CELOSTNÍ PŘÍSTUP K TĚLU A DUŠI

V našem těle i v naší duši je vše propojené. Zkoumat a odhalovat tyto spojitosti je zábavné, obohacující a veskrze moudré. Nejen že nám to může pomoci k uzdravení nebo k prevenci problémů, ale může nás to posunout i v našem životě a osobním rozvoji.

Markéta Strnadová
celostní fyzioterapeutka a autorka knihy "Z lásky k pohybu"

Proč dává velký smysl se zabývat celostním přístupem a propojením těla a duše?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt.

VŠECHNY KOSTI, SVALY I KLOUBY JSOU V TĚLE PROVÁZANÉ

Když se vám vtočí palec u nohy, s největší pravděpodobností se to projeví až u krční páteře. Všechny vaše kosti, svaly i klouby jsou totiž funkčně propojené a nejde je vzájemně oddělit.

Jakmile léčíte, nebo naopak poškozuje jednu část, projeví se to v celém systému.

POSTAVENÍ TĚLA OVLIVŇUJE PSYCHIKU I VNITŘNÍCH ORGÁNŮ

Pokud například stojíte s nahrbenými zády a propadlým hrudníkem, vaše plíce nemůžou dýchat naplno, a vaše buňky a orgány nemají dostatek kyslíku. Pokud máte předsunuté držení hlavy, mačkáte tepnu, která zásobuje váš mozek krví, a proto můžete trpět zhoršeným viděním nebo depresí.

A to jsou jen dva příklady toho, jak jsou vaše orgány a psychika ovlivněny pohybovým aparátem.

PROPOJENÍ FUNGUJE OBĚMA SMĚRY

Vazby mezi pohybovým aparátem, psychikou a vnitřními orgány jsou obousměrné. Když vás například bude něco dlouho trápit a unavovat, časem se pod tím „zhroutíte“ a nahrbíte záda. Pokud budete mít dlouhodobě ochablá záda a budete se hrbit, automaticky se ve vás usadí pocity smutku a únavy.

Ať už se vydáte z jednoho nebo druhého směru, vždy pocítíte změny všude.

Proč dává velký smysl se zabývat celostním přístupem a propojením těla a duše?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt.

Všechny kosti, svaly i klouby jsou v těle provázané

Když se vám vtočí palec u nohy, s největší pravděpodobností se to projeví až u krční páteře. Všechny vaše kosti, svaly i klouby jsou totiž funkčně propojené a nejde je vzájemně oddělit. Jakmile léčíte, nebo naopak poškozuje jednu část, projeví se to v celém systému.

Postavení těla ovlivňuje funkci psychiky i vnitřních orgánů

Pokud například stojíte s nahrbenými zády a propadlým hrudníkem, vaše plíce nemůžou dýchat naplno, a vaše buňky a orgány nemají dostatek kyslíku. Pokud máte předsunuté držení hlavy, mačkáte tepnu, která zásobuje váš mozek krví, a proto můžete trpět zhoršeným viděním nebo depresí. A to jsou jen dva příklady toho, jak jsou vaše orgány a psychika ovlivněny pohybovým aparátem.

Propojení funguje oběma směry

Vazby mezi pohybovým aparátem, psychikou a vnitřními orgány jsou obousměrné. Když vás například bude něco dlouho trápit a unavovat, časem se pod tím „zhroutíte“ a nahrbíte záda. Pokud budete mít dlouhodobě ochablá záda a budete se hrbit, automaticky se ve vás usadí pocity smutku a únavy.

Propojení těla a duše funguje i při léčbě.

Ať už hojíte tělo, nebo psychiku, automaticky ladíte i to druhé.

Příklady z mé praxe

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt.

Mé bolesti bederní páteře jsou z 87 % pryč a já jsem jiný člověk

Začal jsem s vámi cvičit dle návodu. Vše je zřejmé, pochopitelné, fyzicky a časově nenáročné, a hlavně to FUNGUJE. Mé bolesti bederní páteře jsou z 87 % pryč a já jsem jiný člověk – šťastnější a spokojenější. Těch zbylých pár procent bych přisoudil své nedůslednosti, už skoro necvičím, ale zádům přesto dávám zabrat. Každopádně dnes už vím, že kdyby něco, „mám kam sáhnout“.
Štěpán Pelc

Teď už nevím, co je bolest zad...

Vaše cvičení miluji, pokaždé se na něj šíleně těším. Uvolnila jsem si díky němu krční páteř, zbavila se bolestí hlavy, které mě trápily od dětství mnoho let, a nyní nevím, co je bolest zad. A to cvičím teprve pět týdnů! A ještě k tomu koukám, jak se mi krásně za těch pár dní zpevnil zadek! Markétko, děkuji, jsem na něm závislá.
Vlaďka Šrubařová

Je nám 65 let a díky cvičení jsme dosud nepotřebovali navštívit ortopeda ani neurologa

Cvičení s Markétou se nám připletlo do cesty v pravý čas. Zvládáme ho dobře, už roky ho s manželem cvičíme každé ráno ještě před snídaní. Udržuje nás v kondici – je nám oběma 65 let. Dosud jsme nepotřebovali navštívit ortopeda ani neurologa, nepotřebujeme rehabilitace. To také o něčem vypovídá.
Ilona Chýlová

Vydejte se na cestu objevování souvislostí mezi tělem a duší i vy!

Stáhněte si ZDARMA

Tento e-book vás zasvětí do světa souvislostí v těle a do celostního přístupu ke zdraví.

ZÁZRAČNÉ TĚLO

Návod ZDARMA
Víte, že máte netušené schopnosti? Že se vaše kosti umějí přestavovat a že geny nerozhodují o tom, co vás v budoucnosti potká?

Ukážu vám, jak mocného a báječného parťáka máte celý život po boku.

Začtěte se do knihy

Jak a proč vznikají bolesti svalů a kloubů? Proč je jejich léčba někdy složitá, a někdy naopak rychlá a přímočará? Jak vybrat tu správnou terapii právě ve vašem případě?

Tato kniha vás provede kompletním zákulisím léčby bolestí. Usadíte se do křesla, nalijete si čaj a já vás vším provedu od A až po Z.

Kniha Z lásky k pohybu je skvěle hodnocená jak laiky, tak profesionály.

Přečtěte si nejoblíbenější články
na téma celostního přístupu

Jak jedna část těla ovlivňuje jinou? Jakými konkrétními principy léčí yoga psychiku? Jak propojit cvičení, meditaci a zdravou výživu? Odpovědi čekají v těchto článcích.

Je 28.12.2016 a já opravdu nemám vánoční náladu. Místo toho sedím u počítače a jsem ráda, že…
Celý článek
Tak jak to s tou yogou je? Umí doopravdy léčit psychiku, nebo jsou to jenom povídačky? No, podíváme…
Celý článek
Nedávno jsem byla na procházce s kamarádkou, která se mi potřebovala vypovídat. Jejímu dítěti se během porodu zlomila klíční…
Celý článek
Operace. Konizace děložních čípků. Deprese, frustrace, úzkost. Neschopnost „jen tak být“. Kolik z nás se s takovými problémy potýká. A…
Celý článek