Do 13. listopadu platí SLEVA 1000 Kč na online terapeutický systém Vyprošťovák.
V dnešním článku probereme jednu ze skvělých a z mého pohledu velmi efektivních cest, jak ulevit své psychice – terapii Bachovými esencemi.
Podíváme se na spoustu praktických informací jako co to je, k čemu se to užívá nebo jak si vybrat dobrého terapeuta.
Také si vysvětlíme, kolik hloupostí okolo Bachovek koluje, jak jsou mnohými obchodníky vyloženě znehodnocované a zneužívané a proč by nám to mohlo ublížit.
V mojí práci platí jedno zlaté pravidlo: Pokud něco pořád dokola vysvětluješ lidem po e‑mailu, napiš na to pořádný článek. Ať na něj můžeš lidi přeposlat a předat jim všechny informace, které potřebují. A právě tohle je ten případ.
Pokud mě delší dobu sledujete, víte, že se v rámci diagnostiky i léčby klientů orientuju ve třech velkých oblastech, které je potřeba podchytit. Léčba pohybového aparátu, léčba vnitřních orgánů a léčba psychiky.
Terapie Bachovými esencemi skvěle zvládá pokrýt péči o psychiku, a proto ji často doporučuji.
Cílem tohoto článku je předat vám všechny základní informace, které jsou ke správnému používání „Bachovek“ potřeba. ;-)
Představte si, že doma máte kouzelnou krabičku, ve které je 38 lahviček. A ty lahvičky v sobě nesou léčbu téměř na všechno utrpení, které může člověka potkat.
Strach. Nedostatek sebedůvěry. Zmatek. Netrpělivost. Neschopnost najít svoji pravou životní cestu. Opakování stále stejných chyb. Láska používaná k vydírání, a ne jako dar bez podmínek. Strach o blízké. Žárlivost. Vztek. Agrese a výbuchy vzteku. Smutek. Hořkost z opakované prohry, z toho, že něco „zase nevyšlo“. Absolutní dno, kdy už člověk nevidí ani záblesk naděje.
S tím vším umějí Bachovky pomoci. Dají se i kombinovat, takže do jediné lahvičky namícháte „elixír na míru“ a můžete sobě, svým blízkým nebo svým klientům ulevit nevídaným způsobem.
Tuto část vysvětlím velmi stručně. Terapii Bachovými esencemi vytvořil Angličan Dr. Edward Bach. Jako lékař cítil nespokojenost s tím, že se tehdejší medicína zabývala jen symptomy a neřešila příčiny nemocí.
Během svých studií, praxe a výzkumů se stále více utvrzoval v tom, že lidé, kteří trpí fyzickými obtížemi, mají i obtíže psychické. Trápí je negativní emoce a ty potom způsobují nemoci.
Časem došel k tomu, že abychom byli zdraví, je potřeba léčit naši duši. Potřebujeme s ní být v souladu. Vést šťastný a naplněný život. Znát své poslání a žít ho. Nenechat se ničit strachem ani zbytečnými obavami. Naplňovat svůj vlastní pohár spokojenosti, abychom z něj mohli rozdávat dál…
A právě tohle se stalo jeho misí. Přál si najít léčbu, která bude velmi jednoduchá, dobře aplikovatelná a pomůže lidem od vnitřního utrpení, které způsobuje jejich fyzické obtíže.
Pro nás z toho vyplývají dvě důležité věci.
Terapeuta, který pracuje v souladu s pravidly Dr. Bacha, nebudou zajímat žádné vaše tělesné projevy. Bude se ptát na vaše POCITY. To je jeho cíl a jeho mise.
I mě samotnou by zajímalo, jestli máme k dispozici studie o tom, jestli a jak poté doopravdy odeznívají i fyzické obtíže, což byl prvotní záměr Dr. Bacha.
Já je ale nemám, nevím o nich, a proto tuto metodu používám primárně k léčbě psychiky nebo v případě, kdy jsou pacientovy tělesné obtíže zcela viditelně svázané s psychickým stavem.
To funguje oběma směry, jak od těla k psychice, tak od psychiky k tělu, Bachovky se ale vždycky předepisují na ten EMOČNÍ STAV.
Co to znamená v praxi?
Mrkněte znovu, co Dr. Bach učil. Duše ovlivňuje tělo. Nejdříve přijdou negativní emoce a ty se časem promítnou do fyzického těla. Je potřeba léčit příčinu, a ne následky. Je potřeba žít v souladu se svou duší.
Dr. Bach žil v letech 1886 až 1936. Ačkoliv byl v tomto směru průkopníkem, do veliké míry navazoval na zakladatele homeopatie, Dr. Samuela Hahnemanna. Ten žil v letech 1755 až 1843.
Dnes se proboha píše rok 2023. A my teprve teď začínáme masově připouštět, že by na té psychosomatice mohlo něco být, protože až teď máme vědecké důkazy o tom, jaký vliv mají emoce na buněčné a molekulární úrovni.
Tradiční čínská medicína. Ájurvéda. Homeopatie a mnoho dalších starých nauk… Blížíme se, ale že nám to teda trvá… ;-)
Tuhle část vezmu taky velmi stručně. V podstatě se dá říci, že se Bachovky vyrábějí tak, že se „vylouhuje“ určitá část rostliny ve vodě. Výluh se scedí, zakonzervuje alkoholem a „to je ono“. Takhle jednoduché to je.
V systému Dr. Bacha se pracuje se 38 různými esencemi, u nichž jsou dobře popsané jak postupy výroby, tak jejich účinky.
V současné době spousta terapeutů a nadšenců vytváří „nové“ esence, o jejichž vhodnosti a účinnosti se vyjadřovat nebudu, protože nemám dostatek informací. To je asi nejlepší formulace, které jsem schopná – nemám dostatek dat, abych mohla vynést jakýkoliv soud, ať už pozitivní, nebo negativní. :-)
Můžu říct jen to, že Dr. Bach to tak nechtěl. K tomu se dostanu dále.
To zatím nevíme. U Bachovek jsme na tom stejně jako s homeopatií. Víme, co to dělá. Ale nevíme jak.
Skeptikům rovnou píšu, že se vůbec nebudu pouštět do debaty, jestli to je, anebo není placebo. ;-)
Na jedné straně se to dřív tvrdilo o meditaci. No a vidíte, dneska se nestíháme divit, co o její účinnosti zjišťujeme díky moderním přístrojům. (Více zde >> ) Na druhé straně by dříve nikoho nenapadlo, že jako placebo může fungovat třeba i operace srdce nebo kolene. A to už se taky prokazatelně potvrdilo. (Více zde >> )
Debatu ohledně placeba tedy nechávám stranou, protože si myslím, že k ní nikdo z nás nemá dostatečnou kvalifikaci, a místo toho vám dám odkaz, kde si můžete přečíst více než 1 000 zpětných vazeb o tom, jak a jestli Bachovky fungují >>.
Tak a teď konečně praxe.
Najdete si dobrého terapeuta. K tomu se dostaneme za chvíli. On s vámi projde, co potřebujete v tuto chvíli řešit, vybere vám esence a připraví vám lahvičku na míru.
Začnete užívat kapičky. 4krát denně si kápnete do pusy nebo do pití 4 kapky. To je vše, takhle je to jednoduché.
Výjimkou v rámci běžného užívání je krizová esence. To je směs esencí vytvořená přímo Dr. Bachem a používá se při „jakémkoliv prožitku subjektivní krize“. Stres, strach, šok, vztek… Děti, práce, nehoda, zkoušky… Jakmile přijde situace, která vás výrazněji psychicky rozhodí, můžete si kápnout 4 kapky krizové esence, a to bez omezení.
Klidně každých 10 minut, dokud vás ty pocity nepřejdou nebo dokud se vám výrazněji neuleví.
Podobně funguje i noční krizová esence. Ta je jedinou komerční předmíchanou směsí, kterou nevymyslel sám Dr. Bach, a přesto vám ji doporučím (vysvětlím dále).
Umí pomoci lidem, kterým brání v usnutí nepřetržitý tok myšlenek. S noční krizovkou mám skvělé zkušenosti, v náročných pracovních obdobích jsem ji užívala celé měsíce, kdy mi pomáhala usnout.
Oboje krizovky vám doporučuju koupit ve formě spreje a s alkoholem.
Pro názornost použití krizovek uvedu příklad z praxe.
To jsem si takhle zranila koleno na jednom kurzu náročnějších pohybových aktivit, který byl evidentně nad mé schopnosti. :-)
Jak já jsem na sebe byla naštvaná. V noci se ve mně ozývalo: „Ježiš, já jsem fakt pitomá. Co jsem si to zase vymyslela? To jsem to teda podě…“ Měla jsem opravdu veliké výčitky, byla jsem vzteklá, no co vám budu povídat.
Tak jsem sáhla po noční krizovce. A do pár minut ty myšlenky přestaly. Prostě zmizely a já jsem usnula. V noci mě probudila bolest a zase ty myšlenky. Zase jsem nemohla usnout. Tak jsem si znovu stříkla a zase to přešlo. Takhle jsem si to lupla asi 4krát za noc a ano, VÁŽNĚ MI TO POMOHLO.
Tak dlouho, dokud je to potřeba.
Někomu stačí jedna lahvička a pocity jsou pryč. Někdo potřebuje stejnou lahvičku vícekrát. A někdo se postupně vyvíjí a směs se mu podle toho upravuje.
Úkolem terapeuta je totiž DÁT VÁM TO, CO PRÁVĚ VY CHCETE. Nesmí vám dávat něco, o čem si on myslí, že „ve skrytu duše potřebujete“. Nemá vás pitvat, analyzovat, nemá myslet za vás. Může vám maximálně něco navrhnout a předložit k vašemu zvážení, jestli se vás to týká, nebo ne.
Ve finále si VY ŘEKNETE, CO VÁS TRÁPÍ A V ČEM SE POZNÁVÁTE. A podle toho vám terapeut předepíše směs.
Časem se pak může stát, že se začnou „loupat slupky cibule“. To je reálný termín z Bachovy terapie, kdy uvidíte = zvědomíte si dosud skryté emoce.
Někdo třeba dostane Cesmínu ostrolistou na žárlivost. A díky tomu se dostane hlouběji, kdy sám rozpozná, že je tak moc žárlivý, protože si nevěří a neoceňuje se. Nová směs bude proto obsahovat Modřín opadavý.
Tohle se může a nemusí stát. A od toho máte terapeuta, který vás hlídá, ptá se, jak se vyvíjíte, a v případě potřeby upraví terapeutický plán = namíchá vám novou směs nebo doladí tu stávající.
Kapky se musí brát jako první věc ráno a poslední večer. Hloupost. Můžete je brát kdykoliv během dne a stačí půlhodinový rozestup. Můžete si klidně dát dvě dávky před školou nebo před prací a pak dvě dávky večer, když přijdete domů. Pokud dodržíte půl hodiny rozestup, je to v pořádku.
Kapky nesmí být blízko elektronických zařízení. Hloupost. Kapky můžete mít blízko mobilu a jakékoliv elektroniky.
Kapky musí mít odstup od jídla. Ne, to také není pravda. Můžete si je kápnout klidně i DO JÍDLA. Mě to taky překvapilo. Na našem kurzu pro terapeuty padaly zábavné otázky jako: „A to třeba i do polívky?“ „Ano, nevadí.“ „Fakt? A co do vína?“ „Taky nevadí. Jen to pak prostě musíte sníst nebo vypít všechno, abyste do sebe tu dávku dostali.“ :-)
Časový odstup nemusíte dodržovat dokonce ani od běžných chemických léků.
Ve směsi může být maximálně 7 esencí najednou. Tečka. Víc jich být prostě nesmí, pak by to nefungovalo. (Pokud je ve směsi krizová esence, tak přestože je už ona sama směsí o 5 esencích, počítá se jako jedna esence. To znamená, že ke krizovce lze přidat 6 dalších esencí.)
Užívá se vždy pouze jedna směs esencí. Musíte si tedy vybrat, co je pro vás teď nejdůležitější, co vás nejvíce trápí nebo co potřebujete nejvíce změnit. Teprve poté můžete přejít k dalším problémům. (Jedinou výjimkou je krizová esence, kterou můžete používat souběžně se svojí individuální lahvičkou na míru, a to kolikrát za den si přejete.)
Ideální dávka je 4 kapky 4krát denně. Můžete si kápnout vícekrát, Bachovkami se nedá předávkovat, ale není to potřeba.
Pokud patříte mezi citlivější jedince, mohli byste mít výraznější reakci a intenzita vašich emocí by se mohla naopak zvýšit. Pak si můžete na pár dní snížit dávku na 2 kapky 4krát denně.
A teď nejdůležitější pravidlo:
V současné době jsou Bachovky „dobrý byznys“. Prodávají se směsi s názvy jako Uvolnění, Láska nebo Bezpečí. To je s prominutím prasárna, je to absolutně bez logiky a jenom to zneužívá vaší důvěry. Stejně jako reklama na sprchový gel, ve které stojí krásná žena pod vodopádem, svítí slunce a na obzoru skáčou delfíni.
Uvolnění je „jen slovo“. Krásné slovo, které nás láká svým emočním obsahem.
Terapeut ale musí zjistit, proč jste sakryš napjatí a proč se vám nedostává vytouženého míru.
Vidíte tu šíři odlišných situací a pocitů, která se může skrývat za větou: „Já se chci konečně uvolnit“? To má umět správný terapeut rozkódovat a to je JEHO SVATÝ ÚKOL. I ty výše uvedené příklady jsou „jenom možnosti“ a při bližším prozkoumání by se mohlo ukázat, že se nabízí jiná, mnohem vhodnější esence.
Předmíchané směsi jsou tedy hloupost, zpitvoření a zneuctění této metody, kterou degradují z propracované terapie pouze na byznysový záměr. Vy už tomu teď rozumíte a nemusíte se nechat nachytat. ;-)
Já vím. Chtěli byste zázračnou, zaručenou pilulku na trápení. Já taky.
I u Bachovek ale platí to, co u všech ostatních terapií. 100% účinnost nemá nikdo. A tak je potřeba to prostě vyzkoušet a udělat to nejlepší, co umíme.
I proto vznikl tento článek, abyste se mohli opřít o dobré a prověřené informace.
Abych vám na tohle odpověděla, řeknu vám, jak pečlivě Dr. Bach tuhle terapii sestavil.
Jako patolog a bakteriolog začal Dr. Bach pracovat na Londýnské homeopatické klinice v roce 1919. Zde připravil tzv. Bachovy nosody, homeopatické léky pro problémy trávicího traktu, které se používají s velkým úspěchem dodnes.
V roce 1928 objevil první tři esence. Celý systém postupně třídil a ladil k dokonalosti. V roce 1935 terapii dotvořil. A když měl hotovo, tak spálil všechno, co nebylo součástí finálních podkladů.
Aby to nikoho zbytečně nezavádělo. Aby to nesvádělo ke komplikovanosti. Aby systém zůstal „čistý“, jednoduchý a jednoznačný.
Své životní dílo pak vypustil do světa. A do roka zemřel.
Kromě toho, že nás to může dojmout, plyne z toho pro nás veledůležitá věc.
Pokud se někdo chce stát registrovaným praktikem, musí podepsat, že bude terapii provádět tak, jak se má. Že bude dodržovat pravidla, která se naučí na kurzu, a bude ctít práci Dr. Bacha.
Nic k tomu nepřimíchá. Nijak to neohne. Bude se držet ověřeného postupu.
Vy si teď díky tomu můžete vybrat.
Já proti experimentům nic nemám a moc dobře si uvědomuju, že právě odvaha překračovat zaběhlé tradice je to, co nám umožňuje vývoj.
Nejsem tedy proti tomu, když někdo „jede po vlastní lajně“, má své vlastní názory a přístupy, nebo terapii svým jedinečným způsobem rozvíjí. I já to tak do veliké míry dělám.
Jako klient ale máte právo vědět, kdy terapie je, a kdy není podle pravidel. A pokud vám někdo bude tvrdit rozporuplné informace nebo dávat své nově vytvořené esence, teď už o tom budete vědět, budete tomu rozumět a budete si z toho moct vyvodit své vlastní závěry.
Bachovo centrum >> má vlastní databázi registrovaných terapeutů. V současné době je odkaz na české registrované terapeuty zde >>.
V České republice je naprosto bravurní Martina Taubrová >>.
V rámci studia Bachových esencí totiž existují různé stupně.
Je, či není vyšší vzdělání potřebné? Těžko říct.
Dr. Bach si přál, aby tato terapie byla jednoduchá a dostupná pro každého. To by byl argument, že i Level 1 stačí. V Čechách se navíc nabízí tolik pseudoverzí Bachových esencí, že je vlastně skvělé, když vám je předepíše někdo, kdo má aspoň základní oficiální vzdělání.
Na druhou stranu jsou ale Bachovky ve výsledku velmi komplexní a dá se u nich pracovat se specifickými skupinami lidí. Deprese a úzkosti. Hyperaktivní děti. Lidé po velmi náročných životních situacích. Zneužívání…
Postupné studium psychologických obrazů v těchto situacích a následný přesný výběr esencí mluví ve prospěch vyššího vzdělání.
Martina Taubrová má v tuto chvíli v České republice nejvyšší vzdělání. Je certifikovaná nejen jako terapeut, ale i jako lektor, který vzdělává ostatní terapeuty. Ve své práci je velmi profesionální, nepřimíchává do ní nic, co v ní originálně být nemá, a má skvělý přehled o tom, co se okolo Bachovek děje jak u nás, tak v zahraničí.
Proto vás posílám právě k ní. Ať už se chcete léčit, nebo vzdělávat, abyste s Bachovkami mohli pomáhat ostatním lidem.
Blížíme se ke konci, přátelé, teď už můžu být osobní a říct vám, proč Bachovky tak miluju.
Meditace je skvělá věc. Stejně jako „odbloky“ a hlubinná práce s psychikou. To vše chce ale dostatek času. Trvá, než si ty dovednosti osvojíme. Než se s tím naučíme pracovat ve svém životě. Než jsme si jistí, „že to funguje“ a „že to děláme správně“.
To je jeden z hlavních důvodů, proč tak ráda Bachovky doporučuju. Je to rychlé a jednoduché. Ne každý má čas a chuť meditovat. Ne každému svědčí, když se „rýpe“ ve své psychice. Tady není ani jedno potřeba.
Bachovky jsou taky nádherným zdrojem psychologického růstu a pochopení vztahů.
Když se je rozhodnete studovat, stane se s vámi časem něco úžasného. Najednou umíte přesně rozpoznat 38 různých psychických stavů, které člověka mohou trápit.
Najednou to VIDÍTE. A najednou vnímáte, že to jsou prostě jenom „obrazy“. Klinické obrazy psychických neduhů, které potřebují léčbu.
Už se vás to tolik nedotýká. Daleko lépe to chápete a zároveň se vůči tomu umíte daleko lépe vymezit. Obojí jde ruku v ruce a může to obrovsky zlepšit vaše mezilidské vztahy. ;-)
Další skvělou oblastí je pomoc s osobním rozvojem.
Já Bachovky ráda používám, aby mi pomáhaly s programy, na kterých pracuju v meditacích. Jsou totiž věci, které se učím roky, a pořád nejsem schopná si je osvojit. Třeba teď se učím přijmout svoji únavu jako kontrolku nerovnováhy mezi prací a volným časem.
Pořád mi to nejde. A tak mám nasazené Bachovky, aby mi tohle pomáhaly uhlídat, všimnout si toho a přenastavit to. Je to taková moje berlička, o kterou se ráda opřu.
Naprosto úžasná je také možnost pomoct svým blízkým. Řešili jsme mnohé. Depresi po rozchodu. Únavu a vyčerpání multinásobné matky. Premenstruační syndrom trvající 4 týdny v měsíci. Psychické dno tak tmavé a tak hluboké, že když mi o něm kamarádka vyprávěla, rozbrečela jsem se, jak moc jsem se o ni bála.
Vždycky jsem přivezla svoji kouzelnou krabičku a mnohdy došlo k veliké úlevě.
Ano, občas se nezadaří. Zejména když je ten problém spojený s dalšími faktory, jako jsou třeba postcovidový syndrom nebo letité fyzické vyčerpání. S tím je ale potřeba počítat, protože jak už jsem psala výše, žádná léčba není 100% a občas je potřeba i různé terapie kombinovat nebo udělat výrazné životní změny.
Shrnuto a podrtženo, z mého pohledu jsou Bachovky skvělou terapií a stojí za to je prozkoumat. Používají se u dospělých i u dětí. Jako hlavní i jako doplňková metoda. Nestojí to moc peněz ani moc práce a může to nádherně ulevit. Jejich potenciál je obrovský.
A to je pro dnešek o Bachovkách vše, přátelé.
Doufám, že jsem vám předala všechny základní informace. Děkuji tímto Martině Taubrové za supervizi tohoto článku a teď už vás předávám k ní nebo k jinému profíkovi, který se o vás dobře postará. ;-)
Markéta