Ukážu vám, odkud vaše bolesti pramení

Nedávno jsem nechala na svém facebooku hlasovat o tom, jaký článek si ode mě přejete a vy jste mě obrovsky potěšili. Hodně z vás toužilo dovědět se více o kvalitní diagnostice. Takže to vypadá, že se nejenom má osvěta dobře šíří a lidé tady u nás konečně chápou. Konečně rozumí tomu, že aby se uzdravili, potřebují nejdříve zjistit, odkud jejich bolesti pramení…

Představte si dobrého praktika. Je jedno, jestli je to doktor, fyzioterapeut nebo přírodní léčitel. Je to prostě někdo, kdo hodně pomáhá lidem a je v tom setsakramentsky dobrý. Pacienti se mu uzdravují jeden za druhým a vzájemně si ho tolik doporučují, že je jeho ordinace téměř neustále plná.

A teď se vás zeptám. Víte, co za takovým umělcem většinou stojí?

Ti nejlepší z nás opravdu dobře a celostně přemýšlejí a umějí si propojit „významné proměnné“.

Ukážu vám to na jednom světském a dosti netypickém příkladu. Já takhle učím ráda, protože na těch nejběžnějších příkladech se toho dá nejvíce pochopit.

Můj bráška miluje svojí myčku na nádobí. Vážně. Když jsme se bavili o tom, jestli má smysl nebo ne, nedal na ní dopustit. Šetří mu hodně času. Taky se s ní lépe udržuje pořádek, protože špinavé nádobí putuje rovnou do jejích útrob a nepřekáží na lince. A hlavně, to byl jeho nejdůležitější argument, ta myčka je EKOLOGICKÁ. Od té doby, co jí má, se mu totiž výrazně snížily náklady na vodu a ta myčka ji tedy šetří.

No jo, v první chvíli se to zdá logické a člověk by hned přitakal, jenže mně se v hlavě spustil vír návazností.

Viděla jsem tu myčku. A protože podnikám, dovedla jsem si představit hodně procesů, které se s tou „výhodnou“ mašinkou pojí.

Zahlédla jsem lidi, kteří se podílejí na její výrobě. Všechny ty dělníky, kteří ji postupně, součástku za součástkou vyrábějí a přitom musí něco jíst a pít. Ukázaly se mi také dopravní prostředky. Ty, které převážejí komponenty z dodavatelských firem až do hal, kde se myčka skládá. Také ty, které pak hotové myčky rozvážejí do obchodů. Všechen ten benzín, náklady na dopravu a splodiny ve vzduchu.

Pak jsem přeskočila ještě o krok dozadu a uvědomila si, že na všechny ty součástky se musí najít suroviny. Ahá! Takže sem patří i nerostné bohatství a mašinky a lidé, kteří dolují ze země to, co je na výrobu potřeba. A moment! Výrobou to přeci nekončí. Ta myčka se musí někde skladovat a taky se musí najít někdo, kdo ji bude prodávat. To jsou další lidé, další zdroje a další prostory.

Když se pak podívám na boj mezi velkými firmami, tak je jasné, že se taky hromada lidí bude podílet na tom, jak ji dostat k lidem. Jak jim říct, že právě ta jejich myčka je ta nejlepší a že má smysl koupit si právě jí? Marketéři, grafici, tiskaři, reklamní agentury. A co když se podívám ještě na servis toho zařízení? Občas to potřebuje opravit, něco vyměnit a to jsou zase lidé a zase další zdroje z matky země.

Voda, elektrika, suroviny, jídlo na uživení pracovníků. Kanceláře, sklady, auta, výrobní haly a mašiny. Dělníci, řidiči, marketéři, účetní, prodavači, skladníci a dokonce i uklízečky prostorů, kde se tohle všechno děje.

To je reálný pohled na to, co myčka Zemi stojí. Tohle vidí člověk, který přemýšlí celostně.

Když se pak ještě podíváme, jaká je její opravdová životnost, dojde nám, že ji v naší konzumní společnosti rozhodně nebudeme používat tak dlouho, jak to půjde, ale tak dlouho, jak se nám bude chtít. Než vyjde novější, hezčí, „úspornější“ nebo výkonnější verze.

Takže se teď ptám. Kolik by taková myčka musela ročně ušetřit vody, aby byla vážně ekologická? :-)

Teprve až mi tohle někdo spočítá, tak mě může přesvědčit. Teprve potom budu mít relevantní informaci, na základě které si možná budu schopná říct, jestli si jí kvůli ochraně naší planety pořídím.

A proč vám to ukazuji na tomhle příkladu? Ve zdravotnictví je to úplně stejné.

Učíme se přemýšlet „celostně“. Rovná se zapojit mnohé proměnné, které stav našeho klienta ovlivňují.

Podíváme se spolu třeba na nedostatek fiktivního „vitamínu Z“. Představte si, že přijdete do lékárny a řeknete tam, že ho máte málo a trpíte klasickými příznaky. První reakcí většinou bývá, že vám někdo řekne „Začněte si ho více dodávat“. Doporučí vám jídlo nebo vitamínové kapsle a má vyřešeno.

To je ale velmi smutná odpověď, protože profík by měl v případě nedostatku živin myslet minimálně na tři příčiny, které za tím mohou stát.

Té živiny může být malý příjem. To je první verze. Taky se ale může dít to, že ji vaše tělo neumí ze stravy dobře dostat. To je verze dva. A třetí možností je, že je příjem i trávení v pořádku, ale vy tu živinu významně ztrácíte nějakým patologickým procesem. A podle toho je potřeba nastavit léčbu. ;-)

Pokud se u vás děje pouze to, že máte nedostatečný příjem, stačí ten vitamín Z přidat. V dnešní době je přitom dobré pomyslet i na to, že je průmyslová strava všeobecně výživově chudá a tak by nebylo špatné pořídit nějaký vhodný přírodní potravinový doplněk nebo rovnou bio potraviny.

Když by se u vás ale dělo to, že vaše tělo neumí trávit, tak vám tahle verze vůbec nepomůže. Vážně. Jakmile máte například z hlediska čínské medicíny oslabenou slezinu, tak pro vás bude předešlý krok jenom významným plýtváním peněz. Můžete dlabat, co chcete, ale když to ze stravy neumíte vytáhnout, je vám to k ničemu. V takovém případě je pak nutné co? Ano, posílit slezinu a podpořit tak trávicí funkci. Ona si pak sama ty živiny více vytáhne a možná jí bude stačit i úplně běžná strava.

A co když se podíváme na možnost číslo tři?

Přišlo by vám chytré nosit kýble do bazénku s vodou, když by ji nějaký škodivín vylil pokaždé, jakmile byste se otočili a šli pro další vědro?

Podobně na tom může být i vaše tělo! Vitamín Z se z něj může i nadměrně ztrácet. Často za tím stojí nějaké vnitřní onemocnění, které spořádává vitaminy a minerály ve velkém. Může za tím stát i opakovaná a výrazná fyzická námaha, pokud jste divocí do nějakého jednostranného sportu. A v neposlední řadě za tím může stát stres nebo jiná dlouhodobá a výrazná emoce, protože i ony umějí pálit život o sto šest.

A je jasné, že v takovém případě můžete doplňovat a podporovat trávení jak chcete, ale daný problém to nevyřeší.

Dobré, že? Je to tak jednoduché.

No a jak je to u bolestí pohybového aparátu?

Hodně lidí nechápe, jaktože mám takovou úspěšnost. Jak je možné, že se té Strnadové lidi tolik uzdravují?

Je to mimojiné proto, že umím základy čínské medicíny. A díky tomu jsem schopná rozlišit, jestli má smysl cvičit, nebo je potřeba udělat něco jiného.

Dříve jsem to taky neuměla. Když jsem začínala, léčila jsem lidi a někdy se prostě zlepšili a někdy ne. Až po praxi čínské diagnostiky mi to trklo. Ti, kteří se nelepší, mají problém někde jinde! Jak logické a jak pozitivní!

Není to o tom, že ta cesta nefunguje, ale o tom, že je potřeba jiná.

No a to teď učím i ostatní. Pokud jde o pohybový aparát, ukazuji jim, že je potřeba odlišit tři základní možnosti. Bolí vás opravdu svaly a klouby? Nejedná se náhodou o známku onemocnění vnitřního orgánu? A nejste náhodou „jenom“ napnutí ze stresu? Nebo vyčerpaní z únavy? Psychika hraje u pohybového aparátu tak významnou roli.

Takže pro nás je to teď v pohodě. Jestli se chcete uzdravit z bolestí pohybové aparátu, stáhněte si tento nebo tento e-book a já vás tím základně provedu. Samozřejmě mi pak můžete i napsat.

A jestli máte jiné trápení, doporučuji vám tohle: Najděte si člověka, který umí od všeho trochu a z toho svého oboru zná „všechno“.

Takoví lidé bývají nejlepší terapeuté, protože poznají, když je potřeba něco jiného. A když patříte k těm, pro které je jejich práce určená, tak se o vás postarají bravurně.

Podle mě je to vážně skvělá a pro praxi velmi dobře fungující kombinace. :-)

Přeji vám brzké uzdravení, Markéta.

Jsem zkušená fyzioterapeutka s celostním přístupem a autorka knihy Z lásky k pohybu, výborně hodnocené jak laiky, tak profesionály. Ve své práci lidem ukazuju, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše uzdravit z bolestí jak na těle, tak na duši. Mým online terapeutickým systémem Vyprošťovák a kurzem fyzioterapeutické yogy Yogarestart prošly už tisíce lidí v Čechách i na Slovensku.
Komentáře