňce. Šikovné a zkušené terapeutce čínské medicíny.

„No jasně, to máš z tý blbý klimošky, zlato. Chlad a vítr se ti usadil v drahách a musíme ho dostat ven. Je třeba se vypotit.“

A tak jsme nastavily akční plán.

Zaprvé, vypotit se: Najíst se, ideálně teplé polévky. Vypít čaj se slivovicí nebo svařák s pořádnou dávkou skořice a hřebíčku, prostě něco, co zevnitř vážně zahřeje. Do toho si lupnout ibuprofen, který s pocením a uvolněním svalů pomůže. A pak si lehnout pod peřinu nebo pod dvě, i s čepicí, tak, aby se zpotily i prsty na nohách a ven koukaly jenom oči.

Zadruhé, zopakovat to za tři hodiny, až si tělo odpočine.

A zatřetí, kdyby to nezabralo, dojet na akupunkturu, ať tu „vnější škodlivinu“ Zdeňka vypustí ven přes jehly.

No, tak jsem šla do toho.

Lupla jsem do sebe ibáč, vypila čaj s vyvařenou skořicí, notně ho přichutila pravou moravskou slivovicí a snědla aspoň chleba se šunkou. A šla jsem do postele! Najdete mě v ní? Koukaly mi vážně jenom oči. :-)

Za 40 minut jsem vylezla z peřin zpocená jak myš a musím říct, že mě krk bolel o něco míň. Z toho pocení a chřipky jsem ale byla tak utahaná, že jsem věděla, že to v deset večer znova nezvládnu. Šla jsem tedy spát a potní chýši po česku jsem zopakovala až druhý den.

Zase to bylo o něco lepší.

Krk už se hýbal, celkově jsem se cítila lépe, hezky ze mě tekly soply (pardon, ale to je důležitá indície, že se tělo s rýmou pere a pudí ten chlad ven :-) ) a vnímala jsem, že se i přes den konečně potím.

Odpoledne jsem raději ještě zajela na akupunkturu, abych celý proces rázně ukončila, a šťastně jsem odjela domů. Vítězný den se však nekonal.

Krk byl o hodně lepší, to ano, ale stále pobolíval, zejména v noci. A Zdeňka odjela na dovolenou.

Po dalších třech dnech jsem tedy pokorně docupitala do lékárny, kam chodívám opravdu až v krajní nouzi, a poprosila je o něco na uvolnění svalů.

Potěšili mě! Dali mi přírodní náplast s výtažkem z chilli papriček, která by měla svaly prohřát a uvolnit. A tak jsme doma několik dnů lepili. Připadala jsem si jako Transformer. :-)

No a jak to vypadalo potom?

Krk vždycky s náplastí povolil, ale museli jsme ji aplikovat téměř každý den. To mě vážně nebavilo, a tak jsem vylovila ze své příruční lékárny PŘÍRODNÍ skořicový olej. Ten taky dobře prohřívá, nemusí se pro něj nikam jezdit, je vskutku ekologický a stačí ho jedna kapka na celý krk.

Finální řešení to však stále nebylo, bolesti se stále vracely. A tak jsem zavolala své poslední spáse – Nině, mistryni REIKI.

Když jsem k ní dorazila a jen tak mimochodem jí vyprávěla, co se mi děje v osobním životě a jaký průšvih řeším, s klidem mi odpověděla: „No ještě abys u toho neměla šprajclej krk. Máš veliký starosti, do toho jsi fakt unavená a ještě do toho naplno pracuješ. To by porazilo i bejka.

A tady se mi konečně ulevilo.

Udělaly jsme spolu dvouhodinovou terápku, Nina se o mě pěkně postarala a do týdne byla bolest úplně pryč. :-)

Možná to ještě budeme muset zopakovat, protože ten problém, který jsem řešila, stále trvá, a mně zase dojíždějí baterky, ale pomoc už mám při ruce.

A teď tedy ten slíbený návod pro vás. Se vším, co tohle terapeutické dobrodružství přineslo.

Nejdříve potřebujete vědět, jak poznáte, že se vám krk šprajcl od ofouknutí.

  1. Před pár dny jste ofoukli. :-) V autě kvůli klimatizaci nebo z otevřeného okénka. V místnosti nejčastěji z kombinace klimatizace a průvanu. Při extrémním počasí a velkém větru klidně i venku.
  2. Mohlo se tak stát i před pár týdny a vaše obtíže se mohou od té doby „vléct“. V mírnější podobě, ale dlouhodobě.
  3. Rýmu mít můžete ale nemusíte. Stejně jako motání hlavy, které může a nemusí být jedním z příznaků.
  4. Vadí vám vítr a chlad – zhoršují vaše obtíže, ať už to jsou křeče krku nebo rýma. Můžete mít také tendenci zakrývat si krk šátkem.

A teď jak na léčbu.

Jejím základem je „vypuzení větru a chladu z akupunkturních drah“.

To je také důvod, proč analgetika, fyzioterapie, ani žádná běžná lékařská péče dlouhodobě nepomáhají. Proto obtíže přetrvávají často i měsíce, než člověka „přejdou“. Žádný z těchto prostředků totiž neřeší PŘÍČINU obtíží – chlad a vítr v drahách.

My na to ale půjdeme chytře.

V první chvíli se zkuste podle výše popsaného návodu vypotit.

  • Minimálně dvakrát, klidně však i vícekrát v průběhu několika dní, dokud vaše obtíže trvají.
  • Mezi jednotlivými poceními dejte tělu vždy minimálně tři hodiny odpočinku a nepoťte se více jak dvakrát za den.
  • To, že je léčba zacílená správně, poznáte tak, že vám ihned po pocení bude alespoň trochu lépe = krk bude méně bolet, začnete případně smrkat, možná se sníží i motání hlavy.
  • Nezapomeňte však, že podání ibuprofenu výsledek trochu zkresluje, protože krátkodobě svaly povolí. Můžete to tedy zkusit raději i bez něj, pokud si svou diagnózou nejste jisti.

Jestli pocení stav úplně nespraví, nebo s ním dokonce nehne, je čas nasadit čínskou medicínu. V ideálním případě najděte zkušeného praktika čínské medicíny a nechte si léčbu nastavit od něj.

Terapeut si vás prohlédne, zkontroluje, zda jste opravdu ofoukli, a nasadí vám kombinaci bylin i akupunktury přesně pro vás a pro váš aktuální stav. Opravdu to doporučuji nejvíce. (Nějaké šikovné terapeuty čínské medicíny najdete v mém e-booku zdarma ZDE.)

Doma si mezitím můžete pomoci PŘÍRODNÍM skořicovým olejem – stačí jednu kapku rozmazat po celé šíji, nebo hřejivou přírodní náplastí, kterou mají v lékárně. Obojí léčbu podpoří a pomůže vám od bolestí.

No a na konec nezapomínejte na jedno.

Opakuji to na všech webinářích, píšu o tom ve všech e-boocích. Vaše tělo je celé funkčně propojené a odráží váš celkový fyzický i psychický stav.

Pokud jste tedy unavení, pokud máte hodně starostí, anebo pokud jste dlouhodobě oslabení kvůli jiným zdravotním obtížím, vemte to v potaz. Najděte si jednoho terapeuta, který to vše obsáhne a zaléčí, anebo jich povolejte na pomoc několik, jako jsem to udělala já.

Tahle doba je kouzelná. A pomoc se nabízí doslova na každém kroku.

Markéta

PS: Jo a ještě taková „malinká“ připomínka. Jestli budete chtít použít ten skořicový olej, nedělejte to po teplé sprše! Je vážně silný a hrozně by vás to pálilo.

Kdybyste si to ale chtěli vyzkoušet, tak si dejte teplou sprchu a pak si mázněte po kapce skořicového oleje na každou půlku zadku. :-) Nejdříve to bude hodně pálit, pak vás to ale bude dlooouhooo hřát. Je to skvělé třeba na podzimní vycházky, nebo když jste „odspodu prostydlí“. :-)

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře