Tytam jsou doby, kdy jsme chodili do knihovny a namáhavě si dohledávali informace o zdraví. Dnes je jich všude spousta a poslední roky vyvstává nová, a tak trochu palčivá otázka: Co si z toho máme, proboha, vybrat?
Máme začít zdravě jíst? Přidat potravinové doplňky? Nebo nemáme jíst vůbec a potřebujeme nasadit půsty? A co cvičení nebo meditace? Všude se teď mluví o tom, jak jsou léčivé a kolika lidem pomohly…
Já vím. Je v tom poněkud binec a běžný člověk vážně netuší, jak se v tom všem zorientovat a co si z toho vybrat. Pokud jsem se trefila i do vašeho případu, mám pro vás dobrou zprávu. Letos se pustíme do speciálu o celostní péči a přesně tohle pěkně zgruntu probereme.
Na celostní přístup se podíváme z mnoha úhlů pohledu a dnes začneme tím nejdůležitějším. Ukážeme si, jaké jsou 3 hlavní oblasti lidského zdraví, jaké mají souvislosti i rozdíly a jak s tím ve finále naložit. Čtěte, prosím, v klidu, pohodově a nechte na sebe text působit. Na začátku můžete být trochu zmatení, na konci to ale budete chápat ve smysluplných obrazech.
V oblasti zdraví bychom si mohli představit tři základní oblasti. Abyste je dobře pochopili a naučili se s nimi pracovat, vysvětlím vám je na jednom výborném příkladu. Nechte se teď, prosím, chvíli vést a důvěřujte mi.
Představte si nějakou větší poštu. Třeba takovou hlavní poštu ve vašem krajském městě. Takový úřad má hned několik věcí, bez kterých se neobejde.
Za prvé je tu pan ředitel. (Nebo paní ředitelka.) Někdo, kdo celou tu mašinérii vede a řídí. Dobrý ředitel přitom nehlídá jenom kdo a jak pracuje, ale také třeba, jaká panuje na pracovišti nálada. Zda mezi sebou jednotliví pracovníci komunikují, nebo k tomu potřebují trochu pošťouchnout.
Taky jak na pracovišti proudí finance, co se ve světě chystá za novinky a zda je na ně jeho úřad připravený. Hlídá i to, zda se všem jeho pracovníkům dostává všeho, co potřebují, a ladí veškeré procesy ve firmě.
Ředitel je pravým šéfem a koordinátorem celého pracoviště. Co řekne, to platí, a i když ho jeho pracovníci mohou do jisté míry ovlivnit, jeho slovo je vždycky to poslední.
Pak tu máme ony pracovníky. Na jejich výkonu se podepisuje spousta faktorů. Vyspali se dobře? Nasnídali se? Mají pro svou práci dobré podmínky včetně přátelské atmosféry a vzájemné komunikace, anebo musejí překonávat mnohé překážky?
A co jejich zdroje = věci, které k práci potřebují? Mají dost obálek, razítek, funkční počítače, techniku pro zvedání těžších balíků, dobře nastavené stoly a židle, dostatek čerstvého vzduchu nebo třeba správné zdravé osvětlení v místnosti?
A co ten šéf? Komunikuje s nimi, má na ně klid a čas, když ho potřebují, nebo jen zmateně a nasupeně běhá po pobočce, aniž by s ním byla kloudná a smysluplná řeč? (Už vám, profesionálním i poloprofesionálním zdravotníkům vyvstávají souvislosti? ;-) )
A teď se podíváme na poslední článek poštovního úřadu. Rozvoz a svoz poštovních zásilek. Jezdí všechna auta po těch nejchytřejších trasách, nebo se zbytečně zasekávají v dopravních zácpách? Je těch řidičů a aut dostatek, nebo by jejich řady potřebovaly posílit? A co návaznost na práci uvnitř pošty? Má to logiku, nebo balíky přivezou uprostřed nejvyšší odpolední špičky zákazníků?
Tohle všechno jsou příklady, které se dají převést na lidské tělo. A krásně vám ukážou tři oblasti, které jsou odlišné a přeci spolu ohledně vašeho zdraví naprosto zásadním způsobem spolupracují.
To on všechno řídí a organizuje. Vysílá signály. Přijímá signály. Kontroluje stavy všech vašich zásob a zdrojů, jako jsou živiny nebo dostatek kyslíku v krvi. Vnímá, jestli si potřebujete odpočinout nebo potřebujete jenom na chvíli ulevit nějaké vaší součástce.
Informuje vás taky o hlubokých citových pochodech, vede vás k pláči, smíchu nebo k odpočinku, stejně jako šéf pobočky, který v pět zavolá: „Padla!“, o Vánocích udělá párty a o polední pauze řekne: „Běž si na chvíli odpočinout.“
Má neskutečnou moc a poslední dobou se ukazuje, že má naprosto klíčovou roli ve vašem zdraví. Rozhoduje totiž o epigenetických mechanismech ve vašich buňkách. To jsou mechanismy, které jsou svým vlivem „nad“ vašimi geny. Rakovina, deprese, jakékoliv dědičné sklony či onemocnění. To všechno jsou pouze informace v genu. O tom, jestli a jak se projeví, ale rozhoduje z veliké míry stav vaší nervové soustavy.
Míváte dobrou náladu? Koupete se v hormonech radosti? Spolupracují mezi sebou jednotlivé součásti vašeho mozku, vytvářejí díky tomu harmonické vzorce a posílají je pak k orgánům? Nebo pravá půlka mozku neví o té levé, horní část o té spodní, vy jste ve stresu, roztříštění a stejně pak vypadá i to, jak mozek řídí zbytek těla?
Je to nádherné připodobnění a vy si vážně můžete mozek představit jako ředitele vaší existence. Jestli je na tom dobře nebo špatně, rozhoduje o vašem životě úplně stejně jako dobrý nebo špatný šéf o fungování pobočky.
Teď se podíváme na vaše pracovníky. Došlo vám, o čem jsme se bavili?
Úplně stejně jako v práci máte takové, bez kterých se obejdete, a takové, bez kterých nedáte ani jeden den. Můžete si představit třeba játra a žlučník. Bez jater nepřežijete. Bez žlučníku to nebude ideální, ale zvládnete to. Každý orgán přitom plní své jedinečné a speciální poslání. Každý má odlišnou funkci, kvůli tomu odlišnou stavbu a odlišné nároky.
Každý z nich také potřebuje odlišné pracovní pomůcky, a tím se dostáváme K VÝŽIVĚ. Železo, hořčík, vitamín B, kyselina listová, tuky, cukry, bílkoviny… To jsou naše obálky, razítka nebo pořadače a každá vaše tkáň je náročnější na nějakou z těchto složek a potřebuje ji ve vyšší míře. Dobré, že?
A teď poslední díl skládačky.
Tady to není 100% přesné přirovnání, ale pomůže nám k celkovému obrazu. Vy se také pohybujete z místa na místo. Také u vás rozhoduje, jestli zapojujete svaly ve správných pohybových vzorcích = jestli jezdíte po správných trasách. A taky se vám nehodí, když si ve chvíli, kdy máte být v klidu a trávit, půjdete ven zaběhat, stejně jako když se dostane do kolize svoz balíků a odpolední špička na okénku.
Tímto jsme si stanovili tři základní oblasti i s trochou té představivosti „kdo co dělá“. Ředitel představuje naši nervovou soustavu. Pracovníci a jejich pomůcky představují vnitřní orgány a výživu. Doprava představuje náš pohybový aparát. Teď se pojďme podívat na jejich souvislosti.
Bez vedení pošta nepojede. Nepředstavujte si přitom, že ředitel odešel na chvíli na kávu, nebo že ho někdo z vás zastoupí. Představte si, že vedení opravdu reálně chybí. I když se spousta z vás při té představě možná rozzářila, věřte mi, že by to dopadlo špatně. :-)
Někdo to musí celé sledovat, vnímat jako celek, korigovat a rozdávat příkazy. Pro správnou funkci jakékoliv složitější entity je to nepostradatelné.
To samé platí i o orgánech a myslím, že si to nemusíme vysvětlovat. Bez plic, ledvin nebo bez srdce to nepůjde. Co bychom si ale měli daleko lépe uvědomit, je to, že bez zdravé výživy to nepůjde také. Sebelepší pracovník nemůže bez svých razítek a obálek udělat to, co se po něm žádá. Ať ředitel řve nebo prosí, ať daný pracovník chce nebo nechce.
Tady si, prosím, udělejte v hlavě veliký vykřičník. Potřebujete zdravou výživu. Všechny ty vitaminy, minerální látky, kvalitní tuky, cukry a bílkoviny. Jsou to zdroje pro to, aby vaše buňky mohly udělat to, co se po nich žádá. Bez přísunu těchto látek nemohou některé své funkce plnit, ať budete meditovat a ladit svůj mozek sebelíp. Nepůjde to.
Tak a teď pohybový aparát. Pokud chceme, aby pošta fungovala, musíme se postarat i o dopravu. To je nám jasné. Ona rozhýbává věci a posílá je tam, kde mají být. Podobně to funguje v našem těle, protože pohybový aparát funguje jako pumpa pro naše cévy.
Když se hýbeme, všechno v našem těle se rozproudí. Všechny usazeniny, všechno, co potřebujeme dostat z těla, i to, co potřebujeme dostat naopak do určitých tkání. Jen tak mimochodem se při pohybu masírují i naše vnitřní orgány a není to zrovna zanedbatelný činitel pro naše zdraví.
Pohybový aparát je opravdu důležitý a musíme na něj myslet, protože ovlivňuje tak důležité faktory, jako je hladina kyslíku a cukru v krvi nebo hladiny hormonů stresu či pohody. Občas je problém jenom „se zády“ a nemusíme řešit celostní pohled na věc, občas je to ale potřeba. To si vysvětlíme za chvíli, a teď se podíváme k dalšímu zlatému pravidlu.
Když bude mít šéf krásný večer a dobře se vyspí, celá pošta to s trochou nadsázky pozná. Bude mu to líp myslet, bude lépe komunikovat a díky tomu bude všechno lépe řídit. To samé platí pro váš mozek.
Když se dobře vyspí zaměstnanec, taky to bude pro všechny super. Bude výkonnější, svoji práci možná odvede rychleji, zbyde mu síla na dodělání starých restů a uleví díky tomu jak svým kolegům, tak svému šéfovi. To samé platí pro vaše orgány.
Když dobře funguje doprava, všechno jede jako po másle. Pomůcky jsou ve správný čas na správném místě, balíky jsou ve správný čas na správném místě, nikde nic nedrhne a nikde se nic nehromadí. To samé platí pro pohyb a jeho proudící efekt.
Tady si dáme první reálný příklad, který vám možná vykouzlí úsměv na tváři. Břišní tanec je opravdu blahodárnou aktivitou. Miluju ho, předepisovala bych ho globálně a ve vysokých dávkách, protože i když se tváří jako pohybová aktivita, působí na všechny tři složky naší existence.
Začneme s pohybovým aparátem. Je jasné, že při učení nových pohybů nově zapojíte své svaly. Velmi pravděpodobně objevíte svaly pod zadečkem, o kterých jste neměli ani tušení. Pánví budete vlnit, kroužit, pohupovat. Bude vám to asi trvat několik lekcí, než se to naučíte, už po pár týdnech ale začnete vnímat změny na své postavě.
Propojíte ve svalech nové trasy = naučíte je novým pohybovým vzorcům. Rozhýbáte si křížokyčelní klouby, ona pověstná „esíčka“. Pokud budete pohyby provádět správně, tak se i vaše chodidla a ramena dostanou do mnohem lepšího postavení a opravdu to budete cítit na celém těle.
A co vaše orgány? Jasně, že je okysličíte, tanec je taky trochu fuška. Jasně, že se vám aspoň trochu poladí hladiny cukru v krvi, protože to je delší a spíše vytrvalecká aktivita. Hlavně se vám ale výrazně prokrví oblast pánve. A to je blahodárné pro všechny orgány, které zde sídlí.
Všichni vaši tamní pracovníci dostanou zvýšenou porci svých pomůcek a všem budou vyneseny možná už přeplněné odpadkové koše. Krev přinese to, co má být přineseno, a odnese to, co má být vyplaveno.
A co váš mozek? Tady se stane hned několik věcí. Díky novým pohybům ho proberete a vrátíte do zdravé reaktibility. Bude nucený vnímat, reagovat, a to je pro něj skvělý tělocvik. I jemu se dostane zvýšeného okysličení, a to se vždycky počítá.
Taky mu připomenete svaly, na které možná zapomněl, a on je začne využívat i během jiných aktivit. Přepracované svaly tedy může nechat odpočinout, protože si vzpomene, že jich má k dispozici daleko víc a v daleko lepším zapojení. Díky tomu vás možná přejdou bolesti v bedrech nebo nahoře ze strany stehna, kde při přetížení bolívají svalové úpony.
A pak tu máme ještě poslední vliv, můj nejoblíbenější. Nevím, zda jste někdy byli na lekci břišního tance. Pánové asi ne, dámy možná ano. Ty hodiny bývají plné smíchu, radosti a nádherných cingrlátek. Všechna ta krásná hudba, šátky s penízky pohupujícími se na bocích, sranda při učení nových pohybů i ladnost a vášeň, když už se je ženy naučí.
To vše znamená pro tělo obrovskou porci hormonů spokojenosti a jejich následný léčebný účinek. Tento vliv počítáme k mozku, k naší nervové soustavě, a je velmi silným epigenetickým faktorem = rozhoduje to o tom, jak se projeví naše geny. ;-)
Krásné, že? Takhle to většinou vypadá u všeho, co je pro nás dobré = konstruktivní = naši existenci kultivující. Ať už budeme zpívat, lítat kolem plotny při zdravém vaření nebo si sedneme k pořádné meditaci s dechovou přípravou, většinou se toho u nás bude dít spousta a na mnoha úrovních.
Tak a teď nás čeká ta nejdůležitější otázka.
Máme cvičit, meditovat nebo zdravě jíst? Na tuto otázku se ještě podíváme z mnoha stran a budeme ji rozebírat z mnoha úhlů pohledu. (Pokud o to nechcete přijít, stáhněte si ode mě cokoliv zdarma a při dalším dílu celostního speciálu vám ihned přijde e-mail.) Teď jsme teprve v úvodu.
Přeji si, abyste po dnešním článku chápali, že máme tři oblasti, na které se vždy můžeme soustředit.
Taky, abyste věděli, že se tyto oblasti vzájemně doplňují a prolínají a vždycky spolu vzájemně souvisejí. A k tomu, kterou máme řešit, si řekneme dva přístupy.
Joe v mnoha svých videích vysvětluje, že k celkovému zdraví je potřeba zaléčit dvě z těchto tří složek a ta třetí se vždycky sama přidá a uzdraví. To zní dobře, že?
Už roky vás učím, abyste si zjistili, jestli vaše problémy pramení v psychice, v pohybovém aparátu nebo v orgánech. Často pak stačí pokrýt jenom jednu oblast a budete mít vyhráno. Vím, že je to pro mnohé z vás novinka, proto vás hned uklidním. Vydala jsem k tomu dva e-booky zdarma (první zde >>, druhý zde >>), můžete si je stáhnout a prostudovat.
Teď vám dám ještě nějaké příklady z praxe. Prosím, neřešte je příliš hlavou. Nechte to na sebe působit. Uvidíte, že za pár dílů našeho speciálu vám to všechno hezky zapadne, jen tomu dejte prostor a čas, ať si to mozek může postupně a v klidu zpracovat. Jdeme na to.
Příklad číslo 1
To takhle jednu paní bolela záda a měla kompletní obraz výhřezu ploténky, včetně potvrzení na zobrazovacích metodách. Cvičení jí zabralo během pár dní. Bylo tedy jasné, že měla jenom rozhozené pohybové programy = její auta jezdila po špatných trasách. Jak se ty trasy upravily, všechno se spravilo a problémy odezněly. Její příběh je zde >>
Příklad číslo 2
To si jednou moje kamarádka stěžovala, jak ji hrozně bolí bedra. Bylo toho na ni tenkrát opravdu hodně, byla velice vyčerpaná a podle příznaků byla moje diagnóza jasná. „Máš vyčerpané ledviny (z pohledu čínské medicíny), potřebuješ bylinnou směs.“ Ta kamarádka se ale jedno krásné úterý, když ji ta záda hodně bolela, rozhodla, že nepůjde do práce. Že si dá dva dny volna. A hádejte co. Záda ji ihned přestala bolet.
V tu chvíli nám bylo jasné, že jde spíš o psychiku a pocity „já už nemůžu“, „je toho na mě moc“. Kdyby to byly opravdu vyčerpané ledviny, s největší pravděpodobností by to nepovolilo okamžitě a bez doplnění výživy skrz byliny. Změnily jsme tedy diagnózu na bolesti ze stresu, její terapeutka jí to později našla i v tepu a potvrdila. Nasadily akupunkturu na léčbu napětím pošramoceného žlučníku a jí se postupně ulevilo.
Příklad číslo 3
Ta samá kamarádka po několika měsících otěhotněla. Ve třetím trimestru ji v noci a zejména k ránu začala bolet bedra. Neobjevovalo se to ani tak moc při fyzické aktivitě, ale opravdu spíše v noci. Čekala dvojčata, což je z hlediska čínské medicíny ještě větší nápor na esenci ledvin, tak jsem jí předepsala směs na jejich doplnění. Večer si pilulky vzala a ráno mi nadšeně volala, že to snad není možný, že ji ta záda nebolela a daleko lépe spala.
Ne, nestane se to vždycky. Ona se velmi zdravě stravuje a dobře se o sebe stará, a to celému procesu výrazně pomohlo. Vážně ji to ale přešlo po jedné dávce, a pak tu směs brala až do porodu.
Příklad číslo 4
Jednou jsem v ordinaci měla manželský pár, který mi vyprávěl výsostně zajímavý příběh. Lékaři našli ženě během těhotenství v děloze myomy a chtěli je samozřejmě (a správně) řešit. Manželé se ale velmi dobře vyznali ve zdravé stravě a věděli, že si nastávající maminka poslední týdny hodně zahřešila a jedla vyloženě nevhodně.
Ne, že by chodila do „mekáče“, jedla ale tuším příliš tropického ovoce. Upřímně, já se v tom až takhle nevyznám a přijde mi to také neuvěřitelné, ale ta žena si výrazně upravila stravu dle makrobiotických pravidel a myomy zmizely. Nemám v ruce lékařské zprávy, neměla jsem ale tenkrát jediný důvod jim nevěřit a za chvíli vám ukážu, jak reálné to je.
Příklad číslo 5
Abych vám rovnou v prvním dílu vysvětlila, že to není vždycky tak jednoduché, přikládám ještě odlišný příklad, tentokrát z mé e-mailové schránky.
Ahoj Markét. Jím zdravě z 80 % asi 1 rok. Šla jsem do toho kvůli myomu, který měřil před rokem 7,5 cm. Snažila jsem se také pravidelně každé ráno cvičit a začala jsem pracovat i na své psychice. Zjistila jsem, že při změně stravy se opravdu mění i myšlení a psychika. Člověk je takový klidnější a vyrovnanější. Také jsem začala chodit k MUDr. Strnadelové, která mi pomáhá pomocí čínských bylinek.
No a minulý týden jsem byla na přeměření myomu a myom se od srpna 2020 zmenšil na 6,5 cm, což mě šokovalo! Došla jsem tedy k tomu, že jedině celostní přístup ke zdravotnímu problému je ten pravý – změna stravy, pohyb a psychická pohoda. Bez těchto pilířů si myslím, že to nefunguje, jak by mělo. Myom už totiž řeším asi 4 roky a stále rostl.
Přistupovala jsem k tomu ale tak, že jsem se léčila pomocí čínské medicíny, pila jsem jen čaje a pilulky a nezapojila jsem stravu, pohyb a psychiku. Teď vím, že bez toho to NEJDE! Našla jsem si svou, myslím, že správnou, cestu, a věřím, že se uzdravím.
Markéta
Ano, někdy to vypadá i takhle. Mám pacienty, u kterých stačí vybrat 1 základní příčinu bolesti a oni se velmi rychle uzdraví. Pak jsou ale situace, kdy je potřeba přeučit ředitele, dodat nové pracovní pomůcky a dopřát dovču na dobití baterek zaměstnancům.
Ráda bych vám přitom napsala, že to „umím“, že to „vždycky poznám“ a že vždycky „zacílím to pravé“. Není to tak ale pokaždé. Stejně jako celá naše společnost se to učím. A někdy je to upřímně řečeno pořádné dobrodružství. :-)
Jako poslední část dnešního článku se podíváme ještě na jedno mega důležité a velmi aktuální sdělení.
Při jednom hledáte řešení venku a při druhém uvnitř. Jsou velmi dobře rozpoznatelné a pochopíte to ihned.
Vnější způsob léčby je například ten, když se bradavice na noze řeší jejich vypalováním. Člověk na něj musí chodit opakovaně. Jak se nějakých bradavic zbaví, jinde se udělají nové. V bazénech musí nosit ochranné pomůcky = gumové pantofle, aby se náhodou nenakazil, protože ví, že je k tomu velmi náchylný. Je to zdlouhavé, svízelné a člověka to otravuje velmi dlouhou dobu.
Vnitřní léčba vypadá jinak. Na všechno se vyprdnete a začnete jíst výtažek z hlívy ústřičné na podporu imunity. Viděla jsem 3 lidi, kteří šli touto cestou. Syn mé známé, který měl bradavic plná chodidla. Nemohl pro bolest skoro chodit. Můj bratránek, který předtím pořád chodil na vypalování a ta mrcha bradavice se ani nehnula. A potom můj syn, který běhal po bytě jenom s jednou ponožkou, protože se mu vždycky ta látka na bradavici přilepila a bolelo ho to ještě víc.
Ve všech třech případech ty bradavice po pár týdnech samy odpadly a oni už měli nadobro pokoj. Jak je to možné? Zvýšili si imunitu. Jejich tělo dostalo sílu s virem, který bradavice způsobuje, bojovat. Doopravdy se vyléčili, namísto toho, aby neustále řešili projevy a následky nemoci.
Tady máte fotku té naší bradavice. Nejdříve ztmavla a pak sama povolila. Vyfotili jsme ji čerstvě poté, co ji Máťa s lehkostí a nutno říci znatelnou radostí sloupl.
Bral úplně normální hlívu ústřičnou s rakytníkem, v běžné ceně, z běžné lékárny. A to dokonce jenom když byl v rámci střídavé péče u mě, jenom každý lichý týden. Tak silná je ta imunita, a tak dobře se chytí, když jí dáte dobré podmínky.
Jako další skvělý případ si můžeme uvést člověka, který řeší pracovní židle, stoly nebo kvalitní matrace a polštáře za desetitisíce, protože ho bolí záda. Opakem by mu pak byl člověk, který začne dobře cvičit a zjistí, že najednou nic z těchto speciálních pomůcek nepotřebuje. Ani vyvýšený polštář, ani speciálně upravenou židli, nic z výše uvedených vymoženin. Jeho tělo se vyléčí, bolest odezní a stačí mu pak „zlatá střední kvalita“, která je o poznání levnější.
Dalším příkladem vnější léčby je žena, která podstupuje náročné kosmetické procedury, kupuje oblečení pro její typ postavy, řeší líčidla, liposukce a já nevím co ještě. Opakem je žena, která začne kvalitně jíst a během dvou měsíců se takhle promění. Všimněte si té změny obličeje. Nádhera. Celý její příběh najdete zde.
Dalším příkladem vnější léčby je chvíle, kdy někdo nemůže otěhotnět a začne běhat po lékařích. Ani si nebudeme vypisovat, co všechno v takovou chvíli následuje. Pokud se ale žena nebo muž podívají dovnitř, můžou se stát zázraky. Jeden z takových příběhů máte zde (znovu se v něm dočtete o léčbě myomu) a úlohu, kterou v otěhotnění může sehrát cvičení, pochopíte zde >>
Jako příklad na úrovni psychiky a řízení si představíme člověka, který lítá ze vztahu do vztahu. Pár měsíců vydrží zamilovaný nebo zamilovaná, pak přijde už klasická krize, rozchod a hledání nového partnera. U takového člověka se často najdou psychické programy jako „nejsem dost dobrý/dobrá“, „milovat je nebezpečné“, „nejsem milovaný/milovaná“, „nezasloužím si lásku“ atd. Ani ta nejlepší žena nebo nejideálnější muž tuhle „infekci“ nepřebijou a je potřeba podívat se dovnitř…
Uf. Tak si myslím, že jsme to zmákli. Možná, že to ještě nechápete plně, ale to vůbec nevadí. Máte teď jasně vybudovanou prvotní představu pro 3 oblasti, které rozhodují o našem zdraví. Nervová soustava, orgány a výživa, pohybový aparát. Taky už víte, že existují vnitřní a vnější léčba a jaký je v nich rozdíl. A během následujících týdnů to budeme rozvíjet dál.
Budeme si povídat o jídle, o hubnutí, o meditacích protkaných blažeností i o yoze plné rozkoše.
Teď vám ještě předám nějaké odkazy, kdyby vás to hodně chytlo a chtěli jste si nastudovat moje další prameny. Pamatujte, že mým cílem rozhodně není zahltit vás, ale dát vám skvělý a logicky umístěný přehled toho, co už u mě můžete na dané téma nastudovat. Mrkněte na to, co vás zaujme. ;-)
3 články, které vám ukážou, jak jednoduše jde pohybový aparát uzdravit, když je problém opravdu jenom v něm:
Záda jsme mu spravili, i když je měl operovaná >>
Záda měl uzdravená po první terapii >>
Zachraňte se před operací zad >>
Díky cvičení opravdu můžete otěhotnět >> Vysvětluje „princip trubiček“, který vám doopravdy může pomoci k těhotenství.
Nebyly to bolesti zad, ale Parkinson >> Článek o tom, jak moc je v lékařství důležité správně odlišovat kořen nemoci
Cvičení po porodu, včetně diastázy a výhřezu dělohy >> Možná vás překvapí, jak jsou občas při léčbě důležité bylinné směsi.
Krásně se vyspi, zlato >> O tom, jak moc je pro váš mozek důležitý spánek a hluboká regenerace.
Jak potřebovala přátele, aby ji přestala bolet záda >> Reportáž z mé ordinace, kdy jsme záda uzdravili jenom díky vizualizaci a ani jsme na ně nesáhli. Sama jsem tenkrát byla překvapená.
Jak nám emoce kolují v krvi >> Luxusní rozhovor o tom, jaký následek mají naše emoce a jak můžeme přeučit svůj mozek.
Všem majitelkám vaginy >> Málokterou ženu by napadlo, jak veliký vliv má stav jejího pánevního dna na psychiku a na to, jestli žije naplno.
Božské milování díky harmonické nervové soustavě >> Proč je tak důležité přejít od stresu do pohody i pro náš intimní život. Video vám skvěle rozkryje rozdíl mezi sympatickou a parasympatickou aktivitou nervové soustavy. Má široký přesah v souvislostech.
Konečně pořádně o bolestech z psychiky >> Skvělý rozhovor zkušené fyzioterapeutky a psycholožky. Pomůže vám odlišit, kdy je potřeba kvůli bolestem opečovat psychiku.
Psychosomatika pro začátečníky – jasně a srozumitelně >> Dle diváků jedno z nejsrozumitelnějších videí na dané téma v ČR.
Jak yoga léčí duši – 7 konkrétních principů >> Po tomto článku už nikdy nebudete pochybovat, jestli yoga má nebo nemá vliv na vaši duši.
Těším se s vámi na viděnou v dalším dílu, Markéta.
PS: Pokud ještě nejste u mě v databázi, stáhněte si cokoliv zdarma, ať vám příští díl neunikne. ;-)
Speciál o celostní léčbě
Články
1. Cvičit, meditovat, nebo zdravě jíst?
2. Více než 100 dní s Dispenzou a Adriene – 1. část
3. Více než 100 dní s Dispenzou a Adriene – 2. část
4. Hubnutí? Známe chytřejší přístup než pocení a dietu
5. Dva klíčové prvky uzdravení
6. Absolutní přelom moderní medicíny
7. Jak užívat léky na bolest citlivě a s rozumem
Další díly budu přidávat v následujících měsících. Pokud o ně nechcete přijít, přihlaste se k novinkám, nebo si stáhněte jakýkoliv e-book či cvičení zdarma. Dám vám pak vědět, jakmile vyjde nová část. ;-)
Kurzy
Vyprošťovák – špičkový kurz pro léčbu bolestí pohybového aparátu
Yogarestart – fyzioterapeutická yoga, která léčí tělo i duši zároveň