Podzimní kúra zmrtvýchvstání

Co udělá správná terapeutka, když zjistí, že jí došly baterky? No podívá se po nějaké chytré a efektivní cestě, jak si je dobít. A co taková terapeutka udělá, když tu cestu najde a ví, že má okolo sebe spoustu lidí, kteří ji také potřebují? No pošle jim urychleně návod! ;-)

Takže, mí drazí souputníci zdravého životního stylu, posílám vám návod na PODZIMNÍ KÚRU ZMRTVÝCHVSTÁNÍ.

Můžete si ji dopřávat nejenom na podzim, ale i celou zimu a pomůže vám v mnoha zajímavých oblastech:

 • Doplní vám sílu, pokud jste psychicky nebo fyzicky unavení až vyčerpaní.
 • Může vás vytáhnout z deprese a stavů, kdy se do čehokoliv musíte nutit.
 • Dostane vás z únavy po chronické nemoci.
 • Pomůže vám také se zimomřivostí, otužováním, nepříjemnými příznaky menopauzy anebo dokonce s otěhotněním!

Natočila jsem vám na ni raději video, abych vám ji předala se vším, co je potřebné, včetně praktické ukázky „jak na to“. Pokud na video nemáte čas, napište si poznámku do diáře nebo do mobilu, abyste se k němu vrátili. Věřím, že za to budete rádi. (Já někdy sama sobě posílám SMS, je to nejrychlejší. ;-) )

Pozor, prosím, tato metoda se nesmí používat v těhotenství! Pokud máte také jakékoliv obavy, konzultujte její použití se svým lékařem. Osobně si myslím, že by se klasická medicína spíše zasmála, že si budeme nahřívat pupíky a čekat od toho takové skvělé výsledky, ale zákon je zákon a moje ochrana je pro mě důležitá. ;-)

A teď už k použití, jdeme na podrobné instrukce, ať máte k ruce všechno, co je třeba.

Jde nám zejména o tyto dva akupunkturní body

Guanyuan – Brána původu

Tento bod doplňuje původní qi a prospívá esenci ledvin. Doplňuje a vyživuje ledviny. Ohřívá a doplňuje slezinu. Prospívá děloze a pomáhá početí. Je to jeden z nejúčinnějších bodů na tonizaci qi a krve, k posílení těla a mysli. Používáme ho hlavně u těžkých chronických nemocí nebo po velikém vyčerpání. Nesmí se používat v těhotenství.

Qihai – Moře čchi

Doplňuje původní qi, doplňuje ledviny a yang, reguluje qi, harmonizuje krev. Je to takzvaný VELKÝ DOPLŇOVAČ TĚLA, protože velmi silně tonizuje qi a yang celého těla, hlavně při moxování. Je skvělý při stavech extrémní vyčerpanosti, deprese a stavech, kdy se člověk musí do čehokoliv nutit. Nesmí se používat v těhotenství.

Moxování našich bodů vám pomůže

– s únavou či vyčerpáním na psychické i fyzické úrovni
– s depresí a stavy, kdy se do čehokoliv musíte nutit
– se zimomřivostí a otužováním
– s početím i s problematickou menopauzou

Práce s moxovacím doutníkem

Karbonizované moxovací doutníky můžete koupit například tady nebo tady. Kupte si rovnou dvě balení. Doutník zapalte o svíčku, průběžně odklepávejte do sklenice s vodou, tam ho také uhaste. Poté ho položte na porcelánový talíř. Do příštího použití uschne, půjde znovu zapálit.

Postup nahřívání

Bříško si nahřívejte v jeho středu, od stydké kosti až po pupík. Dělejte pomalé tahy nahoru a dolu. Moxu držte tak blízko, aby vás hřála, ale nepálila vás.

Dávkování

Kúru si dopřejte 2krát týdně na 20 minut. Pokud jste velmi vyčerpaní, můžete ji udělat i třikrát týdně, nepřekračujte však raději 20 minut.

Nedělejte kúru přímo před spaním, ideální by bylo udělat ji aspoň jednou dopoledne (třeba o víkendu) a jeden den ihned, jakmile přijdete z práce.

Pro základní účinek se nahřejte minimálně 10krát, můžete se ale nahřívat i celý podzim a zimu, od října až do února, dokud se vám nezvedne energie. V našich podmínkách není téměř reálné tuto kúru „přešvihnout“.

Jak poznáte, že má kúra účinek a že ji provádíte správně.

Nejdůležitější je, aby vám zčervenalo bříško a cítili jste, že je teplé.

Někdo cítí účinky PKZky ihned a třeba i 2 hodiny po moxování vnímá, že se něco děje až do oblasti bederní páteře. Někdo necítí nic a je to také v pořádku.

V základu lze říci, že čím méně máte energie, tím později nastoupí to, že budete vnímat účinky. Může to trvat i několik terapií, nenechte se tím odradit. To, že nic „nevnímáte“, neznamená, že se nic neděje, právě naopak. Vaše tělo může být velmi vyčerpané a může mu trvat, než „naskočí“.

Jak poznáte, kdyby kúra neprobíhala ideálně?

Kdyby se u vás objevily pocity horkosti (například horká chodidla v noci, zvýšená teplota, subjektivní pocit nepříjemného horka i přes normální teplotu), zhoršilo se vám spaní nebo by se zhoršily či zažloutly gynekologické výtoky, je třeba kúru upravit.

V takovém případě bych ji na několik týdnů nasadila 3krát týdně na 10 minut a opravdu bych ji udělala vždy dopoledne. Ne večer, rozhodně ne před spaním. Pokud by se tento stav neupravil, můžete mi napsat.

Kdy se nesmí moxovat

Nemoxujte se v těhotenství, při jakémkoliv akutním onemocnění jako je chřipka či angína, při zvýšené teplotě, ani ve chvíli suchého a dráždivého kašle. Kúru na chvíli přerušte nebo začněte až po odeznění těchto stavů.

Jak se moxovat, pokud chcete pomoci otěhotnění

Moxujte se PŘEDTÍM, než začnete pracovat na početí. ;-) Upřímně řečeno není vůbec chytré počínat, pokud je organismus unavený, tak se na to miminko nejdříve připravte. Doplňte si původní qi, ledvinovou esenci i krev, ať máte děťátko z čeho vyživit a co dobrého mu předat.

Dejte si pár týdnů této kúry a pak můžete jít na věc. ;-)

A TEĎ TA NEJLEPŠÍ RADA NA ZÁVĚR – JAK NA TO JÍT V REÁLNÉM ŽIVOTĚ?

Vím, že toho máte hodně a že je těžké udržet si záměr za běhu všedních dní, pokud vám ho nic „nekotví“. Proto vám posílám báječnou vychytávku, kterou používáme v mých cvičebních systémech. My tomu říkáváme „cvičební mapa“, pro vás to bude „mapa pro PKZku“. ;-)

Jednoduše si do ní vypište jednotlivé dny v týdnuke dnům, kdy se chcete moxovat, si nakreslete smajlíka. Mapu si pak pověste na lednici a jakmile splníte další nahřátí, vybarvěte daného smajlíka.

Moc vám to pomůže, abyste vydrželi u toho, k čemu jste se rozhodli. Mapa se vám otevře kliknutím ZDE, stáhněte si ji do počítače a nechte si ji vytisknout rovnou dvakrát, každou na velikost A4.

Druhá rada je také ryze terapeutická

Napište si třeba do diáře nebo někam, kde to neztratíte, jak jste na tom před kúrou a proč se do ní pouštíte. Konkrétně a tak, abyste v budoucnu jasně věděli, jestli jste se posunuli. Může to vypadat třeba takhle:

 • Ráno se nemůžu nastartovat, musím si dát kafe a stejně se naplno proberu až okolo desáté.
 • Každý večer/občas/když je venku chladno mám velmi studené nohy. Pomůže mi deka/teplé ponožky/musím si dát teplou koupel.
 • Po ránu mívám psychické propady a vůbec se mi nechce fungovat, musím se vážně nutit.
 • Procházím těžkým přechodem, mívám návaly 3krát denně a špatně se mi usíná.

Jde o to, abyste si zapsali

 • co se vám děje
 • kdy se to děje
 • jak často se to děje
 • co musíte udělat, aby to přešlo
 • jak se u toho cítíte

Za pár týdnů se pak na tento zápis podíváte a bude vám zcela jasné, co vám Podzimní kúra zmrtvýchvstání přinesla. ;-)

A to je vše, přátelé. Doufám, že jsem vám předala to, co je potřeba, a že se se mnou do té léčby pustíte. Já už si jí dopřávám několik týdnů a moc se těším, co mi napíšete.

Markéta

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře