Málokdo dneska tuší, že projevem vnitřní únavy není jenom pocit „do ničeho se mi nechce“, ale také workoholismus, večerní návaly aktivity nebo emoční plochost i přecitlivělost. Hodně lidí se pak motá v začarovaném kruhu a zcela nevědomě svojí únavu ještě více prohlubuje.
Chce to POCHOPIT, o co se tu jedná. Přetnout začarovaný kruh, ve kterém se motáme. A pak, díky pár jednoduchým krokům nastartovat do opačného směru. Do směru harmonie, stability a udržitelné akce. ;-)
Tak jdeme na to. Rovnou vám zase píšu, že jsem natočila pořádné video, které vám k něčemu bude. Jestli na něj v tuto chvíli nemáte čas, napište si poznámku do mobilu nebo do diáře, ať se k němu stopro vrátíte.
Tady totiž podle mě leží klíč nejenom k našemu vlastnímu osobnímu „nahození“, ale také k uzdravení „moderní“ společnosti. Celý západ totiž v tuto chvíli z hlediska čínské medicíny hoří prázdným plamenem a ve videu vám vysvětlím, o co jde. ;-)
Pamatujte, prosím, přitom na to, že jde o POSTUPNOU změnu a o to vybrat si klidně jednu až tři věci, které vám právě teď sednou a které vám půjdou POUŽÍT V REÁLNÉM ŽIVOTĚ.
Nejde o to vyšvihnout to jeden týden na 90%, pak se nervově zhroutit a vrátit se zpátky k tomu, jak to bylo předtím. Nenene. :-) Chytré je začít s minimem a postupně, jak budete nabírat energii, přidávat to, co se vám bude aktuálně hodit a co vás bude BAVIT.
Taky se neustále chvalte za KAŽDÝ POSUN, KTERÝ SE VÁM PODAŘÍ. I já jsem úplně normální ženská a někdy to celé zvládnu na 80% a někdy fakt jenom na 40%. Uvolnění a přirozenost, vypnutí a to, že věci necháte občas i jen tak plynout, bez neustálé snahy, ke zdravému procesu uzdravení patří.
Důležité je, abyste se třeba za měsíc podívali zpátky a viděli jste nějakou pozitivní, udržitelnou změnu, která vám vážně udělá radost a vy si řeknete: „Jo, tak TOHLE se mi povedlo.“ ;-)
Tak a teď už naše desatero:
Použijte PKZku a klidně ještě čínské bylinky. Ty, které harmonicky doplňují ledviny, jsou TADY. Ty, které jsou dobré při špatném usínání, nervozitě, úzkostech nebo při premenstruačním syndromu, jsou ZDE. V mém e-booku, který je zdarma TADY, si můžete přečíst, jak bylinky používat, co od nich můžete očekávat a jak léčba s nimi probíhá.
Pokud vám nejde večer se zastavit, použijte VNĚJŠÍ POMOCNÍKY, kteří vás uklidní.
Provoňte si byt levandulovým nebo meduňkovým olejem (máte tu odkazy na 2 české firmy a na cenově dostupnou meduňku citronelovou, jak jsem vám slíbila). Pusťte si hezkou hudbu. Vyberte si pěkný film s příjemnou atmosférou, ideálně zimní či podzimní nebo nějaký, který vás vyloženě pohladí na duši. Uvařte si meduňkový nebo třezalkový čaj. (Pozor, třezalka se nesmí užívat při léčbě antidepresivy.)
Pokud si večer chcete dát víno, jasný, jednou za čas je to fajn. Zkuste to ale třeba v pátek, abyste se v sobotu mohli pořádně dospat, a dejte si po něm dvojitou dávku bylin na spaní (xiao yao pian). Vyrovnají vliv alkoholu. Pamatujte také na to, že často nejde o látku jako takovou, ale o její DÁVKOVÁNÍ. Dvě sklenky vína ještě jdou, lahev už je vážně hodně. ;-)
Nechceme, aby vám klesl cukr. Spouští to nervozitu, těkavost, úzkost a přelétavost a zhorší to vaše zacházení s časem. Taky si přejeme, aby se vám rozproudil metabolismus.
3-5 jídel za den jsou super, uvidíte, že s velikou pravděpodobností také zhubnete.
Pokud chcete zaplout do uklidnění, jděte na něj postupně. Od rychlejší hudby směrem k té pomalé, od tance k četbě knihy a až potom do postele. Dejte nervové soustavě šanci klesnout krok za krokem, jinak je to pro ni nepříjemné.
Na přechody je skvělá také yoga. Klidná, měkká a cílená do prožitku. Taková vás napojí na vnímání sebe sama a srovná vám yin-yangový balanc. Yogarestart je samozřejmě naprosto brilantní a spím po něm jako mimino. :-D
U pohybu je ještě dobré zmínit jednu věc. Při únavě je DOBRÉ SE HÝBAT. Potřebujete rozproudit energii, protože když je jí málo, má tendenci stagnovat = neproudit. To vyvolává pocity deprese, smutku, těžkosti. Pohyb to umí vyhojit!
Základní pravidlo je však toto: NESMÍTE SE PŘI NĚM UNAVIT. Ideální je příjemná procházka takovým tempem, že se zahřejete, a takové délky, že přijdete domů s dobrou náladou. Pokud vám nálada po vycházce či jiném pohybu klesne a zhorší se, přetáhli jste to. Buďte na sebe hodní, respektujte se a uvidíte, že si ideální dávku časem najdete.
Jakmile vám vystydnou nohy, zahřejte si je. Jakmile je vám zima, zalezte si pod deku. Pokud nemůžete v noci zabrat, zkuste si přidat jednu deku navíc. Je rozdíl v tom otužovat se a permanentně tělo vystavovat chladu, zejména pokud jste vyčerpaní.
Ještě takový tip – už na vysoké škole nás učili, že před ochlazováním je nutné, aby tělo bylo zahřáté. Já osobně si třeba před studenou sprchou dávám normální teploučkou spršku a až když je mi fajn a jsem prohřátá, jdu do té studené.
Nevím, co by na to řekl guru Wim, ale naše lektorka Emma to dělá stejně a je mi v tom dobře, tak snad je to v pořádku. :-)
Chvíli holt nesexujte nebo se tulte, rozhojňujte láskyplnou energii a PAK SI JÍ NECHTE. Rozdýchejte ji, nechte ji rozproudit do těla, vyživte s ní buňky.
Já vím, že se to lehce říká a těžko dělá, vím to. :-) Samozřejmě to tak nechceme pořád, ale ve fázích velikého hraničního vyčerpání je to vážně nutné. Zejména pokud ženám přes den vytéká z pochvy čirá tekutina (není to moč ani výtok), je to absolutní základ.
Podle mě je dobré sehnat si hořčík a vitaminy skupiny B, ideálně v nějaké přírodní podobě. V lékárně nebo na speciálních webech vám jistě poradí. Moje kamarádka Sofi třeba užívala TENTO hořčík, ve kterém jsou současně i uklidňující byliny, a neskutečně se po něm zlepšila. Psychicky i co se pracovního výkonu týká, takže ho vřele doporučujeme.
To strach nás nutí do neustálé aktivity. To strach nás nenechává v klidu. Pokud mu nerozumíme, může nás úplně vyčerpat a být tou černou dírou, do které nám utíká veškerá energie.
Naučte se s ním tedy pracovat a hlavně ho vědomě přijměte. Takový, jaký je. On je jenom veliký ochránce a jakmile rozkódujete, před čím vás chce chránit, můžete s ním navázat VELMI konstruktivní spolupráci. ;-)
Ten kurz, kterým právě procházím já, je ZDE a docvakla mi po něm spousta věcí.
Vše, co máte v bytě navíc, reprezentuje i okolnosti, práci nebo starosti, které jsou navíc ve vašem životě. Je naprosto skvělé, že můžeme využít hmotu k cílené a jasné práci s vědomím a udělat to tak jednoduše, že prostě vyhodíme věc, kterou už nechceme.
Využijte toho a zbavte se všeho, co už ve svém prostoru nechcete. Budete koukat, jaké divy spustíte a kolik toho najednou zcela bezpečně a v pohodě propustíte.
Všímejte si toho, jak je nastavená západní společnost. Prázdný oheň. Více a více. Vnitřní prázdnota a nespokojenost. Nutnost stále větších podnětů pro nervovou soustavu. Nekonstruktivní jednání ohrožující naší vlastní existenci.
Po každém dítěti zbyde díky přemíře plastových hraček taková ekologická stopa, jakou by dřív nezvládla ani celá vesnice.
Podle mě však nejde o to „utéct do lesa“. Nejde o to nadávat, to nám taky nepomůže. Jde o to VŠIMNOUT SI TOHO, rozkódovat to a pak se z toho vymezit tak, jak je to možné. Nepodléhat většinové tendenci, začít se změnou v klidu od sebe a pak ji pomalu, svým vlastním příkladem, životem a tempem nechat růst.
To je podle mě veliká šance na změnu, která by mohla mít smysl. ;-)
Tak jo, máme to všechno.
Těším se na vaše zprávy a pamatujte, buďte na sebe hodní. Klidně jednu dvě věci, na pohodu a udržitelně. Důležité je nakousnout to téma v hlavě, něco málo udělat a nechat to potom zrát. Ono si to „proroste“. ;-)
Markéta